Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa rozeslal dne 27. května 2013 do mezirezortního připomínkového řízení návrh vyhlášky, která upravuje podmínky recyklace solárních panelů. Ministr Chalupa ve vyhlášce navrhuje neodůvodnitelně vysoké poplatky za recyklaci panelů, které dále zhorší ekonomiku solárních elektráren, a tedy i prodlouží návratnost projektů. Hrozí, že se tak protáhne podpora slunečních zdrojů a spotřebitelé zaplatí více, než by museli.

Technologie solárních panelů je dnes rozšířená celosvětově. Zde ukázka malé solární elektrárny u mongolského jezera. Pouze náš státní útvar kolem nich ale dokáže vyvádět takové veletoče. foto: Chinneeb, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, wikimedia
Technologie solárních panelů je dnes rozšířená celosvětově. Zde ukázka malé solární elektrárny u mongolského jezera. Pouze náš státní útvar kolem nich ale dokáže vyvádět takové veletoče. foto: Chinneeb, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, wikimedia

Vyhláška, v rozporu s platným Zákonem o odpadech, stanovuje fixní minimální sazbu za recyklaci solárních panelů, která je skoro 10x vyšší než dnešní běžná cena na trhu [1]. Podle Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost „je evidentní, že ministr Chalupa zde podlehl tlaku odpadové lobby.“

I přesto, že se jedná o komplexní systém, který musí fungovat transparentně příštích více než 20 let a bude významně ovlivňovat investice za stovky miliard korun, nechal ministr na zaslání připomínek lhůtu pouhých pět dnů.

Přitom samo ministerstvo předtím s odkazem na závažnost a složitost této problematiky několikrát nedodrželo slíbený termín vydání vyhlášky, která měla být původně vydána na konci minulého roku.

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost k návrhu vyhlášky uvádí:

Úřad ministra Chalupy připravil vyhlášku, která úplně ignoruje zákon a na připomínky nechal pouhých pět dnů. Navrhuje v ní minimální cenu, která je desetkrát vyšší, než se pohybují dnes ceny na trhu. Navíc dává, po mnoha měsících otálení, na připomínkování systému, který bude hospodařit s miliardami korun vybraných od rodin, živnostníků a firem provozujících solární elektrárny pouhých pět dnů.

Ve většině států EU se používá jednoduché a praktické řešení, které známe z obchodu, když si kupujeme pračku nebo žehličku. Odpovědnost za recyklaci mají nést výrobci a dovozci, nikoli uživatelé či provozovatelé zařízení. Je zvláštní, proč ministr Chalupa navrhuje nestandardní českou cestu, která je navíc v rozporu s platnou Evropskou legislativou,“ dodal Martin Sedlák.

Poznámky:
[1] Zákon o odpadech jasně říká, že vyhláška má stanovit způsob výpočtu minimální ceny, nikoliv však minimální cenu jako takovou. Ve vyhlášce je však v rozporu se zákonem stanovena minimální cenu na recyklaci fotovoltaických panelů, která je skoro desetkrát vyšší než je dnešní běžná cena na trhu (5,5 Kč/kg ve vyhlášce versus 0,6 Kč/kg na trhu)

tisková zpráva

30 komentářů: „Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

 • 4. 6. 2013 (18.16)
  Trvalý odkaz

  Vsechny majitele FVE bych zavrel za tunel a zneuziti mezery v zakone!

  Reagovat
  • 5. 6. 2013 (11.08)
   Trvalý odkaz

   Koho tuneluji majitele FVE provozovanych v ostrovnim provozu bez dotaci, vykupu a podpory?

   Reagovat
   • 6. 6. 2013 (7.35)
    Trvalý odkaz

    Co je to za priblblou otazku? O jakem % FVE v ostrovnim rezimu je řeč? cca 0,01%?

    Reagovat
    • 7. 6. 2013 (6.37)
     Trvalý odkaz

     Jak pocet ostrovnich FVE souvisi s tim jestli nekoho tuneluji nebo ne? Neodpovedel jste na otazku. V CR je jich v absolutnich cislech co ja tedy vim nekolik stovek, mozna i o rad vice – to ale nikdo s jistotou rici nemuze. Od 180Wp (male chaty) po rekneme 20kWp (fandove do ostrovni FVE zcela nezavisli na monopolech). Vsechno ostrovy. Tak a ted prosim zodpovezte otazku koho tuneluji majitele ostrovnich FVE.

     Reagovat
    • 7. 6. 2013 (6.47)
     Trvalý odkaz

     Zde je kuprikladu zdokumentovanych 72 ostrovnich systemu ruzne velikosti.

     http://forum.mypower.cz/viewforum.php?f=3

     Rikate tedy ze techto 72 majitelu ostrovnich provozu bez dotaci, vykupu, bonusu, jsou tunelari jo? Na zaklade ceho si toto krive obvineni jste schopen dovolit? Nejake argumenty a fakta?

     Reagovat
 • 3. 6. 2013 (9.58)
  Trvalý odkaz

  Napadá mě, že vlastně v poho, je to střelba do vlastních řad. Většina velkopodnikatelů, tedy vlastníků těch největších polních FVE jsou příznivci či dokonce členové ODS, zastupitelé, politici, takže vlastně na ně to dopadne nejtvrději.

  Reagovat
 • 3. 6. 2013 (7.26)
  Trvalý odkaz

  Tak k tomu přidáme ještě clo na dovoz panelu z číny a je to komplet. Připadá mi to docela cílené jak zadupat do země „soukromou“ výrobu eletřiny.

  Reagovat
 • 2. 6. 2013 (18.05)
  Trvalý odkaz

  Ještě si stěžují ty tunelářské k…y. Nejspíš by chtěli aby ten solární šrot, na který jim příspíváme a který zasviňuje pole a louky byl likvidován na náklady daňových poplatníků nebo jsou ho schopni nechat ležet ladem.Co ten idiot sedlák žvaní za hovadiny? Prodejce a výrobce si za likvidaci účtuje recyklační poplatek a platí to pouze pro spotřební zboží nikoli pro investici. Provozovatelé JE musí odkládat na speciální účet peníze na budoucí likvidaci svých zařízení. Všichni by měli mít rovné podmínky a tedy solární a větrní tuneláři by měli dělat to samé.

  Reagovat
  • 2. 6. 2013 (18.36)
   Trvalý odkaz

   Chtělo by to trochu zlepšit logiku a matematiku pane;-) JE je stavba, kde budoucí likvidace je násobně náročnější, než likvidace staveb, které jsou složeny z prefabroikovaných komponent, které se snadno recyklují. Radioaktivní kontejment asi těžko zreciklujete tak lehce, jako kusy křemíku, to zaprvé. Za druhé, jakákoliv zakoupená elektronika v eu, včetně měničů a FVE panelů musel výrobce do ceny zahrnout recyklační poplatek, takže solárníci platí recyklační poplatek 2x! JE žádný recyklační poplatek při stavbě neplatila, tak proto musí odvádět průběžné platby.
   Rovné podmínky jsou, když se jeden poplatek platí jednou a ne dvakrát a ne v násobně netržní výši, protože z „fond na odstranění stavby JE“ si čez může vzít peníze co tam po likvidaci stavby zůstanou zpět, zatímco jiní ne…

   Reagovat
  • 2. 6. 2013 (19.36)
   Trvalý odkaz

   Davejte si pozor na ty tunelarske k…y ano? Ja mam ostrovni FVE, nikdo mi zadne bonusy neplati, vse mam zaplaceno ze sveho, od cezu elektriku diky tomu nepotrebuji uz vubec, od nikoho zadne dotace, zadne zelene bonusy nepotrebuji ani bych je nevzal protoze nejsem parazit a recyklace se me asi dotkne taky. Pozor na usta ano? Dekuji za pochopeni.

   Reagovat
   • 4. 6. 2013 (18.15)
    Trvalý odkaz

    Nelzete nam tady – takove hlouposti o ostrovnim systemu a nezavislosti na CEZu – svitite loucemi a lednicku mate ve studni. Pokud ano, prepokladam, ze manzelka jiz prchnula a deti jak by smet. LHARI!!!

    Reagovat
    • 5. 6. 2013 (6.15)
     Trvalý odkaz

     To je pravda. Napriklad techto poslednich 14dni by byl bez elektriny zcela. Copak by delal?

     Reagovat
     • 5. 6. 2013 (6.58)
      Trvalý odkaz

      Třeba má záložní dieselagregát

    • 5. 6. 2013 (10.34)
     Trvalý odkaz

     Od 1.6 do 5.6 mi ma 3kWp ostrovni FVE vyrobila 13kWh. Kdyby bylo slunne pocasi vyrobila by nasobne vice, az by to ani potreba nebylo. Je to malo (13kWh), ale nam to behem techto 5ti dnu staci. Ja za to nemuzu ze vase zena generuje denne spotrebu 10kWh a vy dalsich 22kWh a tak platite CEZu. Ta moje proste zije uplne jinak. Holt kazdy mame jine naroky, dle toho proste CEZ nekdo potrebuje, nebo nekdo nikoliv. Proc bych mel vlastne duvod lhat, ze me nazyvate lharem? Prodavam vam snad neco? Vnucuju vam neco? Neprodavam nevnucuju. Nechapu ale z jakeho duvodu bych se svou ostrovni FVE, ktera nasi rodine zcela postacuje, mel byt tunelarska k…a, jak nas nekdo vyse haze do jednoho pytle se spekulanty.

     Reagovat
     • 5. 6. 2013 (10.57)
      Trvalý odkaz

      A paklize jsem ten tunelar, koho vlastne tuneluji? A jeste mi prosim sdelte ze zvedavosti, co ve vasem dome generuje vasi denni spotrebu a jaka je?

     • 5. 6. 2013 (21.32)
      Trvalý odkaz

      Jako odpůrce FVE zas můžu říci, že vás ostrůvkáře mám i docela rád. Když to je bez dotací a výkupních cen, proč vám házet klacky pod nohy.
      Ať si každý hospodaří s elektřinou, jak chce. I když těch 13kWh by nám o víkendu stačilo tak na 2 hodiny pro ponorná čerpadla a pak už bychom jen smutně koukali. :-D
      Jak to máte mimochodem jištěný třeba z důvodu těchhle neočekávaných situací?

     • 6. 6. 2013 (7.31)
      Trvalý odkaz

      pro Jarduk: 1kW elektrocentralou a dobijecem baterii od ceskeho vyrobce. Tu jsme ale uz nepustili ani nepamatuji. Tak snad v zime asi 2x na asi 3-4 hodiny pro udrzeni baterii a minimalizaci sulfatace (mame zatim stale olovo, life je jeste porad drahe, olovo umim sehnat daleko levneji). Beztak to bylo zbytecne a i kdyby se nezapla stejne jsme sli vsichni spat, takze spotreba byla nula nula nic a na druhy den vyslo slunko. Az mi to na druhy den prislo jako skoda benzinu. Ale jinak proste stacilo myslet hlavou a vedet, ze te energie nemame nekonecne mnoho. Stejne tak kdyz nekdo nema obecni vodovod a ma studnu, ktera ale nema takovy silny pramen a je vycerpatelna. Chova se pak k vode stejne jako my k elektrine. A taky zije, naucil se s tou vodou vychazet a je v poho a nejaky XY by urcite zacal mlit ze prahne suchem, hnije mu to tam vsechno a hned jak mu ta jeho studanka vyschne je v zadeli. No neprahne, nehnije, je schopen se narozdil od XY odprostit od zavislosti na dodavateli a zaridit tak ze suchem neprahne a svou spotrebu rozume rozkouskovat nebo udelat dostatecnou zasobu pro svou spickovou spotrebu tak, aby spotreba byla vzdy v rozumnem case opet doplnena a doplnit se stihala. Jde to, ale musi se chtit. Kdyz se nechce tak se holt nechce. A nam se ale chce. Vite jaky je to slastny pocit nevidet uz roky fakturu? Jaky je to pocit kdyz prasti ve vsi do rozvodny a jediny barak ktery sviti je ten nas a na druhe strane jeden taky (kamarad, ktereho to bavi stejne tak)? Budu rozsirovat az na 5kWp (vcetne rozsireni kapacity baterii, aby toho byly schopny jeste vice pojmout) a pak se centrala asi konat s nasi spotrebou nebude vubec. Samozrejme jsou argumenty ze misto do CEZu rvu penize po case do baterek. No to je to same jak bydlet v najmu a v baraku. Ja ty penize radeji narvu do vlastniho baraku nez abych je pravidelne rval cizimu ve forme najmu. Podobne je to s tou elektrikou a navic technologie jde hodne rychle kupredu a taky neni treba kupovat jen nove produkty. Baterie z vykupu, ktere si zrenovuji, jsou taky schopne udelat slusnou kapacitu za jeste slusnejsi cenu. To ma jeden kolega vypiplane az snad na 2000Ah pri 48V. Ten CEZ nepotrebuje snad i kdyby 14 dnu nevylezlo slunko vubec. A ono vyleze. Kazdy den. Na to vsadim co chcete.

     • 6. 6. 2013 (7.38)
      Trvalý odkaz

      To je ale blbost. Prumerna spotreba domacnisti je 10kW/den. Copak delate ty zbyle 4dny? Proc se vlastne ptam – na vase lzi nejsem zvedavy!

     • 6. 6. 2013 (7.39)
      Trvalý odkaz

      Jarduk: co mate za ponorna cerpadla? Pokud to mate pro nejakou firmu, kde to potrebujete na provoz tak nerikam nic, ale pokud pro domacnost, tak treba my si vystacime s 300W membranovym malisem s vytlakem 50M, tlak to umi az 2 bary, ale samozrejme po 50M to uz tlak nema, a nahore mame beztlakovy zasobnik a z toho klasickou ALKO domaci vodarnu 600W. Vetsinu veci (kuchyn, zachod) mame samospadem ze zasobniku vyse polozeneho cimz minimalizujeme potrebu tlacit 600W vodarnu. Zasobnik je snad 2000L takze malis fici jen kdyz sviti (plne zautomatizovano a rizeno pomoci arduina) a kdyz nesviti tak to zas takova tragedie neni a system tech 300W zvladne taky. Drive jsme ve studni meli 1200W ALKO ponorku, no uplne zbytecne, vyhodil jsem to pryc. Ten malis pri 300W udela uplne stejnou praci – tedy vytahne nam ze studny tolik vody kolik potrebujem.

     • 6. 6. 2013 (7.40)
      Trvalý odkaz

      pro XY: prumerna spotreba domacnosti neni nase spotreba domacnosti. Prumerna barva ze vsech barev je khaki. My ale mame omitky bile. Ne khaki.

     • 6. 6. 2013 (7.46)
      Trvalý odkaz

      XY na me lzi nebudte zvedavy jak chcete. Proc je vlastne ctete? Ze neumite zkrotit vasi rozezranou spotrebu, o ktere si myslite ze ji ma kazda domacnost stejnou, tak to je fakt vase vec. Tak to proste nectete a hotovo. My mame spotrebu o hodne mensi nez 10kWh denne. To je jak kdyby jste rekl ze prumerna delka jizdy autem je 100km denne a kazdy musi najezdit tech vasich 100km. No neni to pravda. Nekdo auto nema vubec a jezdi na kole, nekdo jezdi autem pres pul evropy. Vase prumery jsou naprosto nepouzitelne v realite. Lide jsou naprosto ruzni.

     • 6. 6. 2013 (8.08)
      Trvalý odkaz

      Pravda je, ze hladovku dokaze drzet clovek az 30dni. Tak jsem zvedavy jak dlouho ji vydrzite drzet vy :-))). Pak si na mne vzpomente, ze budete muset uznat porazku az se prece jen pripojite.

     • 6. 6. 2013 (10.17)
      Trvalý odkaz

      Tak tam šlo o vyjímečnou situaci, kdy bohužel spousta dalších lidí hnala ze sklepů/domů vodu. My tam měli 1,6kW kalovku a další důlní kalovku s příkonem někde kolem 3,5kW. Parádní stroj mimochodem. Až neuvěřitelné, kolik to dokáže vytahnout za minutu vody.

      Ale každopádně tohle zní fajn. Jakožto kybernetika mi zaujalo to Arduino. Sám bych si totiž rád někdy v budoucnu vyrobil podobný systém a nejlépe zkusil navrhnout kompletní „chytrý dům“ řízený podobným způsobem. I když u nás by se to snad ani po desítkách let nevyplatilo. Nejsme zrovna žravá domácnost. Jelikož netopíme elektřinou, máme denní průměr podle faktury 3,4kWh. A tohle je většinou dané právě většíma akcema jako je sekání zahrady (1,6kW po dobu minimálně dvou hodin každý týden), čerpání vody na zalévání (1kW) atd atd…
      Jestli máte těch 13kWh na 5 dní, tak to všechna čest. Co vlastně ale topení a ohřev vody? U nás tohle má na starost plyn. Představa, že všechno pojede na elektřinu, museli bychom denně propálit asi 40kWh. Jj, baráček je v zimě trochu žravější.

      Ono je právě fakt, že člověk musí myslet trochu dopředu a kalkulovat se spotřebou. Přiznám se, že často bych na to asi neměl. Uvidíme časem, kam se posune účinnost panelů. Na střeše máme vcelku obří plochu, kterou by jednou šlo využít, uvidíme.

     • 7. 6. 2013 (6.25)
      Trvalý odkaz

      Jarduk: Vidite … to sekani zahrady a zalevani delame taky uplne v poho. Spousta lidi si neuvedomi ze seka zahradu a zaleva jen kdyz sviti slunce. No schvalne, kdo jde sekat zahradu kdyz je skarede, cerna obloha a chcije? Mozna XY, protoze ma CEZ, my ale ne, protoze bychom zmokli :D Ba co hure, kdo seka zahradu v zime? :DD Takze v podstate nas dum je v takovy slunny den v tu chvili v prebytcich, baterie narvane k prasknuti s nasi trvalou mini spotrebou na tyden dopredu v pripade kdyby slunce nevyslo vubec (coz kazdy den vyjde a nekdy sviti mene nekdy vice), coz znamena ze s klidem zapnu 3kW menic a jedu sekacku, do toho jeste cerpadlo. Dosekam, necham jet cerpadlo, zena zapne varic a uvari, jakmile dovari, uz je nachystana pracka a skopek dalsiho pradla pro druhou pracku a zapina se pracka, pak dalsi. Jednoduchy rezim, pro nas naprosto v pohode prijatelny. Behem te doby se baterie dostanou do absorbce a floatu, takze v jistych momentech kdy neni spotreba spina i boiler a dohriva se voda.

      Topeni, kuchyn i koupelnu mame zajistenu tremi ruznymi zpusoby. Kdyz oskar sviti, vyuzivame primarne elektriku (boiler, varic, klidne i primotop), kdyz ne, pak bud drevo (v zime stejne topime drevem, takze se vari na kamnech) a nebo 10kg plynova bomba, pro kterou jedu na mistni benzinku tak 1x, max 2x za rok a to jen v momente kdy jsem liny porezat drevo a v baraku je porad teplo.

      XY: az mi dojde elektrika a budu nezbytne nutne potrebovat 3kW prikon, tak bud pockam na slunce, nebo na to kaslu, nebo zapnu centralu, protoze dovest k nam pripojku od cezu by stalo majlant a kopu uplatku a dalsi majlant by stalo ukrmit faktury. Na to kaslu. Hlady z energetickoho pohledu uz 4 roky netrpime. Kdyz ale myslite ze trpime, tak myslete. Mysleti ale znamena hovno vedeti. :) Rozhodne vam nijak nebranim byt na CEZu a platit jim pravidelne elektriku, ktera sama o sobe je ukrutne levna ale na kterou je nabaleno milion parazitnich poplatku za to, za tamto, za ono, za ledacos jineho, na tam toho parazita, na tam tu dan, na tamten prispevek, na Kalouskovo DPH. Na to ja osobne hazu bobek. Mafii podporovat nehodlam ani korunou.

      Jeste Jarduk: Ohledne povodni to je mi samozrejme lito, ale my radeji i s timhle pocitali, dedictvi kde hrozily povodne jsem prodal a pri nakupu jsme s manzelkou volili nemovitost na kopci, a dokonce i bez elektriky, protoze ze sveho oboru a nekolikaletych zkusenosti kdy jsem mel mensi ale stejne tak ostrovni FVE a misto centraly mel automatizovano prepinani na CEZ zasadne a pouze v NT ted vim ze zajistit elektriku kdekoliv je fakt to nejmensi, v dnesni dobe podobne jako internet. Pred tim jsme byli taky nekolikrat vytopeni a jako skoleni nas to vyskolilo dostatecne. Uz nikdy vice.

      Pane Jarduk jestli vas to zajima, tak http://www.mypower.cz – tam je takovych lidi, kteri se tim bavi milion. Dalsi milion je tam ruznych navodu, schemat, pokusu, zdaru i nezdaru, i automatizace s arduinem, SDS, Raspberry atd., napriklad ukladani prebytku z FVE do boileru rizeno pomoci PWM arduinem a hlavne OPENSOURCE. To jsou fantasticke veci tohle, ale kdo to nevyzkousel, a nezjistil ze to proste jede, vzivote nikdy si nepripusti ze by neco takoveho mohlo fungovat a obvini vas ze lzi jako XZ. Ve stredoveku se to oznacovalo jako kacirstvi a upalovalo se za to na hranici. Nekteri z toho stredoveku nevypadli dodnes a jsou tam porad, jen se za to dnes uz chvalabohu neupaluje, ze nekdo zije jinak a pouziva neco co neni az tak standardni a presto funguje v uplne pohode k jeho spokojenosti. Je jasny ze kdyby si ma zena denodenne potrebovala dve hodiny fenovat hlavu, tak proste to nebude vhodna osoba pro takovy zpusob zivota. Zaplatpanbuh ja mam zenu, ktera si hlavu dve hodiny nefenuje, moc si ji vazim a mame se moc radi i bez ohledu na CEZ :) Mame uplne jine hodnoty.

      Pro uplnost – vcera bylo relativne hezky, tak nam slunce nahulakalo do baraku skrz strechu lehce pres 8kWh. Coz je na nase pomery velmi slusne.

 • 31. 5. 2013 (13.20)
  Trvalý odkaz

  LHALI PŘED VOLBAMI, LHALI PO VOLBÁCH, LŽOU DNES. ODS.

  Reagovat
 • 31. 5. 2013 (12.24)
  Trvalý odkaz

  Ještě všichni nepochopili, že vláda prostě potřebuje udusit OZE, jelikož pak bude mít argumenty, a bude moci skrze státní záruku ČEZu na Temelín odklánět peníze a klidně 2x předražit výstavbu Temelína. A bude argumentovat tím, že OZE se nebudují, proto je třeba Temelím. To se to bude odklánět…

  Reagovat
  • 31. 5. 2013 (16.40)
   Trvalý odkaz

   Jednoznačně je tak. Nevím, proč by se musely jedny křemíkové vaffery recyklovat 10x dráže, než jiné (třeba počítačové procesory). Dále je nutné vzít v potaz, že u fotovoltaických panelů se dá recyklace nahradit regenerací – odleptáním vrstvy a výrobou nového plně funkčního článku, a to dokonce několikrát. Recyklace elektronických komponent je doslova zlatý důl (množství pozlacených spojů). Nevidím důvod, proč to ještě zatěžovat nějakými dalšími poplatky kromě onoho výše zmíněného. Někdo si zase chystá nějakou výnosnou trafiku.

   Reagovat
   • 31. 5. 2013 (19.31)
    Trvalý odkaz

    Je ten proces odleptávání někde odzkoušený? Jenom nevím, jestli je to možné případně dělat i s těmi nejmodernějšími, které se dají ohýbat.
    OZE jsou hezká věc, ale máme pořád problém s úschovou energie, pokud bysme ji chtěli řešit akumulátory, tak se asi nedoplatíme.
    http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/frantisek-janouch.php?itemid=20065

    Najděte si příspěvek s tímto časovým kódem 30. 05. 2013 | 17:49

    Ten člověk tam spčetl, kolik by taková akumulátorová baterie stála a jaká by byla zpotřebí kapacitajen pro uskladnění 32kWh.

    Ale ano, u nás je skoro všechno problém, vždy se ěnkdo najde, kdo bude dělat problémy, házet klacky pod nohy a snažit se zajistit si zákony přesně pro sebe. No holt jsme v ČR.

    Co chvíli mi připadá, že tady lidem o čemkoliv novém říkat je jako perly sviním házet. Nevím čím to je, ale z nějakého důvodu nejsme tady schopní dosáhnout nějakého technologického pokroku, ani změny v přístupu.

    Asi se naučím ještě nějaký asijský jazyk a přestěhuju se někam do pacifické oblasti.

    Reagovat
    • 2. 6. 2013 (22.06)
     Trvalý odkaz

     Odzkoušené by to být mělo. V Německu údajně už fungují 2 firmy, které panely recyklují. Pokud se pamatuji, tak jsem to někde četl až asi před rokem. Pokud se týká tenkovrstvých panelů, tak tam je to podobné, akorát, že se odstraní vrchní aktivní vrstva a drahé kovy se recyklují (znovu použijí) k výrobě tenkostěnných článků. Pokud se týče podkladové fólie, tak nevím, jestli se to dá znovu použít, nebo se to musí recyklovat. Článek pana Janoucha jsem nenašel, ale počítal jsem si něco také.
     Rozhodně mi vychází mnohem smysluplnější pro lépe situované vlastníky rodinných a činžovních domů s vhodnými plochami využít právě onoho distribuovaného potenciálu pro OZE. Samozřejmě, že „samovýroba“ povede zpočátku k zatížení rozpočtu, ale znamená to také osvobození od placení poplatků za elektřinu monopolním dodavatelům. Ve svých důsledcích to pak může pomoci všem. Malovýrobci budou mít garantovanou cenu zárukou a životností panelů a baterií (to si každý může spočítat sám, jak mu to vychází a jestli je to výhodné), cena silové elektřiny v důsledku menší poptávky může klesat a stát bude mít onu nutnou strategickou rezervu, po které tak prahne a distributor bude muset začít přizpůsobovat síť novým poměrům (může dostat i dotace na něco smysluplného). Šlo by to, pokud by ale byla politická vůle otevřít energetiku těm malým a nechat růst OZE bez zbytečných regulací a dotací. Má to i jednu nezanedbatelnou výhodu i z hlediska funkčnosti. Pokud by malovýrobci mohli přebytky posílat do sítě, dá se alespoň částečně překlenout blackout určité oblasti, která by se možná dala provozovat (i třeba s nočními výpadky) autonomně. Není to lákavá představa?

     Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *