Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
27. 4. 2011 v rubrice Větrná energie

v každé české domácnosti. Realita blízké budoucnosti nebo utopie? Odpověď možná zná americká firma WindTronics, která v těchto dnech uvádí do prodeje kompaktní větrnou elektrárnu určenou běžným uživatelům nebo malým firmám. označovaná jako WT6500 je nabízena skrze autorizované prodejce po celém světě, a to včetně !  
“turbína

Zařízení je schopno podle specifikací ročně vyrobit 1500 až 1800 kWh v závislosti na poloze a výšce. Hmotnost dosahuje 84 kg při průměru rotoru 1,8 m. Není tedy problém instalace na jakoukoliv střechu, ať rovnou či šikmou.

Díky pokročilé konstrukci potřebuje elektrárna ke svému rozběhu o rychlosti pouze 0,2 m/s. Naproti tomu klasické větrné elektrárny vyžadují rychlost minimálně 3 m/s.

Rozsah fungování elektrárny je od zmiňovaných 0,2 m/s až po 17 m/s, kdy kontrolní systém elektrárnu odstaví. Samotná konstrukce pak odolává větrům až do 62,5 m/s což odpovídá kategorii hurikánu.

Hlučnost dosahuje ve vzdálenosti 3 m od elektrárny zanedbatelných 35 dB. Můžeme si to představit jako hluk tikajících hodin v pokoji.

turbína WindTronics
Zdroj:WindTronics

Neméně důležitým hlediskem je také design , kdy jsou lopatky uzavřeny v ochranném věnci. Zvyšuje se tak bezpečnost celého systému. Na rozdíl od klasických větrných elektráren také odpadá negativní dojem z volně rotujících ostří lopatek.

Podívejme se na parametr, který nás zajímá nejvíce. Podle oficiálního distributora pro ČR se bude cena celého systému pohybovat kolem 200 000 Kč. Vše se bude posuzovat případ od případu a také dle složitosti a typu instalace.

Jak je to tedy s návratností? Se započtením tzv. „“, průměrným ročním růstem cen elektrické energie o 5 % a ideálních povětrnostních podmínek dostaneme peníze zpět za 16 let. Reálně však o mnoho let později.

Na konec se tak vkrádá nepříjemná otázka, a to zda se nám při odhadované době životnosti elektrárny 20 let investované peníze vůbec někdy vrátí?

Update 27.4.2011: Dle výrobce bude cena samotné větrné elektrárny 120 000 kč bez DPH.

WindTronicsEast
 Jan Grohmann
Diskuse
 1. KUTIL:

  Dnes je už známe že to bol obyčajný nefunkčný šmejd, firma dávno skrachovala. Ani číňania to nechceli…

 2. marek:

  Dobry den poradite nakou co se da dat na rodinny domek ?

 3. David:

  50 litrů a beru dvě, ale dvě kila, to je malinko přehnaný

 4. Michal Pokorný:

  Velmi špatný vtip.Větrné rotory v prostoru se slabými větry musí být větší aby snížily ztráty.

 5. prymas petr:

  všechno co je „obnovitelné“má význam ale kdekoliv jsem(hlavně v německu a slovensku)viděl větrník domácí elektrárny tak byl mimo provoz protože každá vychřice ho dokáže zničit,proto cena 120000 kč je ůkosmická“!!!!a větrníky nedořešené!!!!

 6. Václav:

  Cena je šílená! Až to začne vyrábět „číňan“ nebo někdo za rozumné peníze u nás, tak mi dejte prosím vědět. Určitě bych jednu koupil!

 7. Vašek:

  A podíval jste se někdo na výkonovou charakteristiku této turbíny u výrobce http://www.windtronics.com/technical-downloads
  a porovnal ji s ostatními konstrukcemi. To už tak slavně poměr cena-výkon nevapadá.

 8. Edo:

  Číňania by to mohli okopírovať a vyrobiť tak do 300.-EUR za kus!

 9. Josef:

  Já bych řekl že to není vůbec špatné řešení ona takle el. dává totiž téměř vždycky „něco“ kdežto klasické VTE nadávají nic a to je ten rozdíl. Je to suvereně nejleší malá VTE , kterou jsem kdy viděl.

 10. Ferda:

  Je pár nadčencu co by uvitali jen dobrý alternator na větrnou elektrarnu,ale fakt dobrý do 2000Kč ne nějaký šmejd,Ferda

 11. Marek:

  laminat lopatky upevnit na koleso bicykla, hodit to na vidlu a konstrukcia hotova.Este prevod na alternator ….atd…

 12. Honza:

  spočítejte si kolik dáme čezu třeba za 10 let když máme standartní domek pro 5 členů rodiny?!! Cena je super! a když nefouká je varianta ve formě fotovoltaniky

 13. anonym:

  co na tom je tak drahýho omg…

 14. Jirka:

  A to se vyplatí :) Už vidím zástupy lidí, kteří jsou tuto elektrárnu koupit :) Kdo to vlastně potřebuje??? Vítr nefouká pořád, cena je šílená… No tak jim přeju, aby pár objednávek měli… :)

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz