Kanada, USA a Mexiko se dohodli na snížení emisí

USA, Kanada a Mexiko spolu na začátku tohoto týdne uzavřeli dohodu, která může být pro další směrování obnovitelných zdrojů na celém kontinentu klíčová. Žádný stát totiž není ostrovem sám pro sebe a vzájemná sousedská podpora může pomoci mnohé změnit.

„Pokud jde o OZE, Američané, Kanaďané a Mexičané teď jedou na stejné vlně.“ Zdroj: ecacolleges.com
„Pokud jde o OZE, Američané, Kanaďané a Mexičané teď jedou na stejné vlně.“ Zdroj: ecacolleges.com

Prezidenti zmíněných zemí se dohodli na společném cíli: dosažení 50 % obnovitelných zdrojů v jejich národních energetických mixech. Dohoda tří velkých amerických národů podepsaná v Ottawě není jen planým líbivým prohlášením.

Jejím ústředním bodem je totiž spolupráce, a to jak v oblasti zprostředkování informací, technologií tak dodávek materiálu. Naplnění cíle by se dle textu závazné smlouvy mělo přiblížit spolu s rokem 2025.

Pro někoho je tento termín snadněji dosažitelný, než pro jiné. Kanada už má prakticky splněno. Ale zejména v sektoru větrné energetiky může celému kontinentu nabídnout své cenné zkušenosti.

Tuto pomoc by ocenily zvláště Spojené státy americké, kterým v Evropě už dávno rozjetý rychlík větrných farem ujel. Na druhé straně, jsou to právě státy , které na kontinentu dominují solární energetice.

Jejich know-how, či spíše dodávky technologie, by velmi ocenilo Mexiko. To má pro rozvoj této oblasti obnovitelných zdrojů ideální podmínky, ale v samotných instalacích zaostává. A právě proto, že dohoda spočívá ve vzájemné reciproční potřebě partnerů, má ideální šance na úspěch.

Barack Obama, Justin Trudeau a Enrique Peña Nieto spolu během navazujícího zasedání projednají další body vzájemné spolupráce, včetně otázek průmyslu a dodávek nerostných surovin. Snad proto je celý prezidentský summit v tisku nazýván „Schůzkou tří amigos“. Z hlediska obnovitelných zdrojů energie je ale na pořadu připraveno ještě jedno důležité téma.

Tím je rozpracování společné vize projektů CCS (Carbon Capture and Storage), velkokapacitních úložišť uhlíku. Ne každý z partnerů totiž disponuje dostatečnými fondy pro jejich realizaci, potažmo pak vhodnou technologií.

Řešit by se měl i nový koncept distribuce energie. Čistě statisticky totiž USA vyrábí 75 % energie na celém kontinentu a Kanada jen zlomek. Ovšem je to právě Kanada, která s přehledem získává více než 80 % energie z OZE (především vodních elektráren), a tak je v jednání varianta odběru čisté elektřiny z Kanady.

Sdílet: