Pěstujte bylinky jako v NASA

V roce 1980 vyšel z designérských dílen amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku () neotřelý návrh na hydroponické zařízení k pěstování rostlin. Teď jej můžet mít doma!

„Poněkud nákladná hračka, která vám ale udělá z bytu dokonalou domácí pěstírnu.“ Zdroj: DesignLibero
„Poněkud nákladná hračka, která vám ale udělá z bytu dokonalou domácí pěstírnu.“ Zdroj: DesignLibero

Protože budování kolonií na Měsíci či na Marsu je zatím stále velmi daleko, rozhodla se NASA svůj praktický kousek vypustit do světa. Společnost DesignLibero původní koncept rozpracovala do podoby domácké hydroponické pěstírny GreenWheel.

Zelené kolo skutečně na první pohled připomíná zmenšenou kopii pouťové atrakce. Pochopitelně, že díky svému designu působí docela futuristickým dojmem. Libero Rutilo, šéf DesignLibero jej popisuje jako: „Ikonický zahradní objekt pro domácké užití, který se hodí do obývacího pokoje stejně přirozeně, jako televize.“

A jaký program že to GreenWheel přehrává? Pokud si jej pořídíte, můžete jen sledovat, jak se pozvolna vnitřní kolo otáčí kolem vlastní osy, a LED zářivka prosvětluje lístky bylinek, zasazených do perforované vázy po obvodu.

Nápadů, jak si doma vypěstovat vlastní koření, známe celou řadu. A jistě, plastové kelímky nebo mini-pařeniště v PET láhvi poslouží stejně, za zlomek peněz. GreenWheel zase nelze upřít, že vypadá skutečně dobře, a proces růstu tu nabývá poněkud sofistikovaných rozměrů.

Jednu otočku zvládne zelené kolo za hodinu, a během těchto šedesáti minut se všem rostlinkám dostane stejné dávky světla, zálivky i hnojiv. A protože díky úsporné LED žárovce může zařízení fungovat prakticky nepřetržitě, je umocněna i výsledná sklizeň.

„Když si převedete povrch kola GreenWheel na plochu, zjistíte, že můžete pěstovat zeleninu či zdravé koření až na osmi stopách (2,4 metrů)záhonku,“ říká Rutilo. „Tak velkou plochu obvykle nemůžete v bytě pro domácí zahradničení vyčlenit. Navíc je to čisté, energeticky nenáročné a efektivní.“

FastCoDesign.com

2 komentáře: „Pěstujte bylinky jako v NASA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *