Upozornění na pumpách: pohonné hmoty škodí životnímu prostředí!

Novinka, viďte? Ale právě přesně na pomezí ironie a zvyšování informovanosti stojí nová kampaň „Dump the Pump“ skupiny aktivistů z kalifornské organizace 350.org. Momentálně usilují o to, aby každá benzínová pumpa, byť prozatím jen v Kalifornii, byla osazena kromě běžných reklam i nálepkou, „fosilní paliva škodí zdraví i životnímu prostředí“. Má tenhle boj s větrnými mlýny šanci na úspěch?

 „Pohonné hmoty snižují kvalitu ovzduší, a ničí životní prostředí. Pokud se chcete odnaučit tankovat, kontaktuje nejbližšího aktivistu z 350.org.“ I takhle by mohly vypadat nové popisky na pumpách. foto: Coolcaesar, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
„Pohonné hmoty snižují kvalitu ovzduší, a ničí životní prostředí. Pokud se chcete odnaučit tankovat, kontaktuje nejbližšího aktivistu z 350.org.“ I takhle by mohly vypadat nové popisky na pumpách. foto: Coolcaesar, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Tabákové výrobky způsobují rakovinu. Skleníkové plyny přispívají ke globálnímu oteplování. Dvě pravdy, které souhlasně odkývá z 95 % každý věci znalý člověk. Ostatně, právě na cigaretách to můžeme vidět nejlépe. Jedná se o výrobek, který našemu zdraví rozhodně neprospívá.

A přitom trvalo až neuvěřitelně dlouhou dobu (desítky let), než šéfové tabákového průmyslu na tuto pravdu přistoupili. Vědecké analýzy, statistické průzkumy, zdravotní sympózia, desítky soudních pří, miliony mrtvých kuřáků. A rázem už není tajemstvím to, co všichni věděli už dávno.

Dnes se na nás z každé krabičky cigaret pravda, černá na bílém, směje přímo do obličeje. Proč by se běžný „konzument“ pohonných hmot, průměrný kalifornský řidič, neměl dozvědět tutéž pravdu? Nebo je nutné absolvovat celý ten dokazovací a soudní cyklus, jako dříve u tabáku?

Varovné nápisy na krabičkách cigaret, někdy doplněné o velmi naturalistické fotky „kuřáckých plic“ nejspíš nevyrobily méně nikotinových závisláků, ale rozhodně předložily potenciálnímu zákazníkovi pravdivou uživatelskou informaci, nezaobalenou do romantiky Marlboro-mena s kovbojským kloboukem.

„Lidé si dostatečně neuvědomují propojení příčin a následků svého počínání,“ tvrdí Jamie Brooks ze San Franciska, mluvčí organizace 350.org. „To, že spalování fosilních paliv není problémem dneška, ale zítřka. Neničí nás ranní plná nádrž, ale dopady téhož na životní prostředí ve velmi blízké budoucnosti.“ Podle Brookse je zapotřebí dát řidičům signál o tom, co vlastně nevědomky způsobují.

Majitelé řetězců čerpacích stanic si prozatím z připravované kampaně velkou hlavu nedělají. Převaha, ať už v podobě vládní podpory nebo bohatého zafinancování, z nich dopředu činí jasné vítěze, stejně jak tomu bylo v případě tabákových monopolů.

I když staré přísloví praví, že „i komár umí bodnout.“ Podobně uvažuje i Brooks a organizace 350.org „Naším cílem není zbavit Kaliforňany možnosti osobní dopravy. Cílem je zprostředkovat jim informaci, aby si mohli říct – je možná na čase změnit své chování.“

„Už prezident George W. Bush jasně řekl, že naše země je závislá na ropě,“ usmívá se Brooks. „A pokud se vláda poctivě snaží o to, abychom se jako řádní občané vyvarovali nejrůznějších závislostí, ať už na drogách, alkoholu nebo tabáku, měli bychom být řádně informování i o závislosti na pohonných hmotách, a případných důsledcích.“

4 komentáře: „Upozornění na pumpách: pohonné hmoty škodí životnímu prostředí!

 • 20. 1. 2014 (14.19)
  Trvalý odkaz

  Přehrady také nejsou zrovna „nature frendly“ zamezí se migraci ryb.

  Reagovat
  • 20. 1. 2014 (22.17)
   Trvalý odkaz

   Hydreoelektrárnu lze konstruovat i jinak a i ty hráze, zejména pokud je za nimi zhruba konstantní hladina pro produkci elektriřny, je možné pro ryby průchodné udělat. Například součástí projektu Nové Heřmínovy je i rybochod překonávající přehradu.

   Těch 40GW v malých vodních elektrárnách (jinak je možno dosáhnout až 140GW) by za rok vyprodukovalo asi 120TWh, to odpovídá asi 9,3Mt uhlí.

   Reagovat
 • 20. 1. 2014 (10.55)
  Trvalý odkaz

  Já bych tam dal spíše prostě paliva, ona biopaliva, pokud nejsou z odpadu, umí přírodě taky zatopit. vždy´t před rokem, nebo dvěma EU přiznala, že na biopaliva je nutno vynaložit více energie, než se získá.
  Zrovna kalifornie by mohla realizvat spolu s Arizonou a Novým mexikem celkem slušný projekt rozvoje solárně-termickcých elektrárne, které by mohly nahradit jak jádro, tak fosilní paliva. A jádro ne apriori že by bylo špatné, ale v současnosti provozované jaderné elektrárny jsou už dneska dost často muzeální kousky. Uvolnění uhlí a plynu z elektroenergetiky by mohlo vést k výrobě nbenzínu z uhlí, nebo k přestavbě aut na plyn a tím snížení nutnosti importu ropy.
  Už jen střízlivým odhadem 40GW v malých vodních elektrárnách by mohlo výrazně pomoct. A v Kanadě by bylo možno stále postavit několik přehrad o výkonu tisíců MW.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *