Kompaktní větrná elektrárna pro rodinný dům

v každé české domácnosti. Realita blízké budoucnosti nebo utopie? Odpověď možná zná americká firma WindTronics, která v těchto dnech uvádí do prodeje kompaktní větrnou elektrárnu určenou běžným uživatelům nebo malým firmám. označovaná jako WT6500 je nabízena skrze autorizované prodejce po celém světě, a to včetně !  
“turbína

Zařízení je schopno podle specifikací ročně vyrobit 1500 až 1800 kWh v závislosti na poloze a výšce. Hmotnost dosahuje 84 kg při průměru rotoru 1,8 m. Není tedy problém instalace na jakoukoliv střechu, ať rovnou či šikmou.

Díky pokročilé konstrukci potřebuje elektrárna ke svému rozběhu o rychlosti pouze 0,2 m/s. Naproti tomu klasické větrné elektrárny vyžadují rychlost minimálně 3 m/s.

Rozsah fungování elektrárny je od zmiňovaných 0,2 m/s až po 17 m/s, kdy kontrolní systém elektrárnu odstaví. Samotná konstrukce pak odolává větrům až do 62,5 m/s což odpovídá kategorii hurikánu.

Hlučnost dosahuje ve vzdálenosti 3 m od elektrárny zanedbatelných 35 dB. Můžeme si to představit jako hluk tikajících hodin v pokoji.

turbína WindTronics
Zdroj:WindTronics

Neméně důležitým hlediskem je také design , kdy jsou lopatky uzavřeny v ochranném věnci. Zvyšuje se tak bezpečnost celého systému. Na rozdíl od klasických větrných elektráren také odpadá negativní dojem z volně rotujících ostří lopatek.

Podívejme se na parametr, který nás zajímá nejvíce. Podle oficiálního distributora pro ČR se bude cena celého systému pohybovat kolem 200 000 Kč. Vše se bude posuzovat případ od případu a také dle složitosti a typu instalace.

Jak je to tedy s návratností? Se započtením tzv. „“, průměrným ročním růstem cen elektrické energie o 5 % a ideálních povětrnostních podmínek dostaneme peníze zpět za 16 let. Reálně však o mnoho let později.

Na konec se tak vkrádá nepříjemná otázka, a to zda se nám při odhadované době životnosti elektrárny 20 let investované peníze vůbec někdy vrátí?

Update 27.4.2011: Dle výrobce bude cena samotné větrné elektrárny 120 000 kč bez DPH.

WindTronicsEast
Sdílet: