2020: pobřežní větrné elektrárny vyrábějí až 40 GW

Pokud se konzultanti z GlobalData nemýlí, mohly by pobřežní větrné elektrárny v roce 2020 globálně vyrábět až 40 GW elektřiny. Společnost GlobalData se dlouhodobě soustředí na vyhodnocování trendů mezinárodních trhů s obnovitelnými zdroji energie, a bedlivě také sleduje jednotlivé investiční zóny a realizované projekty ve světě.

Pobřežní větrné elektrárny se stávají páteří obnovitelných zdrojů v řadě zemí. Zdroj: offshorewind.biz
Příbřežní větrné elektrárny se stávají páteří obnovitelných zdrojů v řadě zemí. Zdroj: offshorewind.biz

Na základě analýz usuzují, že odhadovaný nárůst je více než pravděpodobný, a to i přes to, že se v roce 2013 podíleli větrné příbřežní elektrárny na globální produkci energie jen výkonem 7,1 GW.

Zpracovávat a vyhodnocovat odhady trendů a doporučovat nadějné investiční záměry je vysoce sofistikovaná práce, byť někdy připomíná spíš věštění z kávové sedliny nebo čajových lístků. Konzultanti z GlobalData si dávají záležet na tom, aby na bázi dosavadního vývoje dokázali načrtnout průběh věcí příštích, a tak pracují s pokročilými srovnávanými analýzami a obsáhlou statistikou.

Vychází například z toho, že zatímco se popularita příbřežních větrných elektráren v roce 2006 dala vyčíslit globálním výkonem 0,9 GW, v roce 2013 to bylo už 7,1 GW. Jenže zmíněných 39,9 GW v roce 2020 by vyžadovalo meziroční zvyšování počtu instalací o 28 %. Odkud tedy berou jistotu, že skutečný vývoj bude kopírovat jimi naplánované křivky rostoucích trendů?

Důležité je, že v následujících letech bude průměrná cena za produkované MW spíše klesat, čímž se budou velkoplošné „suchozemské“ projekty spíše prodražovat, a na významu ještě více získají instalace pobřežních větrných elektráren dále od pobřeží a v hlubších vodách, kde jejich vysoký výkon bude odpovídat vloženým nákladům a zajistí návratnost investic.“

Evropské země mají do dalších let připraveno hned šestnáct velkých projektů, které dohromady budou generovat 4,9 GW. Velká Británie zdá se vsadila na příbřežní větrné elektrárny definitivně, protože v současnosti produkují 52 % veškeré energie generované silou větru. „Čím více zemí pochopí, že příbřežní větrné elektrárny se skutečně vyplácí, tím více bude tento sektor obnovitelných zdrojů narůstat.“

GlobalData upozorňuje na tendence ke skokovým zvýšením, protože například globálních 1,6 GW se udělalo jen za rok 2013. Řada velkých investičních projektů obnovitelných zdrojů energie je navíc před dohotovením, přičemž za hlavní tahouny v oblasti instalací příbřežních větrných elektráren lze považovat Velkou Británii, Německo, Dánsko a Belgii.

A pořád je tu ještě Čína, která prý zdaleka neodkryla všechny své karty. „Příbřežní větrné elektrárny se projevily jako dobrá investice,“ stojí ve shrnující zprávě GlobalData. „Nabízí totiž vysoký výkon, který je na rozdíl od elektráren na pobřeží konzistentní a neměnný. Náklady na vybudování příbřežní větrné elektrárny nejsou malé, ale právě s větší rozlohou začínají být mnohem více rentabilní, než pobřežní farmy.“

2 komentáře: „2020: pobřežní větrné elektrárny vyrábějí až 40 GW

 • 24. 9. 2014 (17.16)
  Trvalý odkaz

  Pokud se konzultanti z GlobalData nemýlí…

  Sranda je, ze oni sa mylia. V roku 2020 uz nikto nebude pouzivat a uz vobec nie stavat nove HAWT veterne elektrarne. Uz len ich prevadzka zrujnuje majitelov…

  Reagovat
  • 25. 9. 2014 (20.16)
   Trvalý odkaz

   Myslíte, že je nahradí elektrárny s vertikálním rotorem? Nemyslím si, spíše bych asi viděl jako schůdné nějaké verze Halladayovy turbíny, s moderními programy a materiály bychom se snad mohli dostat k maximální účinnosti, která je okolo 40%, zvlášť když startuje již při asi 0,16m/s, tedy by mohla využívat dnes nyvyužitelné rychlosti, to by mohlo zvýšit produkci energie, možná by šly kombinovat s klasickými vrtulemi ale neznám rozsah využití. někde bych mohl vyhrabat, možná, starý časopis ve kterém potřebná tabulka je, ale nevím jestli ho ještě mám.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *