Solární energie v USA: nárůst o 109 %

Lehce „budovatelský“ název článku však plně odpovídá pravdě: USA za poslední rok více než zdvojnásobily tempo i množství solárních instalací oproti roku 2010. A to navzdory tomu, že vláda zatím definitivně neschválila systém investičních podpor.

Ustojí americký trh se solární energií tlak dodavatelů z Číny?  Zdroj: solarreport.net
Ustojí americký trh se solární energií tlak dodavatelů z Číny? Zdroj: solarreport.net

Analýzu trhu provedlo Sdružení pro průmyslové využívání sluneční energie (SEIA) ve spolupráci s odborníky z GTM. Ačkoliv v průběhu roku 2010/2011 byly novinové články informující o nových trendech energetiky většinou syceny zprávami o krachu velkých projektů, například o neúspěšném záměru Solyndra, na kterém se podílela americká vláda, přesto byl zaznamenán více než patrný nárůst. Podle investorů získává trh se „sluneční“ elektřinou na síle a stabilitě.

V roce 2010 byly osazeny panely produkující dohromady 887 megawattů, loni to bylo už 1885 MW, tedy skutečně nárůst o zmíněných 109 %. Dohromady nyní činí solární výkon všech států americké federace 4400 megawatt. 

Pro srovnání, je to výkon čtyř velkých jaderných elektráren. Z celkové bilance výrazně vystupuje stát Kalifornie, který „má pod palcem“ 29 % z celkové produkce.

V těsném závěsu se drží New Jersey, Arizona, Nové Mexiko a Colorado. Mimochodem, solární fotovoltaické elektrárny v ČR mají výkon kolem 2 GW.

Co stojí za solárním boomem? Dvojnásobný loňský nárůst počtu instalací hezky koresponduje s poklesem pořizovací ceny panelů o 50%. Rok 2012 ale teprve ukáže, jestli se podaří ustát aktuální výzvy.

Senátem totiž neprošel návrh programu grantové podpory solární energetiky, a tak zatím dvě přislíbené miliardy dolarů visí v nedosažitelném vzduchoprázdnu. Největším problémem ale není vratké ekonomické prostředí státních dotací.

Za skutečný problém považují autoři průzkumu boj o ovládnutí domácího trhu, který američtí producenti vedou s Čínou. Průmysl vázaný na výrobu a instalace solárních panelů nemůže vystát, že čínští dodavatelé jsou schopni zásobovat americký trh levnějšími, a tím pádem i dostupnějšími, komponenty.

Čínská strana, která je osočována, že ceny jejich výrobků jsou uměle podhodnoceny, aby zlikvidovali americkou konkurenci, nařčení popírá.

inhabitat.com
Sdílet: