Z legendární Route 66 bude solární silnice

Společnost Solar Roadways ze státu Idaho konečně „prorazila“ do širšího povědomí Američanů. Dodavatelé řešení určených k solarizaci povrchu silnic, chodníků a stezek se totiž prosadili neobvyklým viditelným způsobem.

„Vybraný úsek fenomenální silnice č.66 k solarizaci je jen prvním krokem na dlouhé cestě. Ale i cesta může být cíl.“ Zdroj: Solar Roadways
„Vybraný úsek fenomenální silnice č.66 k solarizaci je jen prvním krokem na dlouhé cestě. Ale i cesta může být cíl. “ Zdroj: Solar Roadways

Zacílili na Mekku všech fandů rychlých strojů, kteří věří, že cesta může být cíl. Osadili zpevněné solární panely na povrchu jednoho úseku legendární Route 66 ve státě Missouri.

Projekt, na kterém společnost Solar Roadways nyní trhla velkou popularitu, se zrodil v hlavách Scotta a Julie Brusawových. A taky si v nich dlouhou dobu musel poležet, protože na samotnou realizaci dlouho chyběly peníze a podpora státu.

Stranou projektu se stavěla i federální správa silnic, která dosud nebyla plně přesvědčena o kvalitě umělých solárních povrchů, respektive jejich nosnosti a odolnosti. Když se ale do kampaně zapojila i místní iniciativa Road to Tomorrow, šlo už všechno ráz na ráz.

Jejím představitelem byl totiž shodou okolností Tom Blair, vedoucí odboru dopravy státu Missouri (MoDOT). A ten o kvalitě panelů od Solar Roadways rozhodně přesvědčený byl. Jeho odbor následně na realizaci solárních úseků Route 66 přislíbil dva miliony dolarů.

„Je načase připravit Missouri na vstup do jednadvacátého století a jeho inovace,“ prohlásil Blair během zasedání. „Verze budoucnosti, tak jak ji předkládá Solar Roadways, je pro nás realistická a přitažlivá. Umožní navíc, aby se údržba silnic sama zaplatila.“ Dodal také, že doufá v osazení větší části panelů do konce tohoto roku, než napadne sníh.

Pro vlastní osazení jsou určeny speciální solární články, jež jsou zalité to povrchu z tvrzeného skla. Uvnitř jednotlivých modulů jsou zabudovány mikroprocesory, které jednak „komunikují“ s ostatními panely na vozovce, ale jsou rovněž schopny předávat informace o stavu cesty centrálnímu dispečinku.

V určitých rizikových úsecích budou do povrchu silnice zabudována i topná tělesa, která budou zbavovat povrch námrazy. K výhodám patří hlavně snadná údržba. Díky své modulární povaze je totiž možné poškozené desky snadno vyjmout a nahradit novými.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *