Topení dřevem je opět populární – jak vybrat kamna?

Důvodů vracejí se popularity topení dřevem je v současném světě opravdu mnoho. Neustále zvyšující se ceny fosilních paliv a elektřiny, přiostřená geopolitická situace či touha po nezávislosti a návrat k tradičnímu stylu života jsou jen zlomkem těch, které stále více lidí přesvědčují, že je na čase pořídit kamna na dřevo. Pokud patříte k těm, kteří tuto variantu zvažují, podíváme se na možnosti, které máte.

Výkon, výkon a zase výkon

Samozřejmě nejdůležitějším kritériem při vybírání kamen bude jejich výkon, přičemž je důležité předem vědět, jak velký prostor budete potřebovat vytopit. V souvislosti s tím budou také velkou roli hrát tepelné ztráty, které budou pochopitelně jiné u novostavby a staršího domu. Všeobecně zhruba platí, že 1 kW výkonu kamen spolehlivě vytopí 20 m3 ve starší zástavbě, u novostavby to potom bude 40 m3.  S výpočtem tepelných ztrát a potřebného výkonu přímo pro váš dům či chalupu vám pomůžou autorizovaní prodejci kamen, nicméně si jej alespoň rámcově můžete spočítat sami doma. Stačí k tomu znát objem vytápěného prostoru v metrech krychlových (tedy výška x šířka x délka) a zmíněnou průměrnou tepelnou ztrátu objektu. Například u místnosti o rozměru 100 m3 ve starším domě budete tedy potřebovat kamna s výkonem 5kW. Je také nutné podotknout, že aby kamna fungovala správně, ekologicky a efektivně, měla by pracovat na zhruba 60-70 % svého maximálního výkonu. Pokud pojedou na menší výkon, bude docházet ke špinění čelního skla, usazování zplodin v kouřovodech a nedokonalému spalování. V opačném případě se budou kamna přetápět, což bude mít výrazný vliv na jejich životnost.

Hlavní zdroj vytápění či pouze výpomoc stávajícímu systému?

Neméně důležité je také uvědomit si, zda budete kamny vytápět pouze jednu místnost nebo celý dům. Kamna zvládnou oboje, jen v druhém případě sáhněte po těch s teplovodním výměníkem. Ten vám totiž umožní napojit kamna na stávající otopný systém bez složité výměny stávajících radiátorů a ušetří vám značné peníze. Výměník dokáže předávat cca 47-79 % svého výkonu do tepelných těles a umožní vám snížit náklady na vytápění, čímž se vám investice do kamen může vrátit již za jednu topnou sezónu. Pokud byste raději volili kamna pouze pro přitápění či je vidíte v jedné konkrétní místnosti, kamna bez teplovodního výměníku budou pro vás ta pravá. Dobré také je zaměřit se na kamna s tzv. CPV neboli centrálním přívodem vzduchu. Ten je nesmírně důležitý pro správné hoření kamen a pokud je do kamen přiváděn z vytápěné místnosti, může zhoršovat kvalitu vzduchu v místnosti a donutí vás neustále místnost větrat. Kamnům s CPV je vzduch dodáván z venku nebo ze sklepa.

Volba materiálu a designu kamen

S ohledem na materiál kamen je zase důležité uvědomit si kde a jak je chcete využívat. Na výběr máte plechová, která budou ideální volbou pro ty, kteří potřebují teplo rychle, tedy například po příjezdu na chatu či chalupu. Druhou možností jsou potom tradiční kachlová kamna, která díky svým akumulačním schopnostem padnou do oka těm, kteří vybírají vytápění do trvale obývaného objektu. V oblasti designu kamen se v dnešní době fantazii meze nekladou. Ať už zvolíte tradici v široké škále barev, či moderní vzhled, který nabízí obložení pískovcem nebo kamenem, anebo sáhnete po krásné jednoduchosti plechu, z tak široké nabídky, která je dnes k mání, si opravdu vybere i ten nejvybíravější zákazník. 

Jak se na kamna připravit doma

V neposlední řadě je důležité uvědomit si, kde v místnosti budou kamna stát. To bude mít vliv na jejich velikost a tvar. Šikovným tipem je nakreslit si nákres s přesnými rozměry, přičemž důležitá je vzdálenost od komína a jeho vnitřní průměr (musí být napojena na stejný průměr komínu, který je uváděn i u kamen, většinou jde o průměr 120, 130 nebo 150 mm). Před zapojením budete potřebovat revizi komína kominíkem a zásobu tvrdého a dostatečně vyschlého dřeva, kterým budete topit, ideálně volte buk, dub, jasan, jeřáb, javor nebo břízu.

Big and comfortable living room.3D design concept

Pár tipů na závěr

Montáž kamen není nic složitého, nicméně lepší je jí svěřit do rukou odborníkům. 

Dřevo na další sezónu skladujte dál od domu, protože přitahuje nechtěné živočichy jako jsou brouci a pavouci, nejlépe na zastřešeném místě, kde proudí vzduch. 

Na zakouřené sklo kamen použijte navlhčené noviny, které pochytají jemný popel a setřou tak saze. Pro horší případy jsou tu potom speciální odstraňovače sazí. 

2-3 cm vysoká vrstva popela působí jako izolace a chrání rošt proti žhavým uhlíkům, zbytek je třeba pravidelně vynášet.

Dle normy ČSN by měl být komín 2x ročně zkontrolován. Kamna je potom dobré 1x ročně vyčistit, čímž výrazně prodloužíte jejich životnost.

zdroj: placená inzerce

3 komentáře: „Topení dřevem je opět populární – jak vybrat kamna?

 • 31. 10. 2022 (22.03)
  Trvalý odkaz

  Ještě o prázdninách jsem uvažoval nad tím, jestli k nám domů také nekoupit nějaká krbová kamna. Nakonec jsem od té myšlenky ale upustil, protože bych jednoduše neměl kde skladovat dřevo. Místo toho mě dost zaujala tepelná čerpadla, viz https://mastertherm.cz/tepelne-cerpadlo/ No a nakonec to skončilo tak, že jsem jedno pořídil. Byla to teda dost velká investice, ale myslím si, že to se velice rychle vrátí.

  Reagovat
 • 15. 10. 2022 (6.16)
  Trvalý odkaz

  Při cenách za elektřinu a plyn je jasné, že bude dřevo populární. Chudáci ti, kteří si nemohou pořídit kamna. My jsme si akumulační kamna Norsk Kleber https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ pořídili ještě před zdražováním, takže nás vyšly na dobré peníze, zásobu dřeva máme taky velkou, takže klidně může být nějaká doba ledová a my budeme v klidu :-D . Kamna nám to tu bez problému vytopí, spotřebu dřeva nemají nijak velkou, takže my můžeme vesele topit.

  Reagovat
 • 22. 9. 2022 (15.24)
  Trvalý odkaz

  Topení dřevem je populární vzhledem k cenám elektřiny a plynu. Nás to taky dohnalo podívat se tady https://www.levnekrby.cz/ a objednat si krb a začít shánět dříví. Je to ale podle mě jen otázka času, dokud bude dříví takto dostupné. Když po něm bude velká poptávka, tak mu stoupne cena a časem se to už třeba tolik nevyplatí.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *