Češi zrecyklují pouze dvě baterie za celý rok

Každý rok je na český trh uvedeno asi 3 000 tun baterií, což představuje asi 150 000 000 kusů nejpoužívanějších baterií typu AA. Každý z nás tak v průměru koupí 14 baterií, informuje kolektivní systém Ecobat, který se stará o zpětný odběr baterií.

Ecocheese - veřejné sběrny použitých baterií, foto: Ecobat
Ecocheese - veřejné sběrny použitých baterií, foto: Ecobat

Navzdory počtu koupených baterek každý Čech vrátí v průměru dvě baterie ročně. To by mohl být problém – směrnice EU požaduje, aby ČR letos dosáhla minimálně 4 sebraných monočlánků na občana.

Ecobat si nechal loni udělat statistický průzkum v českých domácnostech. Zjistilo se, že v 97 % domácností se nějaká ta baterie nachází.

„V provozu“ je 65 %, dalších 13 % bylo zakoupeno jako náhradní. Desetina baterií je vybitých a volně pohozených, baterie vybité a ponechané ve starém spotřebiči činí dalších 9 %.

Podle Ecobatu Češi stále nejvíce používají nejobyčejnější zinko-chloridové baterie, kterým ale začínají na trhu konkurovat především alkalické baterie s delší životností. Až třetí v řadě jsou v prodejnosti dobíjecí baterie. „Češi už postupně investují peníze do těch lepších druhů baterií,“ říká Kateřina Vránková z Ecobatu.

Ecochceese - Ecobat, foto: Ecobat
Ecochceese - Ecobat, foto: Ecobat

Pokud najdete v šuplíku baterii a nejste si jistí, hledejte nápis „rechargeable“. Pokud na baterii není, rozhodně ji nevkládejte do nabíječky. Nabíjení baterií, které k tomu nejsou určené, může být nebezpečné.

Co tedy s takovou baterií? Rozhodně nepatří mezi komunální odpad! Kovy obsažené v recyklovaných bateriích tvoří 60 – 80 % jejich hmotnosti a je tedy jasné, že recyklace skýtá obrovskou úsporu v těžbě nerostných surovin.

Vybité baterie je možné vrátit všude, kde lze zakoupit nové, ve sběrných dvorech a ve veřejných budovách – na úřadech a v prostorách škol se nachází sběrné nádoby.

Po celé ČR je více jak 15 000 sběrných míst, úplnou databázi lze nalézt na webových stránkách www.ecobat.cz. Nabídka sběrných nádob je pestrá a liší se tvarem, barvou i použitým materiálem.

Každý, kdo chce třídit baterie, může si domů pořídit stylovou krabičku nazývanou ECOCHEESE. Jedná se o nádobu s dírami různých velikostí, které symbolizují různé velikosti baterií. O krabičku si lze napsat a Ecobat jí zdarma pošle (http://www.ecocheese.cz/chci_ecocheese). Stačí jen vybrat barvu, která bude nejlépe ladit k prostředí, kde bude box stát.

Během prvního týdne si o krabičku napsalo více než 8 500 „sběračů“ a dalších 8 000 si je odneslo z propagačních stánků, řekla magazínu Ekobydlení.eu koordinátorka projektu Kateřina Vránková a dodala, že ke konci loňského roku bylo rozdáno celých 40 000 kusů boxů.

„Mě samotnou velice těší zájem tolika lidí,“ říká Vránková. Systém, kdy si zájemce musí o krabičku napsat prý pomáhá tomu, aby ECOCHEESE skončil tak, jak má.

Aby se přesun baterií do ECOCHEESE maximálně oddálil, je dobré si připomenout několik rad, jak životnost baterií prodloužit.

Důležité je baterie správně skladovat – na chladném a suchém místě, neboť i nepoužité baterie mají časem tendenci ztrácet energii. Není také radno nechávat baterie v elektrických přístrojích, které nehodláte delší dobu používat.

Životnost dále prodlužuje správné nabíjení, nevystavujte baterie přímému slunci, mrazu ani vlhkému prostředí. Dávejte také pozor na mechanické poškození baterie a na případnou kombinaci starých a nových baterií, stejně jako kombinaci různých chemických systémů baterií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *