Tabák by se mohl stát cenným zdrojem biopaliv
Nový objev vrhá zcela jiné světlo na pěstování tabáku. Už to nemusí být jen rostlina, díky které tabákový průmysl ročně zabije statisíce lidí. Plantáže tabáku mají totiž nejlepší šance ovládnout rostoucí trh s biopalivy. Skutečně je ale vyjádřením nezištné pomoci v krizi fosilních paliv? Nebo jde jen o využití mezery v administraci Obamovy iniciativy energetické nezávislosti? To musí ukázat teprve čas.
Tabák se může díky biochemickým úpravám snadno stát „novinkou“ s potenciálem k rychlému ovládnutí trhu v oblasti alternativních zdrojů paliv.
Výsledky výzkumu institutu Národních laboratoří Lawrence Berkeleyho (NLLB) zatím napovídají tomu, že díky mikrobiální fermentaci přímo v listech tabáku bychom si na poli skutečně mohli pěstovat téměř hotové biopalivo.
Cílem genové modifikace je „přeskočit“ pár kroků výrobního procesu, a přeměnit uhlovodíkové molekuly na oleje přímo využitelné coby pohonné hmoty.
„Rádi bychom, aby se kvašení odehrávalo přímo v buňkách rostliny,“ popisuje plánovaný výsledek biochemik Christer Jansson. „Pokud by se fermentace odehrála v listech, stačilo by jen sesbíranou biomasu podrtit, abychom mohli extrahovat uhlovodíkové molekuly, a chemicky je rozštěpit na kratší řetězce, které by se daly využít jako palivo.“
„A je celkem jedno, jestli bychom touto cestou vyráběli benzin, naftu nebo palivo pro letadla,“ dodává Jansson.
Aby byl proces skutečně efektivní, je zapotřebí vyšlechtit takovou rostlinu tabáku, která bude lépe pracovat se světlem a více si „vychytávat“ oxid uhličitý z ovzduší. Proto vědci zapracovávají do tabáku sekvence genomu řas a sinic.
Práce s tabákem je ostatně v USA velmi oblíbeným námětem studií, nejen o škodlivosti kouření. Na univerzitě v Marylandu zkoumají bakterie parazitující na tabáku, jako příhodném zdroji energie pro palivové články, zatímco floridská univerzita UCF řeší využití tabákových enzymů pro urychlení rozkladu dřevnaté biomasy na líh.
Jako potenciální zdroj energie, který přímo nekonkuruje tradičnímu potravinářskému zemědělství, je výzkum hojně dotován americkým ministerstvem zemědělství. A kdyby se skutečně podařilo zavést výrobu paliva z tabáku, zdraví americké populace by to snad mohlo dokonce i zlepšit.