Francie: tisíc kilometrů solárních silnic za pět let

Francie buduje solární stezky ve velkém. V průběhu příštích pěti let plánuje osadit prvních 1000 kilometrů solárních desek na vybrané komunikace. Realizace ambiciózního projektu Wattway se zhostila společnost Colas, dodavatel řešení dopravní infrastruktury ve spolupráci s INES (Národním institutem pro solární energii).

Solární silnice budou ve Francii vyrábět čistou elektřinu. foto: COLAS
Solární silnice budou ve Francii vyrábět čistou elektřinu. foto: COLAS

Dosud jsme v případě solárních silnic mohli číst o stovkách metrů délky, o pěších chodnících nebo miniaturních solárních pásech pro cyklisty. A najednou stovky kilometrů? Tento ohromný skok by asi nebyl možný bez nového pojetí technologie dodané Colas.

Jejich Wattway totiž nenahrazuje stávající povrch dopravních komunikací. Není zapotřebí odstranit asfalt, zahloubit solární panely ani zajistit jejich povrchovou ochranu. Jak je to možné?

Systém Wattway se jednoduše usadí na stávající povrch. Zesílené fotoaktivní desky se přilepí na místo a drží, jakoby tam ležely odjakživa. Navíc jsou tlusté jen sedm milimetrů, takže nedochází ani k proměně profilu jízdního povrchu.

Komplexní, pevné, odolné. Co víc si mohou Francouzi přát. Z každé silnice nebo chodníku se teď může velmi stát vynikající lokální zdroj čisté a obnovitelné energie.

Podle společnosti Colas se dokáže 20 metrů čtverečních tohoto solárního dláždění postarat o zásobování celé jedné domácnosti. Jeden kilometr solární silnice pak zvládne „rozsvítit“ město s 5000 obyvateli. Práce pod vedením Colas by měly být započaty hned na jaře, ale přesné lokace dosud dodavatel nezveřejnil.

COLAS

5 komentářů: „Francie: tisíc kilometrů solárních silnic za pět let

  • 6. 2. 2016 (21.17)
    Trvalý odkaz

    jen by mi zajímalo jakej je energetický zisk z metru čtverečního a jaká je energetická náročnost na výrobu a montáž jednoho metru čtverečního a průměrná životnost je to hezké zařízení a do jisté i smysluplné ale tisky a náklady jsou taky velmi důležité víc bych si toková zařízení představil na střechách než na silnicích

    Reagovat
    • 9. 2. 2016 (21.15)
      Trvalý odkaz

      Pokud to funguje i když je část modulu pod autem , pak to bude něco pro Němce. Jejich dálnice toho budou plné. Z hlediska ekologie si člověk nemůže představit lepší zdroj ještě kdyby to bezdrátově nabíjelo el. mobily, to by bylo něco – čistě teoreticky to lze udělat…

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *