Americká univerzita má solární chodník
Kampus Univerzity George Washingtona se nyní světu může pochlubit jedním z prvních solárních chodníků na světě. Zdejší studenti a odborníci, sdružení kolem ústavu Technologického centra Virginia Science, v rámci projektu Solar Walk vytvořili první prototyp, který pokrývá plochu 9,3 m2.
Přesně tak, nadšení a velká mediální sláva se týká necelých deseti metrů čtverečních malého chodníku, který je navíc situován tak nešikovně, že se mu většina chodců raději intuitivně vyhýbá. Chodník je totiž umístěn lehce nad terénem, aby případná dešťová voda nenarušila vnitřní obvody, a neučinila tak procházku po chodníku snad až příliš elektrizující.
Myšlenka zapálených inženýrů je přesto chvályhodná. Univerzitní kampus se má stát prvním místem, kde budou moci badatelé nejlépe zkoumat, jak chodník snáší podmínky „reálného provozu“, zanášení prachem a špínou, ošoupávání různou obuví a jak se frekventované procházky po jeho povrchu promítají do jeho celkové účinnosti.
„Solární chodník je velice hezkým příkladem toho, jak univerzita George Washingtona přispívá do světa průlomových inovací,“ zaznívá z úst viceprezidenta společnosti Onyx Solar, Diega Cuevase, která se na realizaci rovněž podílela.
Chodník sám je schopen díky sedmadvaceti poloprůhledným skleněným solárním panelům v maximu generovat výkon 400 wattů. Dost na to, aby to rozsvítilo 450 LED žároviček, instalovaných pod panely.
„Jsme nadšeni, že můžeme zblízka odhalovat potenciál, který tenhle nově patentovaný produkt, vyvíjený ve spolupráci s Onyx Solar, má,“ říká Eric Selbst, který zajišťuje plánování staveb a využití území uvnitř kampusu.
Každý panel je navíc vybaven speciální protiskluzovou vrstvou, a tvrzené sklo by mělo být schopné unést průměrnou zátěž až do 400 kilogramů. Přesto se zatím v areálu nenašel jediný student, který by si na technologické chloubě univerzity zaskákal panáka.
I na skákání panáka dojde. Hlavně, až to objeví skateboardisti. Ti jsou schopní zdemolovat kdeco. ;-)
Spíš bych měl strach z toho, až jim na tom zaparkuje nějaká technika, oni někteří řidiči jsou schopní tatru zaparkovat kdekoliv, stejně tak jeřábníci a bagristi.
Ale spíš tomu bude dávat zabrat písek a různé kamínky a podobně, takže v zimě to asi nebudou moct posypat.