Okenní farmaření pro domácí zeleninu

Ne každý pohled z okna do ulice může člověka rozveselit. Šedivé silnice plné smogu, s uspěchanými řidiči. Jenže co kdyby se nám i v centru rušného města nabízela radostnější podívaní? Což tak kdybychom se při každém pohledu směrem k oknu přesvědčili, jak nám roste naše budoucí svačina? Možné to je, pokud se rozhodnete pro instalaci systému WindowFarm.

Je libo čerstvé bylinky nebo zeleninu do salátu ? Zdroj: Kickstarter.com
Je libo čerstvé bylinky nebo zeleninu do salátu ? Zdroj: Kickstarter.com

Okenní farmaření je totiž v poslední době stále populárnějším způsobem, jak pěstovat zeleninu, pokud vaše bydlení neumožňuje provoz zahrádky. Ne každý má to štěstí a zahrádku někde v příměstské oblasti vlastní. Okno má ale ve svém bytě naštěstí každý, a tak chuti začít pěstovat vlastní zeleninu nestojí nic v cestě.

Do jednoho průměrného okna můžete nad sebe nasázet i pět „válců“ s průtokovými květináči, a ještě vám zbude místo na spínač, hadice a pumpu. Na jednu rostlinu potřebujete přibližně 30 centimetrů čtverečných plochy skla, takže si musíte „záhonky“ dobře rozvrhnout.

Přitom je WindowFarm velmi přizpůsobivý systém, který můžete využívat jak pro komunitní farmaření v činžovním domě, tak pro domácké pěstění bylinek. Poskládat si soustavu průtokových květináčů podle velikosti okna není problém.

Otázkou jistě je, co lze v květináčích vyrobených z eko-plastů pěstovat. Výrobce garantuje úspěchy při domácím pěstováním rajčat, salátu nebo jahod. Prakticky tedy můžete nasadit veškerou zeleninu s výjimkou té kořenové.

Pokud jde o údržbu, je zapotřebí co čtrnáct dní doplňovat vodu a živiny, a jednou měsíčně pročistit propláchnutím celý systém.

windowfarms.org
Sdílet: