Francouzký Le Havre testuje 7,5MW větrnou turbínu

Le Havre, přístavní město na francouzském pobřeží, se stane sídlem nejvýkonnější evropské větrné elektrárny. Poprvé zde má být osazena co do výkonu největší větrná turbína Enercon E-126. Testovací provoz v Le Havre má ukázat zda je projekt solitérního „megavětrníku“ ekonomicky a funkčně životaschopný. Do budoucna by se totiž podobné jednotlivé větrné elektrárny mohly postarat o zásobování elektřinou celých vesnic na pobřeží.

Enercon E-126 je skutečný gigant. Třímegawattové turbíny vedle něj vypadají jako pouťové větrníky. Zdroj: wikimedia.commons.com
Enercon E-126 je skutečný gigant. Třímegawattové turbíny vedle něj vypadají jako pouťové větrníky. Zdroj: wikimedia.commons.com

Turbína Enercon E-126 se výkonem 7,5 MW řadí mezi ty nejrobustnější a největší větrníky na trhu. Ve velikosti a výkonu jí může konkurovat už jen Siemens B75, který však dodává jen nepatrně větší množství energie.

Z hlediska designu činí „Éčko“ zajímavé především to, že se jedná o bezpřevodovou jednotku. Tím se prý výrazně snižuje klapavý zvuk a konstantní hukot, na který si lidé od větrných elektráren stěžují. Většina takto velkých turbín je koncipována pro příbřežní větrné farmy, ale Enercon je kupodivu testován pro provoz na pobřeží.

Testovací stanice v Le Havre poskytuje certifikované zkoušky pro oba typy (pobřežní i příbřežní) větrných turbín. Zdejší lokalita má k tomu ideální podmínky, bezvětrné počasí tu prakticky neznají, a dodnes vzpomínají na nehezký rekord, v podobě vichřice o rychlosti 180 kilometrů za hodinu, která se tu prohnala v roce 1987.

Enercon E – 126 by tu ale místní rádi nejen otestovali, ale také si jej tu ponechali nastálo. Zdejší město se řadí mezi ty s nejčistším ovzduším, a tak se rozvoj potenciálu v podobě obnovitelných zdrojů energie sám nabízí.

Zatímco většina pobřežních a vnitrozemských větrných elektráren nepracuje s turbínami o větším výkonu než 3 MW (které jsou v závislosti na okolních povětrnostních podmínkách schopné zásobovat elektřinou mezi 720-1200 domů), jedna E-126 zvládne prý dodávat energii pro 1680 – 2800 stavení.

V případě le Havre je to tedy prakticky celé město, které by mohlo vyžít z jedné mega-turbíny. Vystavena by měla být na 138 metrů vysokém nosníku, zesíleném betonovými prstenci. Místní v přepočtu přijde na 14 milionů dolarů, ale o tom, že se vyplatí, už teď nemají pochyby.

Le Havre by měl být prvním městem, ale zdaleka ne posledním, kde se o instalaci solitérní E-126 hovoří. Při francouzském pobřeží existuje řada městeček a vesnic s konstantními větrnými podmínkami, které by obří větrník, doplněný o zásobník elektrické energie, uvítaly.

Masivní Éčko ale není odsouzeno k solitérnímu provozu. V belgickém Estinnes začínají uvažovat o velké pobřežní farmě, která by byla osazena sedmasedmdesáti E-126. Spořiví Belgičané si ale nejprve chtějí počkat, jak dopadne instalace v Le Havre.

Sdílet: