Stuttgart staví odvážné nové hlavní nádraží

Stuttgart 21 je rozsáhlý projekt rekonstrukce stuttgartského hlavního nádraží. Zároveň jde ale o součást rozsáhlejšího plánu na propojení , a Budapešti. Ze Stuttgartu by se tak mělo stát nové „srdce Evropy“. Nové hlavní nádraží v jihoněmecké metropoli představuje nejen architektonický skvost.  
architektura - Stuttgart - nové hlavní nádraží

Nová budova hlavního nádraží byla na výzvu města Stuttgart a Deutsche Bahn navržena už v roce 2007. Počítá s přesunutím prakticky celého komplexu pod zem. V městském centru díky tomu znikne obrovský zelený . Rosáhlé podzemní prostory využijí během dne pro přirozené světlo dovedené světelnými pumpami. Elektrickou energii zajistí na přilehlých budovách.

architektura - Stuttgart - nové hlavní nádraží

Cílem rekonstrukce je mimo jiné lépe přizpůsobit nádraží . Právě díky nim se ze Stuttgartu má stát důležitá železniční křižovatka celé Evropy. Energetická náročnost celé budovy je dále snížena využitím přirozené namísto mechanické. Dokončení nové podzemní budovy se očekává v letech 2016 – 2020.

architektura - Stuttgart - nové hlavní nádraží

Není bez zajímavosti, že ani v se podobné rozsáhlé projekty rekonstrukce hlavních nádraží neobejdou bez protestů. V lednu 2010 protestovalo proti celému záměru asi 10 000 lidí. Autory projektu nového hlavního nádraží ve Stuttgartu jsou tvůrci ze studia Ingenhoven Architects.

Inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *