Největší větrná farma se právě začíná stavět v Británii

V ústí řeky Temže, kde se řeka vlévá do Severního moře, v minulých týdnech konečně začala výstavba největší pobřežní větrné farmy nazvané London Array. Byly vztyčeny první dvě větrné turbíny Siemens o výkonu 3,6 MW.

Větrné elektrárny Siemens, foto: Siemens
Větrné elektrárny Siemens, foto: Siemens

Do konce roku 2012 jich bude instalováno celkem 175, díky čemuž bude mít větrná farma výkon 630 MW. Tím skončí první fáze projektu. Jakmile proběhnou všechny testy, začne fáze dvě, která zvýší celkovou výrobní kapacitu na 1000 MW.

Británie má díky své geografii ideální podmínky jak pro rozvoj větrných farem, tak i elektráren, které získávají energií z oceánů (přílivové, vlnové apod.). Ostatně, na pobřeží Shuffolku je nyní dokončována 500MW pobřežní větrná farma Greater Gabbard.

Už před delším časem BBC informovalo o projektech větrných farem za celkem 100 mld. liber. A ty se pomalu ale jistě daří plnit.

Vedle Německa, Španělska a Francie je tak dnes Británie jedním z lídrů Evropské unie v oblasti obnovitelných zdrojů energie a především právě větrných elektráren.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Největší větrná farma se právě začíná stavět v Británii

 • 13. 2. 2012 (15.10)
  Trvalý odkaz

  Pán Horčík nevadí Temža tečie stále do rovnakého mora.Nemáte informácie o E-Cate od Rossiho studenej Fúzii.NASA to vraj kúpila. Grécká fy to vraj ide vyrábať sériovo.

  Reagovat
 • 13. 2. 2012 (12.35)
  Trvalý odkaz

  Nevedel jsem, ze Londyn lezi na brezich Severniho ledoveho oceanu (Severnyj ledovityj akean, Arctic Sea). Ne vazne, prelozit North Sea, tj. Severni more, jako Severni ledovy ocean, to chce slusnou davku neznalosti.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *