Z trosek na pobřeží Kalifornie postavili architekti kousek ráje

„Ráj stvořený z trosek“. Tak těmito slovy popisují architekti z rumunského architektonického studia Razvan Barsan + Partners svůj aktuální projekt v Kalifornii. V rámci něj se pustili do transformace prostoru, který by jiné asi jen málo lákal.

Zdejší stará pobřežní přečerpávací stanice s betonovým molem byla sice zasazena do krásného okolí, ale svým industriálním charakterem ho dost hyzdila. Proměna ale stála za to.

Cíl projektu? Nevyužívaný objekt s průmyslovou minulostí. Jenže co na tom, že se nachází na pobřeží průzračně čistého a sluncem prohřátého moře, co naplat, že kolem rostou letité stromy a palmy.

To vše poněkud ztrácí na ceně, když se nachází v těsném sousedství rezavého potrubí, betonových pilířů, masivního nájezdu pro cisternové vozy a rozpadajících se trupů několika starých rybářských lodí.

Jenže lidé z Razvan Barsan + Partners viděli v celé lokalitě potenciál. Projekt, který zde realizovali, a dnes nese honosné pojmenování „Bay House“ a láká k výhledům na oceán, je mimořádnou ukázkou tzv. upřímné architektury.

Tato specifická odnož architektury je ukázkou praktičnosti řešení nabízených profesionály. Obvykle se totiž soustředí na rekonverze a rekonstrukce (většinou průmyslových) objektů, u kterých „přiznává jejich minulost“. A stejně tak se ani Razvan Barsan + Partners nepokoušejí skrývat, že Dům v Zátoce kdysi byl přečerpávací stanicí s betonovým molem.

Všechny tyto nelichotivé a oku nelahodící části jsou zachovány, ale přitom vkusně překryty novými designovými prvky. Ano, minulost tu tvoří základní skelet stavby. K ní je ale přistavěna celá řada částí, které to nehezké dovedně maskují.

Architekti do značné míry omezili využití nepůvodních materiálů, a při stavbě a úpravách zhodnotily i zmíněné vraky lodí. Přeměnily se na dok, vyhlídková mola, součásti venkovního nábytku.

K tomu všemu patří ještě „snaha zapracovat historické technické prvky do kompozice přírody“ a cílené utužení charakteru nové zástavby s okolní exotickou krajinou. „Byl to sice dramatický zákrok, ale podařilo se nám plně oživit potenciál místa,“ prozrazují architekti. „Je to teď malý kousek ráje.“

Sdílet: