Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
14. 2. 2012 v rubrice Biopotraviny

Ne každý pohled z okna do ulice může člověka rozveselit. Šedivé silnice plné smogu, s uspěchanými řidiči. Jenže co kdyby se nám i v centru rušného města nabízela radostnější podívaní? Což tak kdybychom se při každém pohledu směrem k oknu přesvědčili, jak nám roste naše budoucí svačina? Možné to je, pokud se rozhodnete pro instalaci systému WindowFarm.

Je libo čerstvé bylinky nebo zeleninu do salátu ? Zdroj: Kickstarter.com

Je libo čerstvé bylinky nebo zeleninu do salátu ? Zdroj: Kickstarter.com

Okenní farmaření je totiž v poslední době stále populárnějším způsobem, jak pěstovat zeleninu, pokud vaše bydlení neumožňuje provoz zahrádky. Ne každý má to štěstí a zahrádku někde v příměstské oblasti vlastní. Okno má ale ve svém bytě naštěstí každý, a tak chuti začít pěstovat vlastní zeleninu nestojí nic v cestě.

Do jednoho průměrného okna můžete nad sebe nasázet i pět „válců“ s průtokovými květináči, a ještě vám zbude místo na spínač, hadice a pumpu. Na jednu rostlinu potřebujete přibližně 30 centimetrů čtverečných plochy skla, takže si musíte „záhonky“ dobře rozvrhnout.

Přitom je WindowFarm velmi přizpůsobivý systém, který můžete využívat jak pro komunitní farmaření v činžovním domě, tak pro domácké pěstění bylinek. Poskládat si soustavu průtokových květináčů podle velikosti okna není problém.

Otázkou jistě je, co lze v květináčích vyrobených z eko-plastů pěstovat. Výrobce garantuje úspěchy při domácím pěstováním rajčat, salátu nebo jahod. Prakticky tedy můžete nasadit veškerou zeleninu s výjimkou té kořenové.

Pokud jde o údržbu, je zapotřebí co čtrnáct dní doplňovat vodu a živiny, a jednou měsíčně pročistit propláchnutím celý systém.

windowfarms.org
 Radomír Dohnal
Diskuse
 1. mamlas:

  NN: pokud nemáš peníze, můžeš vyrobit i jinak….způsobů je hodně….z PET lahví to zvládne i dítě…tato verze je spíš pro lenochy a neumětele, nebo do veřejných prostor.

  Mark: je jich minimálně 20, a zalejvá se to každou hodinu… samozřejmě můžeš i méně často, ale to bych si v tý výhni, co panuje za okenním sklem, netroufnul…. nehledě na to, že zásobník na vodu se stejně musí provzdušňovat, a investice 100,- do vzduchování tě mine pouze pokud si roztok budeš míchat každý den znovu… a to se fakt nevyplatí…..

 2. Wopat:

  Mark: tak nějak :D

 3. Richelieu:

  http://www.windowfarms.org/

 4. Mark:

  Příjde mi dobrá poznámka „…a ještě vám zbude místo na spínač, hadice a pumpu.“
  Nevím, ale 10 květináčů dovedu ještě zalít konví.

 5. NN:

  Už se tomu neříká dobré hospodaření, už se to „window farming“. Potřebuje to nový systém lisovaných plastů za přátelský peníz místo tácku od kuřete, který býval zadarmo. Vivat new speech :D

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz