Architekt navrhl solární vinařství budoucnosti
Estetika a moderní design v propojení s tradicí. Tak nějak si architekt Michael Jantzen představuje nový model vinařské kultury, alespoň ze stavebního hlediska. Malebné slunné svahy a terasy v okolí velkých vinařských závodů ho inspirovaly k novému technickému řešení: centrální administrativní budově s prodejnou, která je zasazena přímo do svahu a svými ladnými tvary kopíruje terén.
Co víc, budova sama by mohla sloužit jako zdroj elektrické energie pro celý proces výroby. Nad střechou Jantzenem navrhované stavby jsou vyzdviženy oblé solární panely.
Podlouhlá vlnitá budova, částečně zanořená do země, kde by měl podle návrhu fungovat malý vinařský obchod, skladiště a administrativní zázemí, by tak byl energeticky soběstačný. Propracovaný je i systém hospodaření s dešťovou vodou. Ta by ze střechy byla odváděna systémem rýn a kanálků do nádrží, a mohla by být využívána pro závlahu vinic.
Ve Skotsku otevřen nejekologičtější lihovar whisky
Velká okna exponovaná na jih budovy, přinášejí do budovy sluneční světlo a teplo v zimě slouží jako „pasivní“ vyhřívací systém. Zastíněný prostor pod panely lze přes léto využívat ke kulturním akcím, ochutnávkám a piknikům.
Rozšířená verze objektu pak počítá i s ubytovací kapacitou pro jistě cestou dlouhou unavené hosty. Klimatizace je rovněž řešena na „přírodní způsob“, rozvodem zanořených zemních trubek, které budou ochlazovat vzduch.
Jantzen při návrhu hodně vsadil na symboliku – podobně jako hrozny ve vinohradu rostou z vody a slunce, stejně tak by měla „žít a růst“ budova vinařského závodu.
„Mou světlou nadějí je demonstrovat lidem, jak alternativní energetické systémy mohou být začleněny do moderní stavby, která je využívána k tradičním účelům,“ vysvětluje autor návrhu. Mírně vyzdvižená střecha závodu s vedením solárních a vodo-sběrných jednotek trochu připomíná pohled „od kořenů k nebi“.