Z trosek na pobřeží Kalifornie postavili architekti kousek ráje

„Ráj stvořený z trosek“. Tak těmito slovy popisují architekti z rumunského architektonického studia Razvan Barsan + Partners svůj aktuální projekt v Kalifornii. V rámci něj se pustili do transformace prostoru, který by jiné asi jen málo lákal.

Zdejší stará pobřežní přečerpávací stanice s betonovým molem byla sice zasazena do krásného okolí, ale svým industriálním charakterem ho dost hyzdila. Proměna ale stála za to.

Cíl projektu? Nevyužívaný objekt s průmyslovou minulostí. Jenže co na tom, že se nachází na pobřeží průzračně čistého a sluncem prohřátého moře, co naplat, že kolem rostou letité stromy a palmy.

To vše poněkud ztrácí na ceně, když se nachází v těsném sousedství rezavého potrubí, betonových pilířů, masivního nájezdu pro cisternové vozy a rozpadajících se trupů několika starých rybářských lodí.

Jenže lidé z Razvan Barsan + Partners viděli v celé lokalitě potenciál. Projekt, který zde realizovali, a dnes nese honosné pojmenování „Bay House“ a láká k výhledům na oceán, je mimořádnou ukázkou tzv. upřímné architektury.

Tato specifická odnož architektury je ukázkou praktičnosti řešení nabízených profesionály. Obvykle se totiž soustředí na rekonverze a rekonstrukce (většinou průmyslových) objektů, u kterých „přiznává jejich minulost“. A stejně tak se ani Razvan Barsan + Partners nepokoušejí skrývat, že Dům v Zátoce kdysi byl přečerpávací stanicí s betonovým molem.

Všechny tyto nelichotivé a oku nelahodící části jsou zachovány, ale přitom vkusně překryty novými designovými prvky. Ano, minulost tu tvoří základní skelet stavby. K ní je ale přistavěna celá řada částí, které to nehezké dovedně maskují.

Architekti do značné míry omezili využití nepůvodních materiálů, a při stavbě a úpravách zhodnotily i zmíněné vraky lodí. Přeměnily se na dok, vyhlídková mola, součásti venkovního nábytku.

K tomu všemu patří ještě „snaha zapracovat historické technické prvky do kompozice přírody“ a cílené utužení charakteru nové zástavby s okolní exotickou krajinou. „Byl to sice dramatický zákrok, ale podařilo se nám plně oživit potenciál místa,“ prozrazují architekti. „Je to teď malý kousek ráje.“

Jeden myslel na “Z trosek na pobřeží Kalifornie postavili architekti kousek ráje

  • 27. 2. 2017 (4.06)
    Trvalý odkaz

    Mandy Grimes mentioned to me she gets her photos done by you and sent me your website. I am wondering what packages you ofher?Tfank you,Erin

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *