Plovoucí solární elektrárny

mají problém. Zabírají spoustu místa. Je to bohužel dáno zákonitostí fungování , kterou nelze jednoduše obejít. Jedinou možností je najít vhodné lokality, kde obrovské plochy solárních elektráren nebudou tolik překážet. A jak název článku napovídá, možné lokality by mohly ležet i na vodních hladinách nádrží nebo jezer. S originální myšlenkou přišly technologické firmy z a , které nedávno představily projekt plovoucích solárních elektráren.  

Plovoucí solární elektrárna

Koncept poetického jména AQUASUN je výsledkem spolupráce mezi izraelskou firmou Solaris Synergy a francouzskou energetickou skupinou .

Kromě toho, že vodní solární elektrárna je schopna plout na vodní hladině, má použité řešení i jiné přednosti. Například solární panely plovoucí elektrárny využívají klasické křemíkové články, které jsou ale bohužel náchylné k přehřívání a následně ke ztrátě efektivity.

Nicméně díky tomu, že chladicí systém konceptu AQUASUN využívá vodu, na níž elektrárna plave, přehřívání v tomto případě nepředstavuje až tak velký problém. Zvyšuje se tak efektivita systému.

Koncept vodní solární elektrárny rovněž počítá se systémem koncentrace světla, který soustřeďuje světlo na jednotlivé solární články. Určitě si vzpomenete, že o podobném systému jsme psali několik dní nazpět. Bohužel nelze zatím říct, zda se bude jednat o podobný nebo o zcela odlišný systém koncentrace slunečního světla.

Další výhodou je stavebnicová struktura elektrárny, kdy lze jednotlivé moduly o výkonu 200 kW snadným způsobem připojovat nebo odebírat k již vybudované elektrárně.

Zařízení AQUASUN samozřejmě není určeno pro neklidné vody moří nebo oceánů. Úvaha je taková, že plovoucí solární elektrárna by byla umístěna na průmyslových nebo zemědělských vodních nádržích.

Prototyp zařízení byl již postaven a předveden na mezinárodní výstavě o obnovitelných zdrojích v . Jako další krok se plánuje stavba velké plovoucí solární elektrárny v jihovýchodní . Elektrárna by měla být umístěna v povodí vodní elektrárny a testována po dobu devíti měsíců.

Sdílet: