Sky-Terra – město v oblacích

Světové metropole se musejí potýkat se stále vyšší hustotou zástavby, která se stále častěji vzpíná k nebesům. Města rostou do výšky, ale i do šířky a stávají se velmi nepřehledným, hustě zalidněným tmavým prostorem zamořeným zplodinami. Joanna Borek-Clement, designérka ze , proto přišla v rámci soutěže 2009 eVolo Skyscraper s dechberoucím návrhem „měst v oblacích“.

město v nebesích

Její projekt má název Sky-Terra a jeho hlavní premisou jsou gigantické věže vzpínající se k obloze. Ve výšce kolem 500 metrů pak soustavy těchto věží formují zcela novou plochu, která jaksi překlenuje město pod sebou. Nová městská vrstva pak může být plná promenád, zeleně, veřejných parků, hracích kurtů, cest pro běhání, bazénů, lázní a dalších užitečných míst.

město v nebesích

Vskutku odvážný návrh jako kdyby vypadl z nějakého science fiction románu. Město nad městem, při jehož vymýšlení autorka myslela především na , má ovšem samozřejmě několik háčků. Tím hlavním je skutečnost, že ještě více zastíní město pod sebou, a to se pak definitivně stane temným znečištěným močálem zplodin určeným pro nejnižší třídu. Ti, kteří budou mít dostatek prostředků, přestěhují se do výšin. Na druhou stranu, rekreačních ploch v současných městech nepřibývá, nebo jsou daleko a složitě přístupné. Rekreace v oblacích by vůbec nebyla špatná. A skvěle by se na to psaly reklamní slogany :).

město v nebesích

inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Sky-Terra – město v oblacích

  • 28. 4. 2009 (11.19)
    Trvalý odkaz

    Wow! Je to nádherný! Až na ten fakt, co je psáno na konci článku, že se město dole stane stinným místem. To s sebou nese řetěz problémů, jak autor zjednodušeně nazval močálem. Jinak bych bydlení nahoře zakázal s výjimkou obslužného personálu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *