Kyocera: solární panely na věčnost?
Společnost Kyocera zveřejnila v tiskové zprávě výsledky nezávislého testu účinnosti a kvality svých solárních článků. Po deset let byly v laboratořích a v „terénu“ Fraunhoferova institutu pro Solárně energetické systémy (ISE) nepřetržitě sledovány a snímán jejich výkon.
Kyocera se navenek prezentuje „precizní a přírodním vlivům odolnou prací“. A zdá se, že nepřehání. Po deseti letech neustálého provozu poklesl maximální výkon solárních článků jen o 5 %.
„Výzkum se soustředil na vyhodnocení odolnosti vůči degradaci v prostředí různých podmínek, v rámci instalací v objektech ISE. Testovaný model Kyocera KC 125 G podával prakticky po celou dobu špičkové výsledky. Pětiprocentní pokles za jednu dekádu, bez jediné odstávky, to je něco mimořádného,“ zaznívá v hodnocení výsledků, které nešetří pozitivními referencemi.
„Zajímalo nás především, jak se bude měnit efektivita celého provozu v průběhu času, a jestli tyto získané informace budou ve shodě s deklarovanými kvalitami,“ říká Anselm Kroger-Vodde, projektový manažer ISE, který se soustředí především na „fyzickou“ odolnost solárních panelů v různých podmínkách. „Stabilita výkonu bez ohledu na čas nás velmi příjemně překvapila.“
Většina solárních článků, které dosud byly v laboratořích Fraunhoferova institutu testovány, nedosahuje takových kvalit. „V průměru tu můžeme hovořit o poklesu 9,6 % výkonu za pět let,“ dodává Kroger-Vodde.
O které konkrétní produkty se jedná, nezmínil. Kyocera dnes garantuje u svých výrobků 80 % nominálního výkonu po dobu pětadvaceti let. Testy dlouhodobého výkonu za reálných podmínek patří ve světě dosud spíše mezi výjimečné. Rekord drží laboratoře v Tokyu, které testují jednu řadu solárních článků už třicet let.