Domov pro důchodce? Zelené vrcholky klidných hor

Návrh luxusního domova důchodců v taiwanském městě Hualien, coby wellness rezidenčního centra, se dočkal netradičního architektonického pojetí. Kaskádovité střechy jsou podle návrhu studia BIG pojaty jako zelené zatravněné vrcholky hor.

„Město Hualien – tam, kde mohou staří v klidu žít.“ Zdroj: Architizer.com
„Město Hualien – tam, kde mohou staří v klidu žít.“ Zdroj: Architizer.com

Předložený model členěných příkrých střech objektů má být součástí hlubokého poselství o důstojném životním prostředí pro starší obyvatele, kteří si zaslouží více péče a zeleně ve svém okolí.

Celý připravovaný komplex klade velký důraz na přiblížení přírody lidem a vytvoření harmonického areálu, který bude tlumit jakýkoliv stres. A zelená barva přeci uklidňuje.

Propracovaným návrhem, který zdaleka nevyniká jen atypickým pojetím střech, se nese linka vděku vůči starým občanům, kteří dali život a umožnili rozkvět stávající mladé populaci. Projekt sám byl díky této nosné myšlence na začátku roku 2014 oceněn prestižní cenou A+ Awards.

Město Hualien, které se nachází na východním pobřeží Taiwanu, je vlastně jednoduchým dokladem demografického a geografického rozporu celého státu. Mladí lidé houfně opouštějí venkov a vesnice, a míří za prací do velkých metropolí.

Doma pak zůstávají jen rodiče a lidé důchodového věku, o které se ale nakonec nemá kdo starat. Celo-generační problém si žádá řešení, a je palčivou připomínkou toho, že ekonomický úspěch země se nakonec odráží v nedostatečné péči o starší občany.

Komplex, připravovaný v městě Hualien, bude vlastně jakýmsi obrovským pečovatelským centrem. Kromě špičkově vybavených zdravotnických zařízení a ošetřovatelských služeb bude nabízet nejrůznější formy vyžití pro ubytované důchodce.

V projektu se počítá s různým stupněm mobility rezidentů, a běžnou součástí provozu budou nejrůznější donáškové a výpomocné služby. Budou zde ale také lázně, masážní salony, prostory pro relaxační terapie a pochopitelně bezbariérové jídelny, restaurace, knihovny a obchody.

To vše bude propojeno systémem cestiček, vedoucích parky a ozeleněnými plochami, které budou vytvářet „zelený ráj na zemi“. V celém rozsáhlém areálu bude fungovat specifický model dopravy, aby se minimalizoval hluk a s tím spojený stres, jaký běžně zažívají důchodci ve velkých městech. Prostě důchod v klidných zelených vrcholcích moderních hor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *