Z poškozené jaderné elektrárny Fukušima uniká radioaktivní voda

Před několika týdny japonská vláda přiznala, že do Tichého oceánu uniká už více než dva roky radioaktivní voda z poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Ta byla poničena zemětřesením a vlnou tsunami v roce 2011. Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií (NRA) zvýšil stupeň závažnosti úniku vysoce radioaktivní vody z původního prvního stupně na třetí stupeň.

 Ilustrace stavu reaktoru 1–4 po havárii jaderné elektrárny Fukušima. autor ilustrace: Sodacan, licence Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported
Ilustrace stavu reaktoru 1–4 po havárii jaderné elektrárny Fukušima. autor ilustrace: Sodacan, licence Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported

Na mezinárodní stupnici jaderných událostí to označuje „závažný incident“. Vláda má v plánu vybudovat podzemní „ledovou zeď“ kolem reaktorů a vyvinout pokročilý systém čištění vody za 47 miliard jenů (cca 9,4 miliardy korun).

Voda používaná k chlazení uniká z jedné z nádrží. Byl zjištěn i únik z potrubí spojujícího dvě nádrže. Odborníci odhadují, že denně vytéká okolo 300 tun podzemní vody, která protéká kontaminovanými údržbářskými tunely a dírami v elektrárně.

Voda s mnohem vyšším množstvím radiace je neustále odčerpávána. Část z ní ale pravděpodobně uniká prasklinami v základech poškozených jaderných reaktorů a jejich turbín a pomalu prosakuje půdou do moře. Její přesné množství zatím není známo.

Polovina odčerpané vody se znovu používá k chlazení reaktorů. Zbytek je shromažďován v nádržích. Radioaktivita naměřená u dna jedné z nádrží dosahuje 1800 milisievertů za hodinu. To je dávka, která by člověka vystaveného takovému záření usmrtila za čtyři hodiny.

Kontaminovaná voda se dostává do oceánu. V rybách žijících u dna moře byl zjištěn výskyt velkého množství radioaktivního cesia. Vědci sledují také nárůst množství stroncia-90 a tritia. Hlavně stroncium se ukládá v kostech ryb. Setrvává v rybách i lidech, kteří je snědí, déle než cesium. Rybolov v okolí Fukušimi byl pozastaven.

Provozovatelem elektrárny je společnost Tokyo Electric Power Co. (Tepco). Nepopírá možnost, že by mohlo k úniku radioaktivní vody docházet. Na druhou stranu uvádí, že k tomu neexistují jednoznačné důkazy.

Elektrárna vlastní přes tisíc nádrží, které zadržují 335 000 tun kontaminované vody. Ta se dále zpracovává, aby došlo k odstranění cesia. To patří mezi nejnebezpečnější radioaktivní prvky. V následujících třech letech by mělo dojít ke zvýšení kapacity nádrží až na 800 000 tun.

Čistící vodní jednotka, která má čistit vodu na bezpečnou úroveň a vypouštět ji do moře, při testovacím provozu selhala. Nyní se opravuje. Vláda má v plánu během následujících dvou let vyvinout vylepšenou jednotku. Bohužel zatím neexistuje technologie na odstranění tritia. Pokud by jeho množství nadále stoupalo, představuje to určité riziko.

Sdílet: