Na Festivalu světel vykouzlilo LED osvětlení katedrálu

Každoroční oslava „světla, štěstí a hudby“ v belgické metropoli Gent je pastvou pro oči. Na procházku městem si ale musíte vyrazit až za tmy, protože kouzlo festivalu spočívá v nočním osvětlení historických renesančních a románských staveb světelnými řetězy. Největším lákadlem letošního ročníku je světly vytvořená iluze stropu katedrály, pod kterou se mohou návštěvníci procházet.

Kouzelná hra barev, která díky LED osvětlení téměř nic nestojí. Zdroj:greenmuze.com
Kouzelná hra barev, která díky LED osvětlení téměř nic nestojí. Zdroj:greenmuze.com

Po celém městě se k oslavám festivalu světel připojilo 29 projektů. Některé jsou vztaženy pouze k jedné budově, jiné však důmyslně osvětlují celé ulice, právě tak jako v případě „katedrály“ Luminaire De Cagna na ulici Blefortstraat.

Ta vznikla nasvícením barevnými LED světly instalovanými až do výšky 28 metrů. Celkem jich na vytvoření iluze stropu a vitráží bylo použito 55 000. Volba padla na LED osvětlení i kvůli minimální spotřebě. Obraz vytvořený nad hlavou ohromených návštěvníků spotřebovává prý jen 20 kW za hodinu.

Firma Cagna Illuminations, která za realizací projektu stojí, si nevšedním provedením dělá nemalou reklamu. Ostatně, stylové osvětlení živí tento rodinný podnik už od roku 1930, kdy začala vyrábět malované lampy na pouliční osvětlení.

Dnes je jejich denním chlebem zpracování světelných efektů, které využívají strukturu budov jako promítacího plátna.

greenmuze.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *