Bokompakt – švédské bydlení pro studenty

Studentská města po celém světě mají podobný charakter. Po osm a více měsíců v roce jsou to divoce žijící a aktivitou tepající rušná centra zábavy a kultury, zbylé pak tráví v ospalém očekávání dalšího semestru. Takové pravidelné výkyvy ale kladou nemalé nároky na cílený rozvoj a plánování těchto měst, která se musí vypořádávat i se střídavým zatížením hromadné dopravy nebo kolísavou spotřebou energií.

„Prvních dvaadvacet apartmánů bude připraveno už na zimní semestr 2014.“ Zdroj: Stiftelsen AF Bostäder“
„Prvních dvaadvacet apartmánů bude připraveno už na zimní semestr 2014.“ Zdroj: Stiftelsen AF Bostäder“

Švédové se proto rozhodli otestovat v praxi stavební projekt nízkoenergetického a ekonomicky nenáročného bydlení pro studenty. Namísto velkých budov centrálních kolejí (které mohou působit na krajinný ráz rušivě) se rozhodli vytvořit model jednoduchého apartmánového bloku. Ve městečku Bostäder, které je už téměř součástí Lund, vybudovala stavební společnost AF Bostäder prvních dvaadvacet Bokompaktů pro studenty.

Název Bokompakt, který vychází ze spojení slov „kompaktní“ a „bydlení“, ve své podstatě charakterizuje, čím jsou tyto obydlí typická. Malé rozměry jednotlivých bytů (od deseti do čtyřiceti metrů čtverečních) jsou skutečně minimalistické garsonky. Pro studenty, kteří vlastně potřebují jen střechu nad hlavou a klid na učení, to však úplně stačí.

Základním stavebním materiálem je v případě Bokompaktů dřevo, o ohřev vody se starají solární panely, úspory zajišťuje kvalitní izolace vnitřního prostředí.

„Projekt výstavby Bokompaktů je celý o udržitelném malo-kapacitním bydlení, efektivním nakládání s energiemi a minimálních rozměrech apartmánů,“ shrnuje hlavní prvky Henrik Krantz, vedoucí manažer AF Bostäder.

„Bez nějakého snížení kvality bydlení chceme studentům nabídnout solidní podmínky, a otevřít nový sektor realitního trhu, oblast typizovaného bydlení pro studenty.“

tisková zpráva

2 komentáře: „Bokompakt – švédské bydlení pro studenty

  • 27. 4. 2014 (10.39)
    Trvalý odkaz

    Bohužel se obávám, že ve velké části zemí, kde by se to hodilo i jinak to neprojde z jednoho prostého důvodu, při stavbách velkých komplexů se dá pár desítek milionů kamkoliv ulít, dá se uplácet atd. to je podle mne ale mnohem složitější, u těchto malých staveb, navíc možná že zaberou víde místa, než panelákové stavby s mnoha patry, ale neviděl jsem projekt realizovaný ani visualizace.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *