Aerolinky KLM budou létat na biopaliva
Biopaliva dnes vzbuzují zájem především v armádním sektoru, jejich komerční využití však prozatím spíše zaostává. Prolomit tuto bariéru chce jednou provždy holandská letecká společnost KLM, která hodlá komplexně celou svou jednu letovou linku odkázat na alternativní pohon. Mezi New Yorkem a Schipholem se teď prý bude létat na biopalivo, vytvořené ze zbytků ve fritézách.
Zpracování odpadního kuchyňského oleje a jeho opětovné využití jako leteckého biopaliva je vlastně završením dlouhodobé snahy společnosti KLM o co největší ekologičnost leteckého provozu. I když se prozatím bude jednat jen o linku, která startuje jednou týdně mezi amsterodamským Schipholem a letištěm J.F.Kennedyho v New Yorku, jde o významný krok.
Elektrické letadlo má nižší spotřebu než Prius
KLM už s létáním na biopaliva má zkušenosti. Drží primát v délce letu na biopalivo. V červnu 2012 společnost vypravila let mezi Amsterodamem a Rio de Janeirem.
Novém plánu „Využití alternativních paliv pro pravidelný letecký provoz“ spolupracovaly Nizozemské královské aerolinie (KLM) s kolegy z Delta Airlines, přístavní správou New Yorku a New Jersey, a řadou dalších partnerů.
„Jsme hrdí, že KLM opět demonstruje svou vedoucí pozici v zavádění nových přístupů,“ říká Camiel Eurings, stávající ředitel KLM. „Po osm let v řadě jsme, společně s Air France, na špičce ekologických leteckých dopravců.“
Dostat se na vrchol je podle Euringse jedna věc, udržet se tam druhá. Oněch osm let „prvenství“ pro ně znamenalo investovat do inovativních technologií, nových postupů, učení se udržitelnému hospodaření a rozsáhlé spolupráci s vědeckými institucemi.
„Dnes se snažíme emise oxidu uhličitého redukovat ve všech fázích letu,“ říká Eurings. „Není to jen o palivu, ale pochopitelně také o efektivitě, dodavatelích, plánování a spolupráci s konkrétními destinacemi a letištní kontrolou. Kooperace je prostě priorita.“
Právě za odvážnou inovaci a zmíněnou širokou kooperaci si vedení KLM vysloužilo pochvalu i od holandského ministra pro ekonomické záležitosti, Henka Kampa: „Je to další vítaná příležitost pro nastartování holandského průmyslu.“
Ale vždyť v případě KLM jde v podstatě o upravený/přefiltrovaný „odpad“ z průmyslu/obchodu/domácností ne??? Tady se nejedná o Meřo či ethanol.
Důvod, proč nelétat s KLM.
Prozradil jim někdo, že výtěžnost biopaliv je <1? Tedy na jednotku energie se spotřebuje více energie, než se získá? Z toho plyne, že toto povede jen ke zvýšení spotřeby paliv oproti stavu, kdy se létá na čistě fosilní paliva