Nová metoda čistění vody a ropy navíc vyrábí biopaliva

Americká společnost vyvíjí novou metodu biologického čištění odpadních vod s pomocí řas, sinic a bakterií od organických sloučenin. Ukázalo se však, že právě tak dobře jako odpadní vody z městských kanalizací dokáže filtrovat a čistit vodu čerpanou z vrtů spolu s ropou. Metoda je schopna produkovat i kvalitní biopalivo.

Takhle vypadá zařížení společnosti OriginOil na nákresu; foto: OriginOil
Takhle vypadá zařížení společnosti OriginOil na nákresu; foto: OriginOil

Testování metody se nejprve odehrávalo dlouhé měsíce ve výzkumných laboratořích předtím, než se ji rozhodli vědci vyzkoušet přímo v terénu. Předpoklady pro praktický pokus v kalifornských Lost Hills nedaleko Bakersfieldu byly více než nadějné.

Technologie, využívaná společností OriginOil k zisku biopaliva z odpadní vody biologickou cestou, by totiž mohla vyřešit i další nemalý ekologický problém – hrozící nedostatek vody.

Ročně odčerpá přibližně milion vrtaných studní v Americe okolo 21 miliard barelů podzemní vody. Sedmapadesát milionů barelů za den! Převod na „ropnou míru“, barely (158,98 litrů), není náhodný.

Na každých sedm barelů vody totiž připadá ještě jeden, který je z podzemních geologických formací nasáván vzhůru spolu s ropou. Ta, znečištěná olejnatými látkami, už pochopitelně nemá vlastnosti čisté pitné vody, a je součástí těžebního odpadu.

Technologie společnosti OriginOil, tzv. Clean-Frac systém pro nakládání s odpadní vodou, však dokázala i z této vody odstranit 99 % všech organických sloučenin. Co to může znamenat?

V tiskové zprávě OriginOil stojí: „Terénní experiment poukázal, že se z vrtné vody podařilo odstranit většinu znečišťujících látek. Pro provozovatele vrtů by aplikace naší metody znamenala jednak větší výtěžnost z vrtů, kromě produkce ropy i současnou produkci biopaliv, a zisk vody, kterou mohou nahrazovat „procesní vodu“, využívanou při výrobě.“

Získaná voda sice není stoprocentně čistá, ale její využití v rafinériích by snížilo stávající spotřebu vody jako takové.

První experimenty, které jsme předvedly, potvrzují výsledky laboratorních studií,“ říká s nadšením Rick Eckelberry, vedoucí OriginOil. „Redukce organických látek v roztoku o 99% je přitom dílem několika minut.“ Demonstrovat svůj slibný experiment nyní výzkumníci hodlají i před ropnými magnáty z Texasu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *