USA: nejnižší emise od roku 1994 a na cestě k ekologické velmoci

Emise oxidu uhličitého nad Severní Amerikou jsou nejnižší za poslední dvě desetiletí. Díky zdvojnásobení podílu obnovitelných zdrojů energie, úsporným opatřením a technologickým inovacím užívaných v průmyslovém měřítku, jsou letošní naměřené koncentrace uhlíku nejnižší od roku 1994.

Emise oxidu uhličitého nad územím USA dlouhodobě klesají, především díky nárůstu obnovitelných zdrojů energie. zdroj: VulcaProject.com
Emise oxidu uhličitého nad územím USA dlouhodobě klesají, především díky nárůstu obnovitelných zdrojů energie. zdroj: VulcaProject.com

Zpráva, kterou Bloombergovo finanční centrum (BNEF) sestavilo pro Obchodní radu udržitelných energií (BCSE), hovoří poměrně jasně. Obnovitelné zdroje energie a nahrazování zastaralých technologických postupů je zřetelně vidět i na ozdravění severoamerického klimatu.

Podle analýzy Bloombergova institutu, která vychází ze statistických ročenek meteorologických ústavů, poklesla jen za posledních pět let koncentrace oxidu uhličitého o třináct procent.

Snižovat emise se daří

„Spojené státy americké sice selhaly, pokud šlo o důraznější formu boje proti změnám klimatu,“ píše se ve zprávě BNEF. „Ale i tak se podařilo více jak z poloviny naplnit plán Baracka Obamy, na snížení emisí o 17 %, oproti stavu v roce 2005.“

Konkrétně se Američanům podařilo splnit 10,7 %, což je v době, kdy je moderní květnaté ekologické závazky neplnit, skutečně výjimečné. USA si prý tímto výsledkem upevní vlastní pozici na mezinárodním poli při jednáních o ekologických „problémových“ tématech.

Snížením emisí také padá názor finančníků – konzervativců, že kroky vedené za účelem snižování emisí se negativně odrazí na ekonomické bilanci celé země.

Zisky rostou

„Jenže namísto toho uhlíkové emise klesají a zisky z investic do obnovitelných a ekologických zdrojů energie rostou,“ říká Lisa Jacobsonová, prezidentka BCSE. „Zatímco uhlí se na trhu propadlo o 18,1 %.“

Ve zprávě se také dočteme o tom, jak se pozvolna proměňují v ekologickou velmoc. Od roku 2007 například klesla spotřeba energií administrativními budovami o 6,7 %, díky investicím do účinných izolací a efektivnějšího vytápění.

Také 31 % veškeré elektrické energie je generováno zpracováním zemního plynu. Na celkových emisích se podepsal i fakt, že jen za rok 2012 si 448 000 obyvatel koupilo nebo .

Podle BNEF činí roční obrat celého trhu s obnovitelnými zdroji energie, ať už solárními, vodními, větrnými nebo geotermálními, 44 miliard dolarů.

11 komentářů: „USA: nejnižší emise od roku 1994 a na cestě k ekologické velmoci

 • 7. 2. 2013 (19.12)
  Trvalý odkaz

  Mnohem lepší by bylo instalovat další vodní elektrárny.
  http://files.eesi.org/Leahey_042612.pdf
  Jsou tam i celkem zajímavé tabulky, zejména mapa na straně 10. mapa ukazuje energeticky nevyužíté přehrady (možná i splavy, běžná angličtina nemá tak dokonalé rozlišení jako čeština)
  Na energeticky nevyužívaných hrázích by mělo jít získat až 10 000MW, to je takový výkon, jaký potřebuje ČR v zimě.

  Reagovat
 • 6. 2. 2013 (9.36)
  Trvalý odkaz

  Hodně taky udělalo to, že spousta výroby se od roku 1994 přesunulo do Číny a dalších částí světa. Zkuste si dnes koupit něco amerického skutečně vyrobeného v USA. To pak klesají emise.
  Nedivím se, že Buffet investuje do obnovitelných zdrojů. Pokud mají takovou podporu jako u nás, tak to je radost v tomto oboru podnikat. V jižních oblastech USA je alespoň dostatek slunných dnů a obě pobřeží nabízejí relativně odhadnutelný vítr, takže to není úplně nesmyslné.

  Reagovat
  • 6. 2. 2013 (10.23)
   Trvalý odkaz

   Přesun výroby udělal bezpochyby hodně, stejně jako nový způsob těžby zemního plynu frakováním (hydraulickým štěpením). Co se týká té podpory – tak je tomu přesně naopak, v USA výkupní dotace (pro solární elektrárny) prakticky neexistují nebo se teprve zavádějí, zatím na státní úrovni. Na federální úrovni je velmi obtížné, ne-li nemožné něco takového prosadit. Ale přesně jak říkáte: USA má v některých oblastech pro obnovitelné zdroje velmi vhodné podmínky, takže se tam mohou vyplatit i bez dotací.

   Reagovat
   • 6. 2. 2013 (19.38)
    Trvalý odkaz

    To není úplně přesné. USA nemá podporu výkupu, ale podporuje, a to velmi značně až do výše 10000 USD samotný nákup zařízení. Dle mého názoru mnohem lepší krok jak výkupní dotace, protože velké projekty na tom nezbohatnou a naopak malí spotřebitelé si nastrkají panely na střechy a síť bude velmi decentralizovaná.

    Reagovat
    • 6. 2. 2013 (19.54)
     Trvalý odkaz

     Podpora nákupu zařízení nesnižuje cenu tak, jako podpora výkupní ceny. O čem jsme se přesvědčili při podpoře tepelných čerpadel v ČR. A v USA jsou FVE dražší než v EU.
     Podpora výkupní ceny dokázala vybudit konkurenci a vývoj tak, že investiční náklady klesaly o cca 30% ročně.
     http://www.pvxchange.com/priceindex/Default.aspx?template_id=1&langTag=de-DE

     Takže je to úžasné a v jiné technologii nevídané. Velmi dobře vymyšleno, až na ČEZko kde to zkorumpovaná vláda v roce 2009 záměrně zkazila a stále kazí.

     Reagovat
 • 6. 2. 2013 (9.35)
  Trvalý odkaz

  Ty hybridy a el. auta jsou k ničem. Na vytvoření elektrického auta se spotřebuje tolik ropy a cenných materiálů, že tu ropu vy neprojezdíte za 20 let. A to nemluvím o tom, že za 7-10 let musíte vyměnit baterie. A nabíjí je 12 hodin kvůli dojezdu 200 km. To si koupí jen opravdový idiot. Jinak pěkný článek

  Reagovat
  • 6. 2. 2013 (10.26)
   Trvalý odkaz

   Dovolím si nesouhlasit. Pochopitelně by bylo lepší, pokud by spotřebitelé místo auta volili jízdní kolo nebo skútr. Ale oni chtějí auta. Ta výměna baterií je poměrně rozšířený mýtus, který není založen na pravdě – Toyota například měnila u svých hybridů Prius za posledních 10 let jen minimum baterií, navíc v naprosté většině případů z důvodu nějaké závady, nikoliv z důvodu životnosti. Ad. 12 hodin na 200 km – opět, platí pro většinu elektromobilů, ale ne pro všechny ( – dojezd 500 km, dobíjení na 500 km cca 1 hodina). Pokud vás toto téma zajímá podrobněji, doporučuji sledovat náš sesterský magazín Hybrid.cz.

   Reagovat
  • 6. 2. 2013 (15.27)
   Trvalý odkaz

   Máte to doložené nějakými čísly? Před několika roky mi jeden velmi vzdělaný člověk (pracující na nějakém výzkumném pracovišti) tvrdil, že se do výroby fotovoltaik se musí vložit tolik energie při výrobě, že se to během jejich životního cyklu ani nevrátí zpátky. Tak jsem mu poslal aktuální data. Nakonec přiznal, že kalkulaci si udělal před dvaceti pěti léty a od té doby se s tím už nezabýval.

   Reagovat
  • 6. 2. 2013 (8.27)
   Trvalý odkaz

   Myslíme. Chceme tím vyjádřit řadu skutečností, které dnes v USA nabírají na síle a které tuto obrovskou zemi výrazně proměňují: už jen to, že 42 % nových zdrojů v USA byly větrné elektrárny, že i takoví investoři jako Warren Buffet investují do obnovitelných zdrojů, že v celý USA je vidět obrovské hnutí směrem k šetření, obnovitelným zdrojům.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *