Výroba jídelních hůlek válcuje čínské lesy

Stravovací návyky Číňanů jsou prý typickou demonstrací neudržitelného způsobu hospodaření. Větší část ze 1,3 miliardy Číňanů odhazuje skoro každý den použité jídelní hůlky do koše, namísto aby sáhla po omyvatelném příboru. Zvyk je prostě zvyk, jenže tento kulturní gastronomický aspekt stojí Čínu ročně dvacet milionů dospělých stromů.

Dokáží si Číňané představit oběd bez jídelních hůlek? A nejen Číňané. Na obrázku jednorázové hůlky na univerzitě Waseda v Japonsku, foto: Tischbeinahe, licence Creative Commons
Dokáží si Číňané představit oběd bez jídelních hůlek? A nejen Číňané. Na obrázku jednorázové hůlky na univerzitě Waseda v Japonsku, foto: Tischbeinahe, licence Creative Commons

Přesně tolik, dvacet milionů vzrostlých stromů, se totiž každoročně musí proměnit na 80 miliard párů jídelních hůlek, aby se Číňané mohli v klidu najíst. I když je Čína v současnosti největším světovým dovozcem dřeva, ekonomové varují, že dlouhodobě prý není možné tento stravovací trend ustát a musí dojít ke změně.

Hu Jintao, čínský prezident, nedává vůči této navrhované změně najevo žádný konkrétní postoj. Jistý je jen jeho závazek z roku 2009, ve kterém přislíbil vysazení 40 milionů hektarů lesních porostů na území Číny, aby snížil tlak na domácí lesní hospodáře, a ulehčil dovozní ekonomice.

Zahraniční odborníci se domnívají, že prezident, navrhující natolik „revoluční“ změnu kulturního dědictví, by byl odsouzen veřejností.

„Musíme změnit naše stravovací návyky, a naše obyvatele inspirovat k zakoupení příboru,“ říká Bo Guangxin, předseda rady společnosti Jilin Forestry. Už teď totiž vyrábí ročně jejich průmyslový kolos na sedmapadesát miliard párů hůlek.

To je množství ekvivalentní 1,18 milionu kubických metrů kvalitního dřeva, ale zdaleka to nestačí k pokrytí domácí poptávky. Po jednom použití často končí hůlky v koši. Odloží tedy Číňané hůlky a chopí se příboru?

11 komentářů: „Výroba jídelních hůlek válcuje čínské lesy

 • 19. 3. 2013 (22.45)
  Trvalý odkaz

  Kvalita těch hůlek je pochybná, takových zvládna každý člověk s cirkulou deně udělat stovky.
  Ano, je to poměrně velký problém, pokud je dřevo takto využíváno, ale jak už se tady v diskuzi zmiňovalo, jdou ještě využít nějak jinak. Myslým, že by se zajisté našel proce, jak z nich dělat nejen palivo (díky oleji z jídla možná i silnější, než je samo dřevo), ale i třeba dřevotříska. Postup by měl být technologicky jednoduchý, ikdyž nám do toho zase vstupuje ten olej. Divil bych se, kdyby se z nich nepodařilo vyrábět papír, ikdyby to měl být jenom novinový, nebo toaletní.

  Reagovat
 • 19. 3. 2013 (9.51)
  Trvalý odkaz

  Resenim jsou ,,bamboo chopsticks ,, hulky delane z bambusu.

  Reagovat
 • 19. 3. 2013 (8.54)
  Trvalý odkaz

  Ještě větší hovězina, než rušení vláknových žárovek..
  Jak by pak asi ve stejném kontextu dopadly všechny možné „fástfúdy“ po celém světě, které nabízejí krom jednorázového příboru i jednorázové „nádobí“:-)
  Pak je samozřejmě nutné zrušit sirky – to totiž dřevo na jejich výrobu rovnou shoří, ne? Když se škrtne ;-)

  P.S. Číňasi i japančíci maj hůlky doma – „sváteční“ a do práce – „všední“; Jen v rychlovkách nepohrdnou „šašlikovkama“ jako nouzovkou…
  Není možné hned věřit každý konině, co sesmolí kdejaký pisálek naučivší se právě aritmetiku…

  A Co VY na To, kolegové ekonomové?!:-O Je to hoax, i když na prestižní stránce?

  Reagovat
  • 21. 3. 2013 (14.17)
   Trvalý odkaz

   Ty si myslíš že zrušenie vláknových žiaroviek je hovadina ? mohol by si mi povedať aspoň jeden dôvod čo ťa k tomu vedie ?

   Reagovat
   • 21. 3. 2013 (19.58)
    Trvalý odkaz

    Rtuť, výroba předřadníku, plasty. Vs. Drát.
    Při tomto rozhodvání se neměla zohledňovat jen spotřeba energie světelného zdroje, ale i ostatní dopady na žp, sklo a závit do srovnání neberu, protože je to shodné u obou.
    Pak tu jsou ještě problémy s recyklací, vzhledem k tomu, z čeho všeho je úsporka složená, je její recyklace bezpodmínečně nutná, pak je tu ještě citlivost elektroniky. Vlákno v žárovce krátkodobě snese přepětí i podpětí, chování elektroiky v úsporce je jiné. Obvody úsporek určitě nejsou stavěny tak, aby snesly o moc víc, než 320V (zhruba max. v stř. síti), pro polovodič stačí přepětí v řádu milisekund a dojde k jeho zničení.

    Reagovat
   • 24. 3. 2013 (12.22)
    Trvalý odkaz

    Důvody vám velice dobře napsal Carlos. Já přidám jen jedno. Proč máte kurnik pocit, že máte lidem diktovat, čím by měli svítit? Nechcete jim i diktovat, co by měli jíst? Jak by se měli oblékat? Já mám téměř všude také úsporky, ale co mi kurnik má někdo mluvit do toho, jakou si dam žárovku třeba na záchod? Když někdo chce svítit klasickýma žárovkama a chce za to platit, tak ať se třeba co? ano, přesně tak

    Reagovat
   • 24. 3. 2013 (12.24)
    Trvalý odkaz

    To co předvádí EU s jejíma nařízeníma je nějaký bazmek mezi fašismem a socialismem. Napřed to zatížíme daněma, na něco dáme dotace a když to přece jen nebude fungovat, tak to pro dobro nás všech zrušíme uplně. hnus

    Reagovat
 • 19. 3. 2013 (7.31)
  Trvalý odkaz

  To je přece optimální odpad na spálení v elektrárnách, stačí jen správně třídit. Takhle je to skoro štěpka.

  Reagovat
 • 18. 3. 2013 (22.14)
  Trvalý odkaz

  Ony se prodávají dřevěné, okrasné, omyvatelné hůlky a dokonce i nerezové. Jednorázové se používají jen ve fast-foodech.

  Reagovat
 • 18. 3. 2013 (16.23)
  Trvalý odkaz

  tož co je ,, made in china“, to je na jedno použití

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *