Víc parkovišť = vyšší znečištění ovzduší

Kvalita ovzduší v amerických městech je v současné pod drobnohledem. I proto se tamní vědci zaměřují na zdánlivě „jednoduché“ záležitosti, a objevují v nich netušené logické souvislosti. Lidé z Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR) například v Houstonu objevili, že celková rozloha vyasfaltovaných a vydlážděných ploch nepřímo ovlivňuje čistotu ovzduší v přístavních městech.

Ovzduší nad přístavním městem napomáhaly čistit pravidelné svěží větry, ale množství vyasflatovaných ploch to nyní komplikuje. foto: Dr. Edwin P. Ewing, Jr., licence public domain
Ovzduší nad přístavním městem napomáhaly čistit pravidelné svěží větry, ale množství vyasflatovaných ploch to nyní komplikuje. foto: Dr. Edwin P. Ewing, Jr., licence public domain

Rozvoj měst, dopravní infrastruktury a setrvalé zajištění kvalitního životního prostředí pro obyvatele, to jsou v USA horká témata. Vědci z NCAR ve své studii ukazují, že prstence nákupních center s parkovišti, obklopující města, kvalitu ovzduší rozhodně nezlepšují.

Naopak. Sluncem vyhřáté chodníky a silnice narušují proudění větru, a zamezují tak vlastně „vyfoukávání“ prachových částic nad moře.

Sluncem rozehřáté chodníky a parkoviště ohřívají vzduch ve městě i v noci. Teplota v centru je tak podobná, jako při pobřeží. Tím, že tu chybí ostrý teplotní předěl, jak tomu bývalo dříve, se snižuje i efekt větrného proudění.

Přes den zase vydlážděné a vyasfaltované plochy „odeberou“ vláhu, přinášenou větrem z pobřeží. Zbytek případného proudění, které by účinně odnášelo polutanty, je zablokováno rozložením budov.

Houston je městem, kde sídlí několik závodů, zpracovávajících ropu, a také řada chemiček. Mnohakilometrové kolony aut tu nejsou nic neobvyklého, a centrum samo má jedny z největších naměřených hodnot přízemního ozónu v .

Je tu tedy řada situací k řešení, nicméně blízkost moře dokázala tyto problémy alespoň částečně tlumit. Parkoviště kolem stovek supermarketů teď prý narušují i tento systém.

Pro další rozvoj musí Houston nejprve vyřešit zásadní problém,“ říká Fei Chen, vědec z NCAR. „Pokud usilujeme o čerstvé povětří a zdravé klima ve městě, zvláště v letních měsících, musíme se soustředit na plánování staveb s ohledem na naši přirozenou klimatizaci, větry vanoucí od moře.

4 komentáře: „Víc parkovišť = vyšší znečištění ovzduší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *