Bezpečnost na silnicích zajistí robotická auta

Jen na silnicích v dojde ročně ke 30 000 úmrtím v důsledku dopravních nehod. A dlužno dodat, že v drtivé většině případů je na vině pochybení řidiče, tedy selhání „lidského faktoru“. Společnost Google nyní získala testovací licenci pro stát Nevada, kam přichází se zkušebními prototypy aut, která řídí sama.

Robotické auto Google v podobě modelu Toyota Prius hybrid. Google dnes provozuje celou flotilu samořídících robotických aut, foto: Google
Robotické auto Google v podobě modelu Toyota Prius hybrid. Google dnes provozuje celou flotilu samořídících robotických aut, foto: Google

Za poslední dvě desetiletí poskočil vývoj o mílové kroky kupředu. Nehod ale kupodivu neubylo.

I při využití pokročilé bezpečnostní technologie a zabudování série ochranných prvků jsou ještě pořád řízena omylnými lidmi. věří, že přechod na „automatický“ provoz je cestou jak definitivně zamezit zbytečným nehodám a ztrátám na životech. Přesto „samořídící“ auta vyvolávají určité kontroverze.

Dokonce sám David Champion, který pro společnost v testuje prototypy , připouští, že systém automatizované dopravy může být účinný pouze za předpokladu, že bude využíván všemi vozy: „Samořídící auta mohou být přínosem, jen pokud nebudou jezdit na silnicích žádná jiná. Případná kombinace aut řízených lidmi a počítačem by nezbytně vedla ke zmatkům. Člověk dokáže předpovídat chování ostatních řidičů lépe, než jakýkoliv počítač.“

Ale ani v horizontu dohledné budoucnosti se nestane, že by se lidé při řízení mohli zcela vzdát pozornosti a odpovědnosti. To, že byste si při jízdě pohodlně sedli dozadu a četli si noviny, prozatím nehrozí.

Samořídící auta budou monitorovat okolí vozu při jízdě, hlídat vzdálenost od ostatních vozidel, přítomnost chodců nebo překážek silničního provozu. K tomu bude sloužit řada prvků, které se extenzivně využívají i dnes – navigace GPS na sledování polohy, snímač pohybu kol, radar.

Součástí výbavy budou i sofistikovanější technologie, které umožní číst názvy ulic a rozeznávat dopravní značky. Auto tedy bude schopno „samo“ se orientovat v dopravním provozu. Champion hovoří o rozšíření prvků „řidičské asistence“, například aut, které by zpomalovaly, pokud tak učiní vpředu jedoucí vůz, a také o tom, že by auta měla přebrat část aktivní pohotové reakce, například pokud řidič nestačí včas zareagovat a srážka bude nevyhnutelná, dupne na brzdy sám vůz.

David Champion si také „postěžoval“, že v rámci dostupné technologie prototypu auta řízeného robotem není bohužel testována tzv. V2V komunikace. V2V je založena na přenosu signálů mezi auty navzájem – vozy si sdělují jak rychle a kudy jedou, nebo jestli se např. chystají odbočit – a také si aktivně dokáží „povídat“ s vysílači a značením podél silnic. Podle Championa by tato cesta byla mnohem efektivnější.

4 komentáře: „Bezpečnost na silnicích zajistí robotická auta

  • 30. 7. 2023 (21.59)
    Trvalý odkaz

    Za mě to bude lepší. Dobré by bylo, kdyby se to kontrolovalo i mimo silnice. Nedávno jsem měla malou nehodu na parkovišti u supermarketu. Starší řidič mi nacouval do dveří u spolujezdce. Naštěstí jsme se dohodli a on mi objednal opravu tady. Odstranění promáčklin na dveřích bylo rychlé a já jsem nadmíru spokojená s výsledkem. Dveře jsou nyní opět rovné a bez jediné vady.

    Reagovat
  • 16. 5. 2012 (17.16)
    Trvalý odkaz

    to Øre
    Ano ale tie autá bez volantu tu už raz boli … volalo sa to kone a vozy :)

    Reagovat
  • 16. 5. 2012 (16.31)
    Trvalý odkaz

    Existuje metro bez rusnovodica. Lietadla pouzivaju autopilota.Nase vnucata budu jazdit v autach bez volantu.

    Reagovat
  • 16. 5. 2012 (9.45)
    Trvalý odkaz

    :D s ridicem to je v drtive versine selhani ridice, bez ridice to bude v drtive vetsine sehlani techniky, (dle zakonu padajiciho ho*na – dodavatele techniky). Ale jako jo .. proc ne, akorat mozna clovek je lepe schopen resit krizovou situaci, napriklad minimalizace skod, pokud selzou treba brzdy a ritis se do davu lidi, a jeste funguje rizeni, tak strhnout volant, udelat kotrmelec a zachranit dav lidi. Technika tohle uvazovani v pripade poruchy nema, i kdyz pravda mit muze no ale preci jen. Srovnat lidsky mozek a mikroprocesor, stale jeste mi prijde lidsky mozek dokonalejsi i kdyz chybujici, tak dokonalejsi. A pokud tomu bude naopak, ze technika bude dokonalejsi nez lidsky mozek, pak dojde k prekroceni jiste pomyslne hranice a pak se muzeme s zivotem na teto planete rozloucit, protoze technika si v tu chvili uvedomi sebe samu a ted otazka jak nas zacne vnimat a zdali vedle nas bude chtit zit, zotrocit nas, nebo naopak nas bude vnimat jako ty bez nichz se neobejde…

    Nejhorsi bude kdyz dojde k vyjimecne situaci kdy zvyseni rychlosti naopak minimalizuje skody (treba skokem pres vyvyseny teren) ale auto dupne na brzdy protoze to tak ma naprogramovano a nejen ze zabije ridice (protoze do nej z boku navali kamion ktery vubec s dupnutim na brzdy nejakeho auta nepocital) ale take zlikliduje to co by se dalo preskocit (scena jak z akcniho filmu :) ). Extremni ale ne az tak nerealna situace, takovych muze byt docela dost ruznych paradoxnich, ktere technika nebude umet vyhodnitit jinak nez logicky. Nektere veci maji lepsi reseni kupodivu i nelogicky, na coz je mozek zatim mistr.

    A tak treba to autori tehle technologie maji nejak zmaknute tyhle veci kde neni jen cerna a bila (0 a 1) ale i jine stavy a obrazne receno, nekdy i „2“ misto 0 a 1. Doufejme.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *