Znečištěné ovzduší stojí Evropu stamiliardy eur
Každá zábava něco stojí. Cena za znečištěné ovzduší v Evropě přijde členské země EU ročně v přepočtu přibližně na 6,5 bilionu korun. S tímto vyčíslením přichází Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Podle zprávy EEA většinu znečištění generují uhelné elektrárny.
Odkud se tyto neadresné výdaje berou? Souvisí především s dopady znečištěného ovzduší na lidské zdraví, a následnou potřebou speciální zdravotní péče. V rovnicích EEA vše pochopitelně souvisí se vším. Častější nemocnost vyúsťuje ve sníženou produktivitu zaměstnanců, méně odpracovaných dní, a to způsobuje další finanční ztráty.
Co způsobují škodlivé látky ve znečištěném ovzduší
Kvalita ovzduší v New Yorku je nejlepší za posledních 50 let
Mezi další příklady negativního působení znečištěného ovzduší se řadí například snížení výnosů v zemědělství, nebo poškození/narušení budov. Jen pro srovnání, ve Spojených státech amerických činí podobné vyčíslení dopadů znečištěného ovzduší přibližně 550 miliard dolarů.
V Evropě se tento problém týká prakticky 90 % obyvatel měst, ale nejhorší situace je v Polsku a Bulharsku.
Zatímco v ostatních evropských zemích se dá hovořit o znečištěných regionech nebo několika konkrétních metropolích, dvě zmíněné země jsou podle EEA chápány jako „téměř plošné zdroje znečištění“. Podle dalších zdrojů je až 400 000 úmrtí v Evropě ročně spojeno se znečištěným ovzduším.
Jako příklad je ve zprávě uváděn populární a vyhledávaný Londýn, jehož ovzduší se ale řadí mezi velmi znečištěné. Autoři z EEA opakovaně dávají do souvislosti snížení turistické atraktivity a pokles tržeb z cestovního ruchu v evropských městech v důsledku působení znečištěného ovzduší.
„Je až s podivem, jak se zlepšení kvality ovzduší pozitivně promítne do celé kaskády jevů, od zlepšení konkurenceschopnosti, stimulaci regionální a lokální ekonomiky, úspor v průmyslu a obchodu a podporou udržitelného rozvoje.“ Zlepšit kvalitu ovzduší nad Evropou neznamená jen ušetřit, ale výrazně si pomoci.