Výroba jídelních hůlek válcuje čínské lesy

Stravovací návyky Číňanů jsou prý typickou demonstrací neudržitelného způsobu hospodaření. Větší část ze 1,3 miliardy Číňanů odhazuje skoro každý den použité jídelní hůlky do koše, namísto aby sáhla po omyvatelném příboru. Zvyk je prostě zvyk, jenže tento kulturní gastronomický aspekt stojí Čínu ročně dvacet milionů dospělých stromů.

Dokáží si Číňané představit oběd bez jídelních hůlek? A nejen Číňané. Na obrázku jednorázové hůlky na univerzitě Waseda v Japonsku, foto: Tischbeinahe, licence  Creative Commons
Dokáží si Číňané představit oběd bez jídelních hůlek? A nejen Číňané. Na obrázku jednorázové hůlky na univerzitě Waseda v Japonsku, foto: Tischbeinahe, licence Creative Commons

Přesně tolik, dvacet milionů vzrostlých stromů, se totiž každoročně musí proměnit na 80 miliard párů jídelních hůlek, aby se Číňané mohli v klidu najíst. I když je Čína v současnosti největším světovým dovozcem dřeva, ekonomové varují, že dlouhodobě prý není možné tento stravovací trend ustát a musí dojít ke změně.

Hu Jintao, čínský prezident, nedává vůči této navrhované změně najevo žádný konkrétní postoj. Jistý je jen jeho závazek z roku 2009, ve kterém přislíbil vysazení 40 milionů hektarů lesních porostů na území Číny, aby snížil tlak na domácí lesní hospodáře, a ulehčil dovozní ekonomice.

Zahraniční odborníci se domnívají, že prezident, navrhující natolik „revoluční“ změnu kulturního dědictví, by byl odsouzen veřejností.

„Musíme změnit naše stravovací návyky, a naše obyvatele inspirovat k zakoupení příboru,“ říká Bo Guangxin, předseda rady společnosti Jilin Forestry. Už teď totiž vyrábí ročně jejich průmyslový kolos na sedmapadesát miliard párů hůlek.

To je množství ekvivalentní 1,18 milionu kubických metrů kvalitního dřeva, ale zdaleka to nestačí k pokrytí domácí poptávky. Po jednom použití často končí hůlky v koši. Odloží tedy Číňané hůlky a chopí se příboru?

Sdílet: