Amerika investuje do supravodičů v rozvodné síti

supravodiče , stejně jako každá jiná krize, se může stát základem úspěšného přerodu. Amerika se toho chystá využít jak nejvíc jen může. Prezident už delší dobu říká, že podpora a je jednou z jeho priorit spolu se snížením závislosti země na dovozu ropy. Amerika chystá rozvoj rychlovlaků, budování chytrých rozvodných sítí, masivní rozvoj a a dost možná i obnovení zájmu o .

USA budou potřebovat energii, spoustu energie, kterou bude třeba přenášet z místa na místo. Chytré rozvodné sítě jsou součástí tohoto řešení. Jeho další součástí však mohou být supravodiče. Dnešní klasické elektrické vedení má tu nevýhodu, že se v něm ztrácí obrovské množství energie, je poměrně nákladné a špatně si poradí s přetížením. Supravodiče ovšem žádné takové nevýhody nemají. Dokáží přenášet obrovské množství energie na velké vzdálenosti bez výrazných ztrát. Komu zní tenhle pojem pořád ještě jako science fiction, měl by obrátit o 180°.

Právě nedávno byl totiž v USA spuštěn projekt „Holbrook Superconductor“, světově první elektrorozvodný supravodičový kabel. Relativně štíhlý, 600 m dlouhý kabel je obalen ocelí a stíněním a zakopán v podzemním tunelu. Podle Grega Yureka, ředitele společnosti American Superconductor, která se na jeho konstrukci podílela, jsou tohle energetické dálnice budoucnosti. Podle jeho názoru jsou supravodiče dokonce výrazně levnější, než klasické .

Není nutné platit za konstrukci obrovských sloupů elektrického vedení. Navíc jsou také bezpečnější proti poškození. Současné elektrické vedení na celém světě bylo vyprojektováno už před více než 100 lety a na základě tehdejších poznatků také funguje. Přitom se ale musí potýkat se zcela novými potřebami moderního světa. Do roku 2010 chce proto Amerika do modernizace své rozvodné sítě investovat kolem 17 mld. dolarů.

greentechmedia, IEEE, foto: Monica Heger

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *