Stuttgart staví odvážné nové hlavní nádraží
Stuttgart 21 je rozsáhlý projekt rekonstrukce stuttgartského hlavního nádraží. Zároveň jde ale o součást rozsáhlejšího plánu na železniční propojení Paříže, Vídně a Budapešti. Ze Stuttgartu by se tak mělo stát nové „srdce Evropy“. Nové hlavní nádraží v jihoněmecké metropoli představuje nejen architektonický skvost.
Nová budova hlavního nádraží byla na výzvu města Stuttgart a Deutsche Bahn navržena už v roce 2007. Počítá s přesunutím prakticky celého komplexu pod zem. V městském centru díky tomu znikne obrovský zelený park. Rosáhlé podzemní prostory využijí během dne pro osvětlení přirozené světlo dovedené světelnými pumpami. Elektrickou energii zajistí fotovoltaika na přilehlých budovách.
Čína chce vakuové rychlovlaky s rychlostí až 1000 km/h
Vysokorýchlostná železnica: Z Pekingu priamo do Londýna pohodlne a rýchlo
Cílem rekonstrukce je mimo jiné lépe přizpůsobit nádraží vysokorychlostním vlakům. Právě díky nim se ze Stuttgartu má stát důležitá železniční křižovatka celé Evropy. Energetická náročnost celé budovy je dále snížena využitím přirozené ventilace namísto mechanické. Dokončení nové podzemní budovy se očekává v letech 2016 – 2020.
Není bez zajímavosti, že ani v Německu se podobné rozsáhlé projekty rekonstrukce hlavních nádraží neobejdou bez protestů. V lednu 2010 protestovalo proti celému záměru asi 10 000 lidí. Autory projektu nového hlavního nádraží ve Stuttgartu jsou tvůrci ze studia Ingenhoven Architects.