Floridská IKEA se pyšní největším solárním systémem

IKEA plní rychlým tempem své předsevzetí: stát se energeticky nezávislou a dokázat, že nábytkářský průmysl může být ještě ekologičtější. Její obchod na jižní Floridě, který je součástí nákupního parku „Město slunečních paprsků“, skutečně dostává svému jménu. Zdejší čerstvě instalovaný systém střešní fotovoltaiky je největším v USA.

IKEA získává vedoucí postavení v počtu zprovozněných solárních instalací nejen na Floridě, ale prakticky po celých Spojených státech. Zdroj: solarpower.com
IKEA získává vedoucí postavení v počtu zprovozněných solárních instalací nejen na Floridě, ale prakticky po celých Spojených státech. Zdroj: solarpower.com

V současné době bychom jen stěží nalezli ve Spojených státech společnost, která by se tolik zasazovala o svou pověst „ekologické značky“. Například na Floridě najdeme ještě dva další velké „obchoďáky“ IKEA, situované při městech Orlando a Tampa, rovněž vybavené solárními elektrárnami.

Můžeme tedy říci, že v rámci jednoho státu se tato severoevropská společnost stala lídrem na poli energetické šetrnosti. Žádný jiný podnik tu není totiž kompletně stejně „solární“.

Nově instalovaný systém pokrývá střechu objektu po celé ploše, na rozloze 9455 metrů čtverečních. Je zkompletován ze 4368 panelů, a ročně je schopen produkovat 1 554 600 kWh čisté energie.

Solární energie pro všechny

Jen pro představu, je to přibližně tolik, kolik by stačilo na roční zásobování 134 rodinných domů. Střešní fotovoltaický systém uspoří ekvivalent emisí 1181 tun oxidu uhličitého, tedy přibližně tolik, kolik by najezdilo za rok 210 automobilů. Tento floridský počin je možná největší, ale zdaleka není ojedinělý.

Osazení střechy nákupního objektu a skladišť IKEA na Floridě bylo vlastně již pětatřicátým projektem tohoto typu. V praxi to tedy znamená, že na území už jede IKEA z 90 % na obnovitelné zdroje energie.

Investice v řádu miliard

Navíc se její obchodní domy podepisují na zvýšení ekologické bilance tím, že svými střechami vyrábějí výkon 35 MW. Investice do rozvoje solární energetiky nejsou zdarma, ale společnost přislíbila, že bude i nadále, až do roku 2015 přispívat 1,8 miliardou dolarů.

Do roku 2020 by IKEA ráda instalovala na pobočkách po celém světě 250 000 fotovoltaických panelů a zprovoznila více než 110 velkých větrných turbín v Evropě.

„Není to jen o odkazu našeho švédského historického dědictví,“ říká Peter Steinweg, manažer floridského sektoru IKEA. „Prostě věříme, že respektování přírody je dobré jak pro lidi, tak pro obchod. A my se jen snažíme umožnit všem lepší bydlení, v lepším prostředí.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *