Umělá stébla jako sběrače větrné energie

Architektonický Atelier DNA přichází s zajímavým konceptem nového typu . Ten nepočítá s klasickými turbínami, nýbrž s 55 metrů vysokými „stébly“ z . Jejich pohyb by měl vyrábět elektrickou energii.  
větrná energie - větrná stébla

Vysoké duté tyče obsahují odshora dolů piezoelektrické keramické disky. Mezi nimi jsou umístěny elektrody. Jakmile se do „stébel“ opře vítr a ona se začnou vlnit ve větru, disky uvnitř o sebe začnou třít a vyrábět energii. Stébla jsou zapuštěna v betonovém základu, ve kterém se navíc nachází generátor. Ten vyrábí další energii.

Přestože jde o pouhý koncept, jeho tvůrci jej propracovali do nejmenších detailů. Mysleli kromě jiného také na ukládání energie. Nezapojili však do hry klasické a drahé nebo , ale de-facto zmenšenou verzi .

stébla - výroba elektřiny

Pod betonovou základnou každého stébla se totiž nachází několik komor. V okamžiku kdy vítr fouká, část energie se využívá k přečerpávání vody do vyšší z těchto komor. Když nefouká, voda z vyšší komory se nechá proudit do nižší a generuje přitom elektřinu.

Celý návrh vznikl pro město ve . Zda se někdy dočká realizace je otázkou. Postavit farmu z 1203 takových umělých stébel s průměrem od 10 do 20 cm by jistě pro arabské šejky nebylo nic zvlášť náročného.

A mohli by se navíc pyšnit dalším světovým nej. Architekti mysleli i na estetiku a vybavili stébla , které svítí podle toho kolik se vyrábí energie. Otázka ale právěže zní: kolik by takový systém mohl dokázat vyrobit energie? Zejména v porovnání s klasickou .

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Umělá stébla jako sběrače větrné energie

 • 1. 11. 2010 (19.39)
  Trvalý odkaz

  Je fascinující vidět to,o čem zatím jen sním ve své hlavě.A přitom se už někde na tom maká.Rád bych se účastníl těchto skvělých a určitě z počátku problematických návrhů a nápadů.Jen se dovědět kde,nebo na koho se obrátit,či zapojit se a dovědět se tak více informací o těchto projektech.

  Reagovat
 • 24. 8. 2010 (15.51)
  Trvalý odkaz

  Skusim sa tiez pochvalit. Mam novy sposob vyroby elektriny. Spociva v tom, ze medzi konare stromov sa umiestnia a napnu na nylonovych spagatoch piezoelektricke generatory (vela generatorov). Zafuka aj mierny vanok, tak strom vyraba elektrinu. Myslim, ze to ma ovela vacsiu ucinnost a je to ovela lacnejsie ako vrtule, alebo tieto stebla. Ak by ste mi niekto chceli odkupit patent, tak sa prihlaste.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *