Solar Ivy – solární a větrná energie v jednom

Systém Solar Ivy originálním způsobem kombinuje využívání a . Srdcem zařízení jsou listy potažené , které jsou volně uložené na ocelovém pletivu. U každého listu je přítomný piezoelektrický generátor. Stačí, aby se vítr opřel do listů, a díky začne generátor vyrábět elektrickou energii. Solar Ivy je tak solární a větrná elektrárna v jednom. 
Solar Ivy
Obrázek: Solar Ivy

Vize systému Solar Ivy byla načrtnuta již před rokem americkou firmou SMIT. Kromě kombinace sluneční a větrné energie hrál důležitou roli design. Cílem bylo vytvořit zařízení, které bude schopné instalace na nejrůznějších místech.

Jak se firmě plán podařil, můžete posoudit na obrázcích. Dodejme, že velikost, tvar i barva jednotlivých listů se mohou měnit. Není tak problém zvolit designově nejlepší tvar pro daný prostor.

Solar Ivy
Obrázek: Solar Ivy

Chytrým řešením je systém uchycení. Jako podkladová plocha se používá zmiňované ocelové pletivo, které může být ohýbáno a modelováno do nejrůznějších tvarů. Není problém jej vytvarovat na oblé tvary, nebo natahovat do prostoru mezi dvěma budovami.

K samotným parametrům. Je očividné, že netradiční design musel být něčím vykoupen. Plocha sítě o velikosti cca 1,2 x 2,1 m2 (4×7 stop) dokáže vytvořit výkon 85 wattů. Tedy několikanásobně méně než klasický .

výroba křemíkové ingotu
Obrázek: Solar Ivy

Nesmíme však zapomenout na jednu věc. Díky spojení energie větru a slunce, bude Solar Ivy vyrábět po mnohem delší dobu než klasické . Při vhodně zvoleném umístění nebude rozdíl v množství vyrobené energie tak propastný.

Cena za 1 watt výkonu se u nejlevnější verze pohybuje kolem 9 dolarů, což je opět několikanásobně více než cena za jeden watt výkonu .

Firma si každopádně věří, že i přes horší parametry celé soustavy si Solar Ivy své zákazníky najde. Trumfem v rukávu jsou nové možnosti instalace na nejrůznějších místech a působivý design. Brzy uvidíme jak se záměr společnosti podařil, neboť první objednávky začala firma SMIT již přijímat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *