Až 90 % domů v USA je špatně zatepleno

Severoamerická asociace výrobců tepelných izolací (NAIMA) zveřejnila výsledky vlastního rozsáhlého průzkumu. Z něj plyne, že tepelná izolace až 90 % obytných domů v USA hrubě podhodnocená.

„Jak správně zateplit dům na zimu? NAIMA se to snaží vysvětlit majitelům domů.“  Zdroj: energystar.gov
„Jak správně zateplit dům na zimu? NAIMA se to snaží vysvětlit majitelům domů.“
Zdroj: energystar.gov

Co z toho vyplývá? Kromě toho, že si NAIMA umí zaplatit reklamu i fakt, že většina obyvatel nejspíš skutečně podceňuje zateplení domů. Na výzkumu spolupracovala NAIMA především s technology a inženýry univerzity v Bostonu.

A ti připouští, že pokud by skutečně domy vyhovovaly mezinárodnímu energetickému úspornému standardu (IECC) z roku 2012, poklesla by v rámci národní elektrické sítě spotřeba energie o 10 % a o 5 % by se snížila poptávka i po zemním plynu.

Curt Rich, stávající předseda NAIMA, k tomu ve zkratce dodává: „Lidé běžně nevidí tepelnou izolaci nebo zateplení. Podívají se na svůj dům a vidí okna a dveře, a na ty se pak soustředí. Jenže ani sebelepší mnohavrstvá okna nebo utěsněné dveřní rámy vám účet za energie nesníží. Špatně zateplené zdi, ty udělají dvě třetiny práce…“.

Lidé se podle něj sice koncentrují na zvýšení svého tepelného komfortu, zejména před příchodem zimy, ale zateplení stěn ze svých úvah o možném zlepšení vynechávají. Studie, která vycházela z rozboru databáze o spotřebě energie obytných domů od roku 2009, přitom zachytila za pětileté období jen minimální zlepšení stavu.

NAIMA se proto rozhodla zorganizovat kampaň „Rule your attic!“ (volně přeloženo „ovládni své podkroví“) ve které nabádá majitele domů, aby se vydali podívat na hloubku izolace v podkroví vlastního domu.

Pokud je v domech jižních států menší než 12-14 palců (R 38) a na severu pak méně než 16-18 palců (R 49), jsou prý horkými adepty na rozšíření izolace a zlepšení energetické bilance celého domu. „Je to nejen o tepelném komfortu, ale o razantním snížení poplatků za energie,“ uzavírá Rich.

GreenBuildingElements.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *