Americká armáda se chystá na energetickou revoluci

Vedení technické správy americké armády (US Army Corpse of Engineers) ohlásilo, že prostřednictvím Ministerstva obrany uzavřelo letos s celkem sedmnácti soukromými dodavateli smlouvy o zavedení obnovitelných zdrojů do praxe. Americké společnosti se tak mají postarat o to, aby americká armáda byla ještě zelenější. Překvapivá je ale především vyčíslení těchto smluv. Vojáci by rádi instalovali zařízení dohromady za sedm miliard dolarů.

Větrná elektrárna stojící u americké vojenské základny Fort Huachuca. foto: US Army MWR
Větrná elektrárna stojící u americké vojenské základny Fort Huachuca. foto: US Army MWR

Americké ministerstvo obrany plánuje, že se jednotlivé OZE projekty budou podílet na zajištění energetické bilance celé řady vojenských zařízení, nejen přímo vojenských základen. Převaha plánovaných instalací se má týkat rozvoje větrných farem, a rozpočet již byl schválen Kongresem. Mimochodem, zakázky přibližně stejného rozsahu, co se týče ceny (jen s rozdílem, že se jednalo o solární zdroje), již US Army realizuje.

Veřejnost ve Spojených státech reaguje na tuto změnu energetického kurzu s nadšením. Lidé získávají pocit, že nemusí ze svých daní přispívat armádě na elektřinu, a také že kroky vojenských plánovačů vedou k podpoře domácího trhu.

Potenciál budoucích úspor vidí v sedmimiliardové investici i sama armáda, jejíž představitelé soudí, že další peníze teď mohou jít na jiné projekty vojenského využití, a ne na placení účtů za elektřinu.

Na instalacích se mají podílet jak firmy, nám v Evropě většinou neznámé – Acciona NA Corporation, Dominion Energy Inc., tak i osvědčení tahouni typu Siemens či Enel. US Army uzavřela s větrnou energetikou smír až poté, co vývojářská společnost Aveillant uvedla do provozu první prototypy vojenských 3D holografických radarů. Do té doby totiž činnost větrných farem oslepovala a zkreslovala funkce klasických radarů.

Během následujících dní by měli začít první práce na instalacích v terénu. První, kdo se bude těšit z přítomnosti nových větrných turbín, teď budou správci vojenských skladů v Utahu a středisko pobřežní stráže v Maine.

CleanTechnica.com

Jeden myslel na “Americká armáda se chystá na energetickou revoluci

  • 24. 9. 2013 (10.52)
    Trvalý odkaz

    Armáda opět tahounem v oboru. Důvody jsou sice čistě vojenské, ale jako vždy to přinese užitek i pro civilisty. I v USA už pochopili, že nemůžou v jednoum státě válčit a současně odtud odebírat ropu. A taky těžko velet, plánovat když stačí vyřadit jeden dva centální zdroje a základny jsou bez proudu. Decentralizace zdrojů a soběstačnost. Jak primitivní a účinné!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *