Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
10. 6. 2010 v rubrice Životní prostředí

Ropná skvrna v Mexickém zálivu utěšeně roste, ropa zaplavuje americké pobřeží, prezident Barack Obama se bouří a znečištění smá ambice se rozšířit až do Atlantiku. Mezitím profesor na Pittsburghské univerzitě přišel na způsob, jak vodu jednoduše a rychle vyčistit. pokračování…

Ropa - Ropná skvrna v Mexickém zálivu

Profesor Di Gao působí v Oddělení chemického a ropného inženýrství. Vytvořil jednoduchou metodu jak oddělit od znečištěné vody ropu s pomocí látky potáhnuté speciálním polymerem. Mrkněte na úžasné video:

Polymer je hydrofilní (přitahuje molekuly vody) a oleofobní (odpuzuje ropu), takže jím částečky ropy jednoduše neprojdou, zatímco voda se profiltruje snadno. Jinak jde o běžnou bavlněnou látku vysušenou na vzduchu. Doufejme, že si tohoto geniálně jednoduchého řešení BP brzy všimne, aby mohla začít s úklidem Mexického zálivu.

A především přestane používat tzv. „disperzanty“, které celou situaci pouze výrazně zhoršují. Voda, ve které je ropa takto rozpuštěna je nebezpečná dokonce i pro člověka. V podstatě jde o vysoce toxické látky využívané jen „naoko“ – aby ropná skvrna nebyla tak velká a nebyla tolik vidět, což by veřejné míněné o firmě srazilo ještě níž a rychleji, než nyní.

zdroj: inhabitat, foto: NASA
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Slávek:

  Kevin Costner teĎď prodává BP tyto centrifugy:
  http://www.ots.org/technology.php

  Taky pěkný :-)

 2. Martin:

  Velmi dobré, jen si myslím, že v ropě jsou obsaženy i nízkomolekulární a ve vodě rozpustné sloučeniny, které se touto filtraci z vody neodstraní. Nicméně jsou zase těkavější. Lépe odstranit jednoduše 95% znečištění než nic. Velmi slibně se také jeví použití hub pro vyčištění zamořených pobřeží.
  http://www.californiagreensolutions.com/cgi-bin/gt/tpl.h,content=3660

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz