Organická vinárna pro organicky pěstované víno

Když spatříte budovu Vena Cava Winery, možná usoudíte, že pobřeží Mexika nesvědčí malým lodím. Ale jak záhy zjistíte, pokud v sobě najdete odvahu k prozkoumání této podivné kovové struktury, která se hrdě hlásí k názvu „vinárna“, zdejší podnebí rozhodně svědčí vínu.

Recyklovaná katedrála, zasvěcená vínu. Zdroj: Inhabitat.com, foto: Alejandro D'Acosta a Claudia Turrent
Recyklovaná katedrála, zasvěcená vínu. Zdroj: Inhabitat.com, foto: Alejandro D’Acosta a Claudia Turrent

Vybrané sladké a sluncem prohřáté víno s příměsí slaného vzduchu tu budete moci vychutnávat v originální budově sestavené z vraků lodí. Kvalitní vína máme povětšinou spojena se starou Francií, ale mexicko-americký záliv Baja California je už dlouhou dobou na špici kvality světové produkce vín.

Necelých sedmnáct kilometrů od Ensenady, v údolí Baja Guadalupe, se ve vinicích rodí prý ty nejlepší hrozny pod sluncem. Ochutnat jejich tekutou verzi můžete v řadě vináren, ale Vena Cava Winery přeci jen nad ostatní vyniká.

Vináren, kde vám nalijí sklenku, je tady v údolí nejmíň tucet,“ říká Phil Gregory, majitel podniku, a také provozovatel hotelu. Svým klientům chtěl ale nabídnout něco víc. Úspory, které našetřil provozem hotelu, pak vrazil do architektonicky nepochybně unikátní stavby.

Netradiční materiál v podobě vraků zrezlých i docela čerstvých lodí totiž jinde k vidění není. Práce na celém návrhu se zhostili architekti z „manželského“ studia Alejandro D´Acosta a Claudia Turrent. To na jejich výkresech ožily trupy lodních vraků v podobě, jakou dnes můžeme obdivovat.

Organická struktura k organicky pěstovanému vínu,“ říkají oba architekti, když zpětně hodnotí svůj projekt. Jako stavební materiál se tu ujalo mnoho z toho, co vyplavilo nedaleké moře. Dřevěné trámy, barevné kousky skla, plechy. A každý takový fragment, který si kdysi vzalo moře, pak našel místo ve Vena Cava Winery, recyklované katedrále zasvěcené zdejšímu vínu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *