Umělá stébla jako sběrače větrné energie
Architektonický Atelier DNA přichází s zajímavým konceptem nového typu větrné elektrárny. Ten nepočítá s klasickými turbínami, nýbrž s 55 metrů vysokými „stébly“ z uhlíkových vláken. Jejich pohyb by měl vyrábět elektrickou energii.
Vysoké duté tyče obsahují odshora dolů piezoelektrické keramické disky. Mezi nimi jsou umístěny elektrody. Jakmile se do „stébel“ opře vítr a ona se začnou vlnit ve větru, disky uvnitř o sebe začnou třít a vyrábět energii. Stébla jsou zapuštěna v betonovém základu, ve kterém se navíc nachází generátor. Ten vyrábí další energii.
Přestože jde o pouhý koncept, jeho tvůrci jej propracovali do nejmenších detailů. Mysleli kromě jiného také na ukládání energie. Nezapojili však do hry klasické a drahé baterie nebo superkondezátory, ale de-facto zmenšenou verzi přečerpávacích elektráren.
Pod betonovou základnou každého stébla se totiž nachází několik komor. V okamžiku kdy vítr fouká, část energie se využívá k přečerpávání vody do vyšší z těchto komor. Když nefouká, voda z vyšší komory se nechá proudit do nižší a generuje přitom elektřinu.
Celý návrh vznikl pro město Masdar ve Spojených arabských emirátech. Zda se někdy dočká realizace je otázkou. Postavit farmu z 1203 takových umělých stébel s průměrem od 10 do 20 cm by jistě pro arabské šejky nebylo nic zvlášť náročného.
A mohli by se navíc pyšnit dalším světovým nej. Architekti mysleli i na estetiku a vybavili stébla LED osvětlením, které svítí podle toho kolik se vyrábí energie. Otázka ale právěže zní: kolik by takový systém mohl dokázat vyrobit energie? Zejména v porovnání s klasickou větrnou turbínou.
Je fascinující vidět to,o čem zatím jen sním ve své hlavě.A přitom se už někde na tom maká.Rád bych se účastníl těchto skvělých a určitě z počátku problematických návrhů a nápadů.Jen se dovědět kde,nebo na koho se obrátit,či zapojit se a dovědět se tak více informací o těchto projektech.
Skusim sa tiez pochvalit. Mam novy sposob vyroby elektriny. Spociva v tom, ze medzi konare stromov sa umiestnia a napnu na nylonovych spagatoch piezoelektricke generatory (vela generatorov). Zafuka aj mierny vanok, tak strom vyraba elektrinu. Myslim, ze to ma ovela vacsiu ucinnost a je to ovela lacnejsie ako vrtule, alebo tieto stebla. Ak by ste mi niekto chceli odkupit patent, tak sa prihlaste.