Z poškozené jaderné elektrárny Fukušima uniká radioaktivní voda
Před několika týdny japonská vláda přiznala, že do Tichého oceánu uniká už více než dva roky radioaktivní voda z poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Ta byla poničena zemětřesením a vlnou tsunami v roce 2011. Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií (NRA) zvýšil stupeň závažnosti úniku vysoce radioaktivní vody z původního prvního stupně na třetí stupeň.
Na mezinárodní stupnici jaderných událostí to označuje „závažný incident“. Vláda má v plánu vybudovat podzemní „ledovou zeď“ kolem reaktorů a vyvinout pokročilý systém čištění vody za 47 miliard jenů (cca 9,4 miliardy korun).
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Nejstarší jaderná elektrárna na světě odstavena
Voda používaná k chlazení uniká z jedné z nádrží. Byl zjištěn i únik z potrubí spojujícího dvě nádrže. Odborníci odhadují, že denně vytéká okolo 300 tun podzemní vody, která protéká kontaminovanými údržbářskými tunely a dírami v elektrárně.
Voda s mnohem vyšším množstvím radiace je neustále odčerpávána. Část z ní ale pravděpodobně uniká prasklinami v základech poškozených jaderných reaktorů a jejich turbín a pomalu prosakuje půdou do moře. Její přesné množství zatím není známo.
Polovina odčerpané vody se znovu používá k chlazení reaktorů. Zbytek je shromažďován v nádržích. Radioaktivita naměřená u dna jedné z nádrží dosahuje 1800 milisievertů za hodinu. To je dávka, která by člověka vystaveného takovému záření usmrtila za čtyři hodiny.
Kontaminovaná voda se dostává do oceánu. V rybách žijících u dna moře byl zjištěn výskyt velkého množství radioaktivního cesia. Vědci sledují také nárůst množství stroncia-90 a tritia. Hlavně stroncium se ukládá v kostech ryb. Setrvává v rybách i lidech, kteří je snědí, déle než cesium. Rybolov v okolí Fukušimi byl pozastaven.
Provozovatelem elektrárny je společnost Tokyo Electric Power Co. (Tepco). Nepopírá možnost, že by mohlo k úniku radioaktivní vody docházet. Na druhou stranu uvádí, že k tomu neexistují jednoznačné důkazy.
Elektrárna vlastní přes tisíc nádrží, které zadržují 335 000 tun kontaminované vody. Ta se dále zpracovává, aby došlo k odstranění cesia. To patří mezi nejnebezpečnější radioaktivní prvky. V následujících třech letech by mělo dojít ke zvýšení kapacity nádrží až na 800 000 tun.
Čistící vodní jednotka, která má čistit vodu na bezpečnou úroveň a vypouštět ji do moře, při testovacím provozu selhala. Nyní se opravuje. Vláda má v plánu během následujících dvou let vyvinout vylepšenou jednotku. Bohužel zatím neexistuje technologie na odstranění tritia. Pokud by jeho množství nadále stoupalo, představuje to určité riziko.
Především je nutné konstatovat, že není v lidských silách postavit na100% bezpečnou atomovou elektrárnu. U každé atomové elektrárny může dojít k havárii. Dále je nutné konstatovat, že atomová elektrárna je zařízení, které slouží především k výrobě uranu a plutonia, tj. k výrobě „paliva“ do jaderných zbraní. Podaří-li se nastolit trvalý mír na celé planetě, tj. nastolit mírové přátelské vztahy mezi všemi existujícími státy, potom bude možné přestat provozovat atomové elektrárny a vystavovat svět nebezpečí spojeným s jejich provozem. Jedna možnost nastolení míru na celé planetě je uvedena v článku: NOVÝ SVĚTOVÝ ŘÁD – http://miloslav7.blogspot.cz/2016/09/novy-svetovy-rad.html
hariprasade,v oklo je prirozeny reactor,to ovsem ve sve zeleni zatemele mysli nevis.
h
ttp://de.wikipedia.org/wiki/Naturreaktor_Oklo
Upřímně, kdyby vzali požární hadici a celou Fukušimu do toho moře vypláchli, tak by to v oceánu bylo měřitelné pouze v mikroskopických koncentracích, které nemají vliv vůbec na nic. Tady se řeší nesmysly tohoto typu a přitom se v oceánech nachází mnohem horší zdroje radioaktivity a to i ty přírodní!
Tak jmenujte mi jediný přírodní zdroj radioaktivity zde na zemi, který má radiaci 4 Sv/h (naměřená radiace v prostoru kontejnmentu tuším II reaktoru, uvnitř bude zřejmě ještě vyšší). Pokud chcete, můžete si tam udělat výlet, ale zpáteční letenku si nekupujte. V zinkové rakvi by to bylo drahé. A ještě jednu připomínku. U přírodních zdrojů se udává radiace v mSv/rok, přepočtěte si výše uvedenou radiaci příslušným koeficientem.
Ono je hlavně uplná pitomost uvádět u zdroje radiace něco v Sv. Jestli se chce udávat síla zamořování okolí, používají se Becquerely. Na zahradě mam zdroj, kterej dává mSv/h, a přesto je mnohem víc nebezpečný radon, který hodí mnohem méně, přesto zamořuje okolí mnohem více. Stejně jako voda v Japonsku.
Sv jsou dobré leda tak k určení působení na člověka, nikoliv k vlivu na okolí.
hariprasade,ono je sice hezke necemu verit,ale nelze delat pri tom z druhych blbce.krome spravnych znalosti cestiny by jsi mel vedet,ze existuje v Oklo prirozeny reactor s tebou uvedenou hodnotou radiace.
http://de.wikipedia.org/wiki/Naturreaktor_Oklo
COŽE 2 roky??? To bych je v tom za tohle nejrači vykoupala. A že to představuje určité riziko??? Fakt vtipný, jen si tu Zem přímo pod nohama zničme! Jsem zase rozčilená akorát!
Povím vám jedno pokud vám jde o naší zem tak si okamžitě vypněte počítač a nespotřebovávejte elektřinu vyrobenou spalováním uhlí, jaderného paliva!
Hrušky, jablka a bububu..
4ištění kontaminované vody naopak funguje a tritium nebezpečné není, neboť je pouze beta zářičem a v atmosféře i oceánech se přirozeně vyskytuje. Koukněte se do wikipedie bubáci :)
Máte pravdu. Splácal jste dohromady věci, z nichž jedna nebezpečná není – tritium, tady akorát, že nevím, jestli byste si dobrovolně koupil rybičku se zvýšeným obsahem tritia. Mohl by to nakonec být i módní artikl. Mít něco takového v akváriu. Pokud se týče stroncia, které se ukládá v kostech ryb, tak to si myslím, že byste si už rozmyslel. I když radioaktivita bude jistě tak malá, že nepříjemnosti hrozí hlavně rybičce a tomu, kdo jí případně pozře (fuj). Čištění vody naopak problém je a velký. Jak myslíte, že bude radioaktivní filtr po vyčištění vody, která má u dna 2500 mSv? Někdo to bude muset nějak z filtrační kolony vyjmout a uložit do ochranného obalu (možná že to půjde nějak automaticky, ale může se někde něco zaseknout). Někdo to bude muset transportovat a ukládat. A někdo to bude muset platit a platit. To by mě zajímalo, co byste říkal, kdyby to šlo z vaší kapsy. Jestli jste si dával pozor, tak to neplatí Tepco, ale poplatníci. Tepco na to nemá. Takhle je to s jadernými elektrárnami. A bude to trvat hodně dlouho. Možná to budou platit ještě jejich vnuci. Nejspíš určitě. Ostatně, jste-li daňovým poplatníkem, tak už docela dlouho přispíváte na Černobyl (sarkofág je za 1,54 miliardy eur). Bububu.