Indický stát Rádžastán chce vybudovat 4GW solární elektrárnu

V indickém Rádžastánu se v současné době připravuje projekt na výstavby nové solární elektrárny. Záměr budí rozruch svým rozsahem. Pokud se totiž podaří projekt realizovat, měla by necelých sedmdesát kilometrů od Jaipuru vzniknout solární farma o výkonu až 4 GW. A pochopitelně, jako už tolikrát, jednalo by se o největší podobný projekt ve světě.

Stát Radžastán nacházející se v severozápadní části Indie má pro využití potenciálu sluneční energie zdaleka nejvýhodnější podmínky z celé země. foto: SolarGIS © 2011 GeoModel Solar s.r.o. licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Stát Radžastán nacházející se v severozápadní části Indie má pro využití potenciálu sluneční energie zdaleka nejvýhodnější podmínky z celé země. foto: SolarGIS © 2011 GeoModel Solar s.r.o. licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Lokalita pro realizaci je už vybrána: dlouho se hovořilo o několika místech, ale pobřeží jezera Sambar nakonec vyhrálo. Je zde dostatek volné půdy, otevřeného nezalesněného prostoru a panují zde i dobré sluneční podmínky. Solární panely by tu měly ve finále pokrýt plochu o rozměrech 20 000 akrů.

Pokud jde o solární panely, a vlastně i celkový koncept solární elektrárny, panuje ale dosud několik nejasností. I zahraniční analytici upozorňují, že zatím různé zdroje nejsou schopny potvrdit, zda se tu bude budovat koncentrační solární elektrárna, farma ze solárních panelů, anebo se bude jednat o hybridní model. Ale to není nic, co by v případě projektů obnovitelné energie v Indii někoho ještě překvapovalo.

První fáze projektu, která by měla být zahájena na začátku příštího roku, bude obnášet vybudování zařízení o kapacitě 1 GW. Na díle se budou podílet firmy Bharat Heavy Electrical Ltd. (BHEL), Rajasthan Elecronics and Instruments (REIL) a sdružení Solárně-elektrických korporací Indie.

Ve svodkách ekonomických podkladů pak na znalého čtenáře působí trochu nepatřičně i přítomnost společnosti SJVN, která se dosud soustředila spíše výhradně na projekty vodních elektráren. Tato úvodní fáze má být hotova do roku 2016. Bez zajímavosti ale není ani model financování obřího projektu.

Rádžastán totiž před časem adoptoval zákonné opatření vycházející z modelu „korporátní sociální odpovědnosti“. Tento zákon vyžaduje, aby podniky s určitým ročním ziskem ročně přispívaly do fondu 2 % ze svého celkového obratu. Fond se překvapivě daří plnit.

Vláda federálního státu zápolí s požadavky na redukování emisí, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v mixu využívaných energií a také s neustálými problémy s provozem elektrické sítě. Výpadek proudu v loni například způsobil, že 700 milionů lidí zůstalo bez elektřiny. Původ „blackoutu“ byl právě na území Rádžastánu.

Dovoz paliva se prodražuje a přidružené ekologické problémy narůstají. Indie přitom má ideální podmínky pro rozvoj čistých zdrojů energie. Odhadovaná potenciální kapacita celé Indie je okolo pěti terrawatthodin. A příspěvek 4 GW do celkového mixu energií má být prvním krokem, jak začít z těchto „neomezených“ možností těžit.

4 komentáře: „Indický stát Rádžastán chce vybudovat 4GW solární elektrárnu

 • 10. 10. 2013 (18.52)
  Trvalý odkaz

  A u nas vlada posuva plany dostavby dialnic z BA do KE a podobne :D Drzim im palce nech ten project sa podari a nech im to pomoze.

  Reagovat
 • 10. 10. 2013 (18.33)
  Trvalý odkaz

  Kdo tam byl, tak ví, že Rádžasthánu bývají v této oblasti vedra i přes 50°C. Čistě fotovoltaická elektrárna by jela na dosti malou účinnost a přehřívala by se. Určitě daleko výhodnější bude koncentrátorová (i z pohledu možnosti akumulace tepla na noc), nebo hybridní. Jelikož se bude stavět u vodního zdroje, tak by mohla být i voda. Doufám, že udělají i nějakou recyklaci vody. Je tam hrozné sucho.

  Reagovat
   • 13. 10. 2013 (19.07)
    Trvalý odkaz

    Chlazení bez vody bude mít malou účinnost. Pokud jste tam nebyl, tak si nedokážete představit, co to je za vedro. A já si nedokážu si představit, co to dělá s elektrickými zařízeními a jak často se opravují (tak dlouho jsem tam nebyl), ale jsou tam časté výpadky. Když píšu 50°C, tak to je teplota vzduchu. Písek je tak horký, že naboso jenom směšně poskakujete a přesto se vám udělají puchýře. Panely jsou tmavé. Může na nich být teplota klidně přes 100°C.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *