Miliony Číňanů žijí v eko-jeskyních

Nazvat obyvatele Číny „jeskynními lidmi“ nemusí nutně vyznít jako urážka. Jak upozorňuje žurnál LA Times, v současnosti tento způsob obydlí volí jako stálou variantu k životu nejméně třicet, pravděpodobněji však až téměř čtyřicet milionů obyvatel této jiho-asijské země.

Liu Jiaping, vedoucí architekt z Výzkumného centra architektury v Xianu, staví původní anekdotickou zprávu o jeskynních lidech do trochu jiného světla. „Ano, řada našich obyvatel skutečně žije v jeskyních, nebo v podzemních přístřešcích, které jsou tu plnohodnotnými domy,“ říká Jiaping. „Není to nic divného, že v jednom takovém obydlí narazíte na celou rodinu, ne jen jednoho nebo dva obyvatele. Ostatně i náš bývalý prezident Mao Ce-tung v takové jeskyni vyrůstal.“

Z hlediska praktičnosti tyto jeskyně v mnoha ohledech po stránce ekologické udržitelnosti nebo energetické efektivity vysoce převyšují jiná rodinná obydlí. „Tyto domy nebojují s krajinou, ale těží z jejich dispozic,“ popisuje Jiaping.

Kvůli jejich stavbě není zapotřebí zarovnávat terén nebo ničit kopce a svahy, naopak se zanořují pod jejich horizont. Ze zahloubení obydlí pak vyplývají nižší stavební náklady a snížená spotřeba jiných stavebních materiálů. Zásadní výhodou je „vynikající přírodní izolace“, kterou proti tepelným ztrátám poskytuje přímo svah.

Jeskyní a podzemní domy neční nad terén, jejich schopnost narušovat krajinný ráz míst je nízká. „Proto se k těmto hloubeným stavbám zvláště uchylují lidé z Velké sprašové plošiny,“ doplňuje Jiaping.

„Zdejší porézní půda je k výkopům nejvhodnější.“ Výstavbou ve svahu a pod zemí si zároveň chrání obdělávatelnou půdu na rovném povrchu. Klasické tesané jeskyně ve vápenci jsou pak spíše doménou provincie Šen-Si a Henan.

Výdobytky moderní civilizace už pochopitelně dorazily i do jeskyní. Výjimkou není rozvod teplé a studené vody, vytápění, elektřina nebo připojení k telefonu či internetu. Přesto se však místní obyvatelé, zvláště ti z mladších generací, do bydlení pod zemí nehrnou.

V současnosti počet obyvatel klesá, a čínské realitní kanceláře už zařadily do světových katalogů první nabídky jeskyní k pronájmům i prodejům. Nejlevnější jednopokojové kousky bez vody tu pořídíte za 30 dolarů měsíčně, luxusní tří až čtyř-pokojové jeskyně s kompletním zázemím jsou k prodeji za 46 000 dolarů.

Sdílet: