Boston objevuje kouzlo farmářských trhů

Postavit se téměř nekonečné nabídce zboží v nákupních centrech a supermarketech, a namísto exotického ovoce z druhého konce světa nabídnout domácí výpěstky. Nic menšího Bostonský farmářský trh letos neslibuje.

„Zelenina a ovoce ze supermarketů je anonymní, na tržišti má svůj příběh.“ Zdroj: BostonPublicMarketAssociation
„Zelenina a ovoce ze supermarketů je anonymní, na tržišti má svůj příběh.“
Zdroj: BostonPublicMarketAssociation

Jistě, nakupující budou muset oželet banány a ananasy, zato ale získají přímý přístup k zelenině a ovoci vypěstované domáckými zemědělci z novo-anglického regionu.

Jak připouštějí sami pořadatelé ze společnosti Civil Eats, myšlenka farmářských trhů není v USA zcela nová. Teď poprvé ale budou organizátoři důsledně kontrolovat kvalitu a především původ zboží.

Už dříve se totiž stávalo, že se mezi stánkaři snažili přiživit i trhovci přeprodávající zboží ze supermarketů.

„Zapomeňte na pyramidy seskládané z pomerančů, lahvované kokosové mléko a olivy Kalamanta, přijde náš ochutnat venkov,“ volají pořadatelé, kteří připravili na každý den trhu seznam čtyřiceti lokálních prodejců, jež tu budou nabízet lokální a sezónní zboží.

Mezi trhovci se objeví jak sadaři, zelináři, tak i rybáři nebo lidé pěstující v truhlících bylinky. Zakoupíte tu pravý včelí med, sýr, víno, uzené maso, řezané květiny nebo třeba podomácku vyrobenou zmrzlinu či jogurt.

Zásadním prvkem bostonského farmářského trhu je ale sezonalita. Jinými slovy, jahody tu v zimě neseženete. Farmáři, kteří se v rámci kampaně Civil Eats k zásobování trhu přihlásili, zajistí celoroční zásobování: místo čerstvých švestek si tedy v zimě můžete zakoupit povidla, namísto podzimních jablek lahvovaný jablečný mošt.

O mimo-sezónní výpěstky ze skleníků pořadatelé zájem nemají. Elizabeth Morningstar, vedoucí Civil Eats říká, že sama netuší, jak to celé dopadne.

„Naším cílem není konkurovat nadnárodním řetězcům supermarketům, ale nabídnout lidem smysluplnou alternativu. A podmínky pro alternativní řešení jsou teď příhodné.“ Podle Morningstarové už nyní mají prodejci-zelináři eminentní zájem o lokálně pěstované produkty, a zemědělci je už stejně do Bostonu zavážejí.

Nabídnout jim prostor prý jen posílí trh i poptávku po lokálně pěstovaných plodinách.

Chceme vytvořit důvěryhodnou instituci, která nabídne lidem z Bostonu a Massachusetts možnost přeladit své spotřební vzorce, a ochutnat farmářské výpěstky a vyrobené speciality. Naší představou je životem tepající tržiště, kde si lidé budou moci skutečně vybrat, kde budou znát příběh a historii nabízených produktů, kde si uvědomí hodnotu vlastní produkce potravin.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *