Vertikální farma SkyGreens umožní šetrně hospodařit na výšku

Když přijde na pěstování potravin, jsou limity jasně dány. Půda, vzduch, voda a slunce. Jak tedy zvýšit produkci, aniž by se substrát zaplavoval chemickými hnojivy nebo se zbytečně vyčerpávala voda? Inovativní pojetí návrhářů ze SkyGreens staví dané limity doslova na hlavu.

„Minimální plocha a maximální úroda.“ Zdroj:SkyGreens
„Minimální plocha a maximální úroda.“ Zdroj:SkyGreens

Jack Ng, zakladatel společnosti SkyGreens, začal pracovat na prototypu své univerzální zahrady v roce 2009. Nepovedených pokusů byla celá řada, ale velké finále v podobě automatizované hydraulické farmy stojí za to.

Výsledkem je totiž systém, který v praxi demonstruje efektivní hospodaření s energiemi, k životnímu prostředí šetrný způsob zemědělského hospodaření a vůbec unikátní metodu, jak nasytit rostoucí lidskou populaci.

Ng vůbec nezapírá, že původním záměrem bylo navýšit produkci v Asii pěstovaných potravin, čínského zelí a listů nai-bai, ale zařízení se prý výtečně osvědčilo i na jiných plodinách. „Je to metoda, díky které můžeme pěstovat potraviny prakticky kdekoliv, a to i v urbanizovaném prostředí,“ říká Ng.

Jaký je tedy princip SkyGreens? Pěstovaná zelenina je umístěna do dlouhých úzkých květníků se substrátem, které ale postupně rotují dokola. Dostatek světla tak mají všechny rostlinky stejně.

Zavlažování probíhá v moment, kdy se květník ocitne ve spodní etáži, voda pak odkapává na další květináče při cestě vzhůru. Parné klima mezi květníky plodinám vyhovuje, stejně jako pravidelný opakovaný osvit (který by při dlouhém trvání naopak vyústil ve spálení či uschnutí rostliny).

Celá technologie navíc spotřebovává díky cirkulačnímu systému mnohem méně vody, než tradiční farmy a skleníky. Zajímavý je i úhrn produkce, která je – alespoň v případě čínského zelí a nai-bai desetinásobná, oproti konvenčním metodám.

Propracovanost systému SkyGreens byla nyní oceněna i cenou INDEX Award za design a ztělesnění principů udržitelnosti. Simona Rocchi, členka hodnotící komise (a vedoucí oddělení udržitelnosti ve společnosti Philips) k tomu dodává: „Už jsme viděli hodně podobných nápadů, ale tenhle je skutečně na vrcholu vývojového žebříčku.“

3 komentáře: „Vertikální farma SkyGreens umožní šetrně hospodařit na výšku

  • 16. 9. 2015 (18.14)
    Trvalý odkaz

    No, jestli ty plodiny budou mít stejnou chuť jako holandská hydroponická rajčata, tak není o co stát.

    Reagovat
  • 16. 9. 2015 (7.30)
    Trvalý odkaz

    Ta permanentni rotace musi spotrebovat cost energie. Predpokladam, ze je to doplneno nejakou solarni elektrarnou.

    Reagovat
    • 16. 9. 2015 (10.50)
      Trvalý odkaz

      Nemusela by, jetli je ten systém vyvážený a na dobrých ložiscích, může se jednat jen o desítky wattů, což není ani v případě stovky nebo tisíce těch věží problém.
      Navíc jistě se to nebude točit jako kolotoč.
      Mimochodem zde je starší video: youtube.com/watch?v=cY7O5YNxKuI

      Jak je tam řečeno, že jedna ta věž vezme asi tolik elektriny jako žárovka, tedy asi něco mezi 40-100W (ostatně je to hloupá jednotka výkonu), což není zase až tak moc.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *