Wind Cube – úžasné větrné elektrárny na zdech domů

Wind Cube je neobyčejný nový koncept, který boří veškeré představy o vzhledu . Vyniká kompaktními rozměry, originálním designem a geniálně snadnou instalací. Je určena k montáži na stěny domů, kde může být propojena s libovolným počtem dalších mini-elektráren. 
Wind Cube
Obrázek: Wind Cube

Wind Cube lze instalovat samostatně, nebo ještě lépe, propojit do rozsáhlé sítě připomínající včelí plástve. se připevňují pomoci tří závrtných šroubu – každý v jednom rameni. Montáž tedy zvládne každý zručnější domácí kutil.

Jednotky se propojují jednoduchým propojením konektorů. Nemusí se nic složitého nastavovat či propojovat. Z počítačové terminologie bychom si mohli vypůjčit slovní spojení „Plug and Play“ – tedy jednoduše zasunout, a je hotovo!

Každá jednotka může generovat elektrický výkon až 100 wattů. K aktivaci elektrárny stačí sebemenší vánek, který roztočí kloubově uloženou vrtuli. Naopak při velmi špatném počasí se listy vrtule zatáhnou do tříramenné konstrukce, a tak zamezí svému případnému poškození.

Autor konceptu, Doktor Chen Liao Hsun odhaduje výrobu elektrické energie na 21,6 kWh/měsíc. Což odpovídá zhruba 1/15 potřeby elektřiny čtyřčlenné . Pro pokrytí veškeré spotřeby domácnosti je tak nutné teoreticky propojit 15 jednotek.

Wind Cube
Obrázek: Wind Cube

I když jde stále o koncept, Doktor Hsun ukazuje zcela nový přístup v konstrukci a používání větrných elektráren. Elektrárna nebude jistě pro každého. Avšak pro vhodně situované domy, může být podobný systém velmi zajímavý.

Doufejme tedy, že se koncept brzy promění v realitu. V naších podmínkách se pro podobné zařízení najde dozajisté uplatnění. Stačí si jen vzpomenout na panelové domy, které mohou být pokryty stovkami podobných mini-elektráren.

Sdílet: