Sociální hraní pomáhá snižovat spotřebu energie

Sociální sítě jako Facebook daly internetovým uživatelům možnost společně se setkávat ve virtuálním světě a sdílet své myšlenky. Sociální hraní k tomu přidává nekonečné možnosti zábavy. Kupodivu se ale tahle zábava může docela snadno proplétat se skutečným světěm a být užitečná. Dokazuje to nový projekt skupiny amerických energetických společností.

Energetická sociální síť OPOWER, foto: OPOWER
Energetická sociální síť OPOWER, foto: OPOWER

S nápadem přišla mladá internetová společnost OPOWER. Rozhodla se změnit způsob jakým spolu energetické společnosti a zákazníci komunikují. A to jak co se týká kvality informací, které jsou poskytovány, tak především způsobu, kterým jsou podávány.

Speciální nová sociální online aplikace, kterou najdete na adrese social.opower.com je postavena na platformě Facebook. Umožňuje lidem rychle a snadno měřit spotřebu energie ve své domácnosti, ale především její porovnávání s jinými domácnostmi, soutěžení ve snižování spotřeby, i sdílení tipů na to jak svou spotřebu snížit.

V současné době je služba dostupná pouze pro obyvatele USA, přesněji asi 20 milionů zákazníků 16 firem, které se do projektu dosud zapojily. Sociální pojetí celého projektu ještě zvýrazňují možnosti podělit se o dosažené úspory se známými na samotném Facebooku, což šíří povědomí o celém projektu virálně dál, a teoreticky může vést k vyšším úsporám díky zapojení většího počtu lidí.

Právě tzv. „šuškanda“, ať už virtuální nebo reálná, je totiž zdaleka nejúčinnějším prodejním nástrojem. A může prodávat jak zboží, tak především nové myšlenky, nápady a přístupy. Jako je právě třeba snižování spotřeby energie.

Právě úspory mají nejen v USA, ale na celém světě obrovský potenciál. Otázkou je jak jednotlivce a firmy k těmto úsporám přinutit. Tzv. „gamification“ – tedy proměna snažení ve hru, nejlépe sociální, kde je možné porovnávat úspěchy se svými přáteli – představuje jednu z nejefektivnějších cest.

Podle Dana Yatese, šéfa a spoluzakladatele Opower, ukazuje jeho projektu postupují proměnu v tom jak lidé komunikují se svou energetickou společností. „Smysluplné konverzace se zákazníky skrze sociální sítě se brzy stanou v tomto průmyslovém odvětví normou,“ vysvětluje.

Zároveň slouží tyto nové nástroje ke zvyšování vzdělání samotných zákazníků v oblasti energetické spotřeby. Snáze pak dokážou dělat důležitá rozhodnutí týkající se vlastní energetické (ne)závislosti, komunikace s energetikou je průhlednější a rozhodnutí informovanější. A potenciálně v dlouhodobém časovém horizontu i levnější.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Sociální hraní pomáhá snižovat spotřebu energie

  • 16. 4. 2012 (16.38)
    Trvalý odkaz

    Ach muj bože. Nezapomeňte si taky nainstalovat tu skvělou aplikaci, která vám například na youtube krom videa všechno začerní. Samozřejmě musí být také všechny webové stránky v tmavých barvách. Sice to u nových monitorů, kdy je celá plocha podsvícena konstatně nebude mít naprosto žádný efekt, ale spousta lidí se bude cítit fajn a zeleně. :)

    Reagovat
  • 7. 4. 2012 (19.59)
    Trvalý odkaz

    Tak na tohle se dá říct jen jedno – totální pakárna.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *