V Cambridge vyrostl šetrný plastový dům

Architekti Alessandro Armandi a Manfredo di Robilant z Turína ukazují, že italské nápady se nemusí týkat jen oděvnictví a bytového designu. Provedli komplexní rekonstrukci historického domu takovým způsobem, že Američané začínají přemýšlet o celém novém trendu rekonstrukcí.

„Plastový dům nezní příliš lákavě, ale výsledek sám za to stojí. A úspora energií také.“  foto: Paolo Rosseli/Domusweb.it
„Plastový dům nezní příliš lákavě, ale výsledek sám za to stojí. A úspora energií také.“ foto: Paolo Rosseli/Domusweb.it

Ve městě Cambridge (nedaleko Bostonu) ve státě Massachusetts narazíme na celé čtvrtě s historickou zástavbou. Jejich původ můžeme datovat k první polovině devatenáctého století, což je pro majitele, který má platit účty za elektřinu a vytápění totéž, co ekonomický rozsudek smrti.

Rekonstrukci starého domu však italští architekti pojali ve velkém, a z původního domu mnoho nezbylo. Celá budova byla osazena průsvitnými plastovými panely. Vznikl tu „Dům s velkým oknem“.

Představa plastového akvária v řadové zástavbě zní skutečně děsivě, ale v pojetí Armandiho a di Robilanta se podařilo vytvořit něco mimořádného. Futuristické moderní bydlení, které stoprocentně klade důraz na přístup přirozeného světla.

A jako přidaná hodnota – maximální efektivita při nakládání s energiemi. Interiér domu si přitom ponechal mnoho ve své otevřenosti, velkých pokojů a masivních schodišť, vypadá teď ale o poznání útulněji.

Uvnitř domu, jehož rozloha užitné plochy se blíží 500 metrům čtverečních, narazíme na masivní trámoví z tmavého dřeva, velkou knihovnu i prostornou jídelnu. Světla je všude dostatek, ale zároveň je uvnitř „plastového obydlí“ dostatek soukromí.

Projekt rekonstrukce dvoupodlažního domu, která byla realizována mezi lety 2012/2013, upozornil na nové možnosti účelného oživení obytných domů v USA. Nemusí se vždy ničit to staré, a přitom člověk nemusí žít v minulosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *