USA nachází ekologické poznání na dně sklenky vína

V restauracích napříč USA startuje nový ekologický trend. Proč skladovat a nabízet lahvová vína, když si host zrovna tak může objednat dobré víno natočené ze soudku? V evropských vinárnách to není nic mimořádného, ale Američané teprve začínají doceňovat jak velký dopad tato malá změna má.

Američané se už orientují - menší uhlíková stopa, snadnější transport spolu se zárukou kvality se jim vyplácí. Zdroj: Sanjay Acharya
Američané se už orientují – menší uhlíková stopa, snadnější transport spolu se zárukou kvality se jim vyplácí. Zdroj: Sanjay Acharya

Stáčení a lahvování vína, byť by sama produkce byla sebe-ekologičtější, pořád ještě znamená spotřebu skleněné láhve, korkového špuntu, potisku viněty, kartonovou krabici a proti-nárazovou výplň. Do jednoho „kalifornského“ soudku se vejde množství odpovídající šestadvaceti sedmičkám vína a dál už nepotřebujete nic dalšího.

Soudek vína je ideální „přepravní“ médium, vyrobené z přírodě blízkých materiálů, které při správné údržbě přetrvá i dvacet let. Díky znovu-použití tak za tuto dobu jeden soudek nahradí 3000 skleněných lahví. Navíc, ekologická stopa transportu jednoho sudu je poloviční oproti srovnatelnému množství krabic s vínem. Sud totiž „redukuje“ hmotnost lahví.

Téměř 80 % vína produkovaného v USA se vypije v restauracích. Jakmile tu jednou láhev odzátkujete a vzduch se dostane dovnitř, zahájí se proces oxidace. Víno takhle dlouho nevydrží, zatímco v sudu s náplní inertního plynu tento problém nenastává.

Údajně prý čtvrtina lahvového vína v restauracích končí ve výlevce, právě proto, že po otevření uplyne jejich čas dříve, než jsou vypita.

Pochopitelně, že ne každé víno patří do soudku. Ale běžná konzumace mimo archivní vzorky, která podchycuje 90 % veškerého amerického trhu, je právě pro kvalitní soudky výhodná.

Vinařství je založeno na tradici a dlouhodobém vztahu k půdě. Pokud se soudky v USA ujmou, stane se vinařství skutečně ekologickým byznysem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *