TOTAL dává ruce pryč od arktické ropy
Těžařské společnosti řetězců Shell nebo Gazprom mají jasno, pokud jde o plán na „dobytí arktické ropy“. Investoři větší část strategických rámců budoucí těžby již odsouhlasili a v zásadě se čeká jen na finální souhlas. Zdánlivě neotřesitelné přesvědčení o správnosti těžebních záměrů však nyní narazilo na názor čtvrtého největšího světového hráče, francouzské společnosti Total.
Nikoho příliš nepřekvapí, když se proti těžbě v polárních oblastech postaví aktivisté z hnutí Greenpeace (kteří momentálně stupňují tlak své kampaně), ale „palbu do vlastních řad“ od francouzského Totalu nikdo nečekal. Navíc Christophe de Margerie, výkonný ředitel společnosti Total, ve svém prohlášení pro Financial Times konkurenci vůbec nešetřil.
„Grónsko a okolní moře je natolik ekologicky citlivá oblast, že ropa na jejich pobřeží by znamenala totální katastrofu,“ nechal se slyšet de Margerie.
„Total se na dobývání polární ropy nechystá, protože riziko nehod je zde příliš vysoké, a poškození životního prostředí by úplně zničilo tvář naší společnosti.“ Zároveň podotkl, že si Shell nezodpovědně zahrává s ohněm, respektive s penězi svých investorů.
Royal Dutch Shell se ale prozatím svých plánů nehodlá vzdát, ani komentovat vyjádření Totalu. Na projekt dobývání ropy už vynaložil 4,5 miliardy dolarů, z nichž část už musela být použita na likvidaci přírodních škod a úniků ropy, ke kterým došlo loni při pokusných vrtech.
Ostatní velké společnosti se katastrofických scénářů neobávají – norský Statoil, italská ENI a ExxonMobil rovněž pořídili těžební licence pro ruské arktické vody.
Podle výzkumu americké geologické služby z roku 2008 se pod ledovým příkrovem skrývá pětina světových zdrojů ropy a zemního plynu. Christophe de Margerie se zcela nevzdává modelu těžby v arktických vodách, ale dává přednost těžbě zemního plynu.
„Úniky jsou u něj mnohem méně časté a možné škody zdaleka ne tak ničivé. Těžit ropu na severu je velmi, velmi riskantní,“ prohlásil.
První pozorování studené fúze je více než 50 let staré. Od té doby neexistuje peer-reviewed studie, která by se tím alespoň „pokoušela“ zabývat. Mám pocit, že toto vypovídá o stavu současné vědy více než cokoliv jiného. Je to parazitická sebranka, která se zajímá jen o svoje korýtka a cokoliv by je mohlo ohrozit je ignorováno.
A ještě jeden technický dotaz: což pak ropa není přírodní produkt? Dokonce jsem slyšel o bakteriích, které umí ropu rozkládt svým metabolismem. Kdo bude krmit tyto bakterie, aby tu byla nejednostranná diverzifikace organismů?
Falkon Nightsdale: tady nejde o elektřinu, ale o celkový pohled na energii. Sta miliony aut potřebují energii. Nehledě o flotile lodí, aby sis mohl dát banán bůhví odkud. Zkus týden žít z potravin, při jejichž výrobě, nebo dopravě NEBYLA použita ropa :)
Shal: Jenže jsou to dost často právě ti samí, kterým svého času nižší cena ropy vůbec umožnila existenci… Jinak elektřina se (v Evropě a obzvláště v ČR) vyrábí především z jiných zdrojů..
Aleš: Například jaký alternativní (a mnohem levnější) zdroj energie již dnes existuje…?
(S výjimkou jádra, kde jsme blízko hranice možností – v ČR už je AFAIK jen jedno další použitelné místo)
mais, comme je l’ai dit il y a 15 jours, il dit aussi qu’il a fait son temps e0 Cordheillan et que la jeune e9quipe en place est plus que capable d’e9crire une nveuolle histoire. Rendez vous dans le 8e8, rentre9e 2011 pour voir le so best donc…
Koko: Jíš? Používáš elektřinu? Jezdíš do práce? Nosíš oblečení? Používáš v životě plasty? Ono je tak snadné si hrát na ekologa, když nehladovíš, ale spousta lidí ve světě hladoví kvůli vysokým cenám ropy.
Bohužel je to pravda. Jednou na to všichni dojedeme. Nerostná bohatství nejsou nevyčerpatelná. Mimo to jistě už dnes existují alternativní (a mnohem levnější) zdroje energie, které bohužel některým nehrají do karet…
Ekologické dopady nikoho z těžařů nezajímají a vlády zemí taky ne. jinak by nepovolili vrty. Takže kolotoč se točí dál a příroda nemá advokáty. Proti „mazání“ úřadům od Shellu a spol neobstojí ani právníci Greenpeace.