TOTAL dává ruce pryč od arktické ropy

Těžařské společnosti řetězců nebo mají jasno, pokud jde o plán na „dobytí arktické ropy“. Investoři větší část strategických rámců budoucí těžby již odsouhlasili a v zásadě se čeká jen na finální souhlas. Zdánlivě neotřesitelné přesvědčení o správnosti těžebních záměrů však nyní narazilo na názor čtvrtého největšího světového hráče, francouzské společnosti .

Ropná těžební plošina, jakých jsou např. v Mexickém zálivu tisíce, foto: Baltar/sxc.hu
Ropná těžební plošina, jakých jsou např. v Mexickém zálivu tisíce, foto: Baltar/sxc.hu

Nikoho příliš nepřekvapí, když se proti těžbě v polárních oblastech postaví aktivisté z hnutí Greenpeace (kteří momentálně stupňují tlak své kampaně), ale „palbu do vlastních řad“ od francouzského Totalu nikdo nečekal. Navíc Christophe de Margerie, výkonný ředitel společnosti Total, ve svém prohlášení pro Financial Times konkurenci vůbec nešetřil.

„Grónsko a okolní moře je natolik ekologicky citlivá oblast, že ropa na jejich pobřeží by znamenala totální katastrofu,“ nechal se slyšet de Margerie.

„Total se na dobývání polární ropy nechystá, protože riziko nehod je zde příliš vysoké, a poškození životního prostředí by úplně zničilo tvář naší společnosti.“ Zároveň podotkl, že si Shell nezodpovědně zahrává s ohněm, respektive s penězi svých investorů.

Royal Dutch Shell se ale prozatím svých plánů nehodlá vzdát, ani komentovat vyjádření Totalu. Na projekt dobývání ropy už vynaložil 4,5 miliardy dolarů, z nichž část už musela být použita na likvidaci přírodních škod a úniků ropy, ke kterým došlo loni při pokusných vrtech.

Ostatní velké společnosti se katastrofických scénářů neobávají – norský Statoil, italská ENI a ExxonMobil rovněž pořídili těžební licence pro ruské arktické vody.

Podle výzkumu americké geologické služby z roku 2008 se pod ledovým příkrovem skrývá pětina světových zdrojů ropy a zemního plynu. Christophe de Margerie se zcela nevzdává modelu těžby v arktických vodách, ale dává přednost těžbě zemního plynu.

„Úniky jsou u něj mnohem méně časté a možné škody zdaleka ne tak ničivé. Těžit ropu na severu je velmi, velmi riskantní,“ prohlásil.

Sdílet: